ИН4С

ИН4С портал

Свако десето дијете жртва насиља на интернету

1 min read

У Србији је 12 одсто младих било жртва дигиталног насиља, док је више од 80 одсто било свједок насиља на интернету, речено је на скупу у Београду посвећеном борби против електронског насиља.djeca_internet_03Није рјешење у игнорисању проблема, посавјетовати младе да не користе компјутер или телефон, јер је то склањање проблема са стране. Циљ је да научимо да се контролишемо и сачувамо на интернету, порука је уочи обиљежавања међународног Дана младих.

„Насиље није ништа ново, дигитал је само нови канал који је младима доступнији и путем којег они могу лакше да спроводе насиље“, рекао је извршни директор невладине организације Центар Е8 Војислав Арсић, а преноси Бета.

Та невладина организација је уочи обиљежавања међународног Дана младих представила кампању „Контрол-сејв“ (ЦТРЛ+С) чији је циљ борба против дигиталног насиља.

Кампања „Контрол-сејв“ ће се спроводити у 10 градова у Србији у којима ће бити одржане трибине о дигиталном насиљу и представљени видео клипови у којима јавне личности преносе своја искуствима с насиљем на интернету и шаљу поруке мира и толеранције.

„Битно је да се зна да гашењем интернета не нестаје оно што је учињено, млади морају да буду свјесни последица које могу да изазову својим понашањем и дигиталном свијету, а које могу да буду веома болне“, рекла је Александра Митровић из Министарства омладине и спорта.

Она је истакла да то Министарство ради на доношењу нове Стратегије за младе за период од 2015-2025. чији ће приоритет бити безбједност, не само у породици и школама, већ и на интернету.

Скупу је присуствовао и директор Уницефа у Србији Мишел Сен Ло који је рекао да је у свијету свако пето дијете жртва насиља на интернету, да је сваком десетом дјетету остављена фотографија, снимак или податак против његове воље, али и да је 11 одсто дјеце пристало да се нађе с неким кога је упознало у виртуелном свијету.

„То је све доказ да морамо више да радимо, да морамо да их научимо како да препознају насиље и како да се заштите. Морамо да ојачамо стандарде и правила како би успјешно избјегли ризик дигиталног насиља“, казао је Мишел Сен Ло.

Он је истакао да медији имају кључну улогу у том процесу и позвао их да престану на својим насловним странама да постављају слике „голих младих, дјевојака“ које су најчешће жртве насиља.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *