ИН4С

ИН4С портал

Сузе и шампањац у Русији

putin 4Грађани Русије запамтиће дочек 2014. године као најнеобичнији после Другог светског рата, са помешаним осећајима туге и наде. Док су једни оплакивали своје најмилије који су погинули у два терористичка напада у Волгограду, истовремено се у Москви, Санкт Петербургу али и многим другим градовима пио шампањац, грувале петарде и небо било осветљено од ватромета. Иако су комунисти предлагали Путину да прогласи националну жалост и одложи сва славља, он их није послушао јер није желео да туга победи радост и веру да ће 2014. бити боља него прошла година.

Председник Путин је нову годину дочекао на Далеком истоку у Хабаровску са онима који су остали без својих домова након великих поплава и већ првог јануара у рано јутро био је у европском делу Русије, у Волгограду, где је посетио рањене у болницама. После терористичких акција од 29. и 30. децембра на железничкој станици и у тролејбусу у Волгограду, погинуло је 34, а рањено више од 70 особа.

И московски патријарх Кирил је на молитви у Храму Христа Спаситеља у Москви говорио о терористичким акцијама.

– Руском народу је објављен рат, али ми смо у историји пролазили и кроз тежа искушења, страдања у ратовима, а пример хероизма је управо град где су изведене две терористичке акције – рекао је патријарх Кирил. Судбина две најмлађе жртве терористичких напада у Волгограду, тромесечне Викторије и деветогодишње Оље Ивањенко, које су у Русији постале симбол страдања, и даље је неизвесна. Оне су пребачене у Москву где се лекари боре за њихов живот. Тромесечна Викторија изгубила је мајку Анастасију Шишкову и баку Татјану које су погинуле у тролејбусу. Беба је у стању контролисане коме. Иначе, од експлозије у тролејбусу повређено је укупно троје деце.

Викторијин отац, војни лекар Василиј Толкунов, био је на путу и тек кад се вратио у Волгоград 31. децембра сазнао је да му је погинула супруга а да је мала Вика у болници. Деветогодишња Оља Ивањенко је такође тешко повређена од терористичког напада, али оног првог, који се догодио на железничкој станици. Крај ње је у Москви мајка која је рањена током исте терористичке акције.

Већина Московљана дочекала је нову годину код својих кућа, а социолози тврде да 75 одсто грађана Русије Нову годину чека у породичном кругу. Они са дубљим џепом могли су да славе у две хиљаде московских ресторана који су организовали дочек. Сваки десети Рус жели да за Нову оде негде у иностранство али то због дубине џепа може само три одсто читаве популације. На Црвеном тргу се није продавао алкохол а они који су хтели да буду уз зидине Кремља морали су да прођу кроз детекторе метала.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *