ИН4С

ИН4С портал

Тридесет америчких војника у Боки: Министарство одбране нема објашњење

1 min read

УТивту тренутно борави тим од 30 америчких ронилаца, сазнаје „Блиц Црна Гора“ из добро обавијештених извора блиских Војсци Црне Горе.
090731-N-1580K-837
Није познат задатак са којим амерички рониоци долазе у Црну Гору. Из Министарства одбране саопштавају да је још у току вријеме годишњих одмора, па ће информацију о боравку америчких ронилаца у Боки дати касније. У Влади су годишњи одмори, иначе, истекли првог радног дана прошле седмице.

Према сазнањима „Блица Црна Гора“ ријеч је о јединици ронилаца деминера који трагају за подводним минама у бокељском подморју. Према непотврђеним информацијама, припадници „EOD Explosive Ordnance Disposal“ јединице америчке морнарице оспособљење за деминирање подводних убојних средстава претражују морско дно на самом улазу у Боку, око Арзе.

По мишљењу многих познавалаца војне проблематике, контрола морског дна од стране америчких ронилаца је у ствари контрола подморја уочи упловљавања америчких ратних бродова у Боку, али и могућа припрема за успостављање војне базе у будућности.

Та опција је посљедњих деценија, како сазнајемо, неколико пута била у форми предлога на столу током контаката југословенских и црногорских званичника са НАТО.
us-delphine
Ово је у посљедње двије године друга посјета америчких војних ронилаца Црној Гори. У октобру 2012. у Тивту је боравила ЕОДМУ-1 мобилна јединица морнарице САД за уклањање експлозивних направа са шест кљунастих делфина.

Тада су специјално обучени делфини из морнаричке базе у Сан Дијегу маркирали локације заосталих минскоексплозивних средстава у подморју Боке.

Долазак шест делфина из пројекта „US Navy marine mamal program“  из центра „Space and Naval Warfare systems Center Pacific“ у Сан Дијегу са стручном екипом и одредом ронилаца америчких маринаца ЕОДМУ-1 намијењен је првенствено обуци ронилачког одреда Морнарице Црне Горе у разминирању морског дна саопштено је прије двије године на презентацији вјежбе „Делфин 2012“ у Тивту.

Амерички подводни деминери врхунски су обучени рониоци који пролазе комплексну обуку и у задацима обезбјеђују подршку не само јединицама морнарице него и свим осталим родовима америчке војске.
spawar-530x280
Поред морнаричке базе у Сан Дијегу чији су рониоци са делфинима посјетили прије Боку и годину након тога Дубровник, ЕОД мобилни ронилачки одреди смјештени су у базама Поинт Лома, Империал бич и Коронадо у Калифорнији, америчкој војној бази у Гуаму, Перл Харбуру, бази Литл Kрек, у Вирџинији, Рота у Шпанији.

На морском дну Боке Которске заостала су бројна експлозивна и убојна средства из различитих периода, од Првог свјетског рата до бомбардовања 1999. године, која организовано годинама чисте деминери Регионалног центра за подводно деминирање из Бијеле.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Тридесет америчких војника у Боки: Министарство одбране нема објашњење

    1. jebiga ,ovaj „naš“je mason ,za njega je važno da bude bogat,a crna gora(namjerno pišem mala slova)kako bude bilo.A da bi postao i ostao bogat mora guza da se prinosi kao žrtva.Ako je tako ,omda je lakše kada se nude tudje guze, jer više boli jedna po svojoj nego sto po tuđoj..

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *