ИН4С

ИН4С портал

Суд у Стразбуру: Било је тортуре у ЗИКС-у

1 min read

Европски суд за људска права пресудио је у случају Милић/Никезић против Црне Горе, да су полицијски службеници прекорачили овлашћења приликом претреса ћелија у Заводу за извршење кривичних санкција у Спужу.

ziks

У пресуди суда из Стразбура наводи се да је дошло до кршења члана 3 Конвенције и да је држава морала спровести темељну и независну истрагу.

То је саопштено из НВО Грађанска алијанса, која је у том поступку пружала бесплатну правну помоћ.

„Нажалост, морамо констатовати да је ова пресуда показала и бројне недостатке у функционисању правосудног система у Црној Гори. Прије свега, незнање и тврдоглавост надлежних довело је до правне бламаже јер свако од 262.000 људи који су погледали снимак који смо поставили на Јутјубу, имао је прилику да види о чему се ради„, саопштили су из ГА.

Они додају да је пресуда која је иницирана по тужби ГА, коју је саставила адвокат Азра Јасавић, преломна је тачка у борби за друштво без тортуре коју смо започели прије осам година.

„Суд у Стразбуру има другачију правну логику од Саше Чађеновића, замјеника Основног државног тужиоца који је по овом питању донио Рјешење о одбацивању кривичне пријаве због кривичног дјела мучење и злостављање, јер је сматрао да у радњама службеника ЗИКС-а нема битних елемената бића пријављеног кривичног дјела, нити неког другог кривичног дјела за које се гони по службеној дужности“, казали су из ГА.

Из те НВО појашњавају да се у пресуди суда из Стразбура наводи да одлуке државног тужиоца да обустави кривични поступак нијесу засноване на адекватној процјени свих релевантних доступних чињеница у овом случају, посебно чињеница које је утврдио Омбудсман и резултата дисциплинског поступка.

„Са овим нијесу сагласне ни црногорске судије. Основни суд у Даниловграду је у два наврата – једном у вијећу састављеном од судија Владимира Нововића, Жељка Раичевића и Жељка Вуковића, а други пут у вијећу судија Нине Митровић, Владимира Нововића и Жељка Раичевића, одбио захтјев за спровођење истраге због кривичног дјела злостављање и мучење и тешка тјелесна повреда. Први пут, суд у Даниловграду одбио је захтјев за спровођење истраге уз образложење да би захтјев за спровођење истраге требало доставити Основном државном тужилаштву, иако је тужилаштво одбило да спроведе истрагу и саопштило да нема елемената бића кривичног дјела, а захтјев је поднијет по правној поуци управо тужиоца Чађеновића“, саопштили су из ГА.

Они појашњавају да је даниловградски суд други пут одбио захтјев за спровођење истраге уз образложење да сила која је примијењена према оштећенима Милићу и Никезићу није била усмјерена на изнуђивања признања, нити у циљу застрашивања или незаконитог кажњавања.

Нити је иста примијењена на начин који вријеђа људско достојанство, већ је била нужна јер је била примијењена у циљу елиминисања отпора који су (Игор) Милић и (Далибор) Никезић пружали. Сви који су видјели видео линк знају да Милић и Никезић нијесу пружали отпор и да се према њима поступало супротно људском достојанству. Толико о нашем тужилаштву и судству, као и њиховом сензибилитету за људска права. Они и даље раде у правосуђу а неки од њих су и напредовали„, саопштено је из ГА.

Из те НВО истичу да је касније, у поступку пред Судом за људска права у Стразбуру, Влада  донијела одлуку да одбије сугестију која је била да понуди поравнање, које је тада дао Правни заступник Црне Горе пред Судом, данас министар правде, Зоран Пажин.

„Објашњење је било да су сигурни у неуспјех наше тужбе, који наводи на закључак да ни у Влади нијесу видјели елементе које је Суд неоспорно утврдио. Надамо се да ће министровање гдина Пажина и његово искуство у овој области, промијенити неке ствари у Црној Гори, које његови претходници нијесу знали или имали довољно храбрости да то ураде. Подсјећамо да је тадашњи директор ЗИКС-а тврдио да у овоме нема елеманата тортуре, али је своју каријеру завршио тако што је смијењен“, казали су из ГА.

Они додају да би из пресуде суда у Стразбуру  држава  требала да научи прије свега да правосудни систем штити грађане и јавни интерес, а не да штити органе који средства принуде користе без икакве контроле, не поштујући никава правила.

„Због тога, позивамо надлежне у правосудном систему да у едукативне програме уведу праксу Европског суда за људска права, а да се за све оне који нанесу овакву штету, првенствено горе наведене, преиспита њихов даљи ангажман у нашем судству и тужилаштву“, саопштили су из ГА.​

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Суд у Стразбуру: Било је тортуре у ЗИКС-у

  1. torture premalo, da se ja pitam bio bi obnovljen GOLI OTOK, nikome ne bi palo na pamet da se opet vrati na BESPLATAN PANSION U SPUŽ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *