ИН4С

ИН4С портал

Трибина „Ријеч“ УКЦГ у славу Ћирила и Методија: Испрва беше слово

1 min read
Кирил и Методиј Солунски највећи су умови IX века и целе епохе раног средњег века, задужили су словенски свет као творци првог словенског писма и првих књига на словенском језику.

Пише: Милица Краљ

Трибина „Ријеч“ УКЦГ поводом прославе дана Ћирила и Методија организује вече „Испрва беше слово“ посвећено овим Словенским апостолима – Солунској браћи и њиховим ученицима Клименту и Науму, чија је заслуга за стварање основе српског језика и ћириличног писма немерљива.

Ниједан датум у историји српског народа и историји словенских народа не може се поредити са деловањем Словенске браће – Ћирила и Методија и Светог Саве.
Познато је да народи који поседују писмо не могу ишчезнути из историје.

Солунска браћа поставила су основе за настанак једног од најсавршенијих писама на свету – старословенске ћирилице. Прве књиге у Европи штампају се ћирилицом 1491.у Кракову и 1494.године на Цетињу.

Прве речи које је Ћирило исписао новоствореним писмом – ћирилицом, преводећи Јевнађеље по Јовану, и дефинишући самостворено божанство језика и његов највиши исходишни смисао, гласиле су: „Искони беше слово и слово беше у Богу и Бог беше у Слову.“

Сведочанство о раду Ћирила и Методија оставио је непознати калуђер, под именом Црноризац Храбар, који у свом делу(првој словенској филолошкојрасправи) „О писменах“(т.ј. о словима) каже да су „Ћирило и Методије створили словенско писмо у време Михаила, цара грчког и Бориса, кнеза бугарског, и Растица, кнеза моравског, и Коцеља, кнеза панонског, године од стварња 6363“, што у александријском календару значи 863.годину. Црноризац Храбар у овој својој расправи брани словенско писмо од грчких напада и тврди да се словенском азбуком могу писати црквене књиге исто као грчким и латинским словима.

Кирил и Методиј Солунски највећи су умови IX века и целе епохе раног средњег века, задужили су словенски свет као творци првог словенског писма и првих књига на словенском језику.

У свом „Прогласу“ Константин Апостол пише:

Јер као што без светлости радост неће бити

оку које види божју творевину сву,

но све ни лепо ни видљиво није,

тако и душа свака без писмена

не види божја закона добро,

закона књижна, духовног,

закона који рај божански јавља.

О раду Ћирила и Методија и ововременом положају српског језика и ћириличног писма у Црној Гори, говоре књижевници Тодор Живаљевић Велички и Милица Краљ, уредница Трибине „Ријеч“, а затим ће чланови УКЦГ говорити стихове у славу језика и писма.

Вече ће се одржати у четвртак 25. маја у 19 часова у Духовном центру „Симеон Мироточиви“ на Немањиној обали, Предград 31.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Трибина „Ријеч“ УКЦГ у славу Ћирила и Методија: Испрва беше слово

  1. А немојте, камим вас капицом. Па ко вјерује у то да смо били не писмени до појаве браће . на овом простору је писменост настала. Скоро су у Египту нашли наше писмо и наш језик, из времена после Александра македонског, само што Македонци тврде да је то македонски. Само браћи македонцима остаје да нам објасне ко је од кога узео језик, руси од њих, или они од Руса, и кад. На Криту је такође нађено наше писмо и језик, из времена много прије Александра.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *