ИН4С

ИН4С портал

Томић: Нема воље за борбу против корупције при запошљавању

1 min read

У Црној Гори не постоји политичка воља да се реализује институционална борба против корупције при запошљавању. Коруптивно запошљавање посебно у јавном сектору јесте инструмент владавине ДПС-а, оцијенила је портпаролка Младих демократа Светлана Томић.

Саопштење Томић преносимо у цјелини.

Парадоксално је да је овај вид корупције много уочљивији од осталих облика, али да се, упркос томе, налази на маргини истраживања код нас. Неопходно је истаћи да уколико се запошљавање не врши према јавно успостављеним критеријумима и стручности, већ на основу утицаја појединаца, онда то води ка упошљавању лоше радне снаге, која смањује мотивацију и ефикасност, а као резултат добијамо продубљивање социјалних разлика.

Црна Гора је постала препознатљива по вођењу јавне политике од стране моћне мањине, што проузокује висок степен сиромаштва и незапослености. Генерално, и у државном и у приватном сектору потребно је вредновање рада и увођење строге контроле. Такође, уочљив је висок степен разочарања од стране младих који завршавају студије са сазнањем да ће се јако тешко запослити у својој струци без личних познанстава и веза, па спас траже одлазећи у иностранство, гдје продају свој потенцијал који Црна Гора губи њиховим одласком.

Још један прилично изражен облик јесте страначко запошљавање. Припадност владајућој партији кључни је критеријум за заснивање радног односа, одакле проистиче награђивање партијских послушника, док су запослени без „партијске подршке“ изложени дискриминацији. Корупција при запошљавању је видљива и у области образовања, гдје су евидентни намјештени конкурси и разни облици малверзација. На образовање, као основни услов развоја једног друштва, корупција има мноштво негативних последица. Неопходно је управо увођење образовања о штетности и негативним последицама корупције, што би утицало на промјену понашања грађана. Нажалост, грађани су принуђени да учествују у коруптивним радњама и самим учествовањем нијесу ни свјесни да чине кривично дјело. Оскудица радних мјеста ствара спремност грађана на корупцију зарад посла.

Да би се избјегле овакве ситуације, неопходно је смањење незапослености повећањем броја радних мјеста. Поред тога, потребно је увођење интерне контроле која се може побољшати учешћем грађана (грађански надзор ). Представници опозиционих партија омогућили би контролу и транспарентност рада јавних предузећа. Оно што се свакако може урадити јесте унапређење антикоруптивног активизма грађана и процесуирање оваквих случајева што би грађанима дало подстицај да пријављују своја сазнања. Морамо бити свјесни да „гурање прашине под тепих“ само доприноси ширењу корупције, у овом случају. На крају, свакако је од кључног значаја санкционисање одговорних лица.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Томић: Нема воље за борбу против корупције при запошљавању

  1. Batalite se demagogije i prazne price nego rijesite hocete li sa narodom postenim ili sa ovim prevarantima iz vlasti i dijela toboznje opozicije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *