ИН4С

ИН4С портал

Стручњаци: До 2050. више од 130 милиона људи живеће са деменцијом

1 min read
До 2050. године више од 130 милиона људи у свету живеће са деменцијом, показало је истраживање објављено у медицинском часопису Лансет.

Дом за стара лица

До 2050. године више од 130 милиона људи у свету живеће са деменцијом, а један од свака три случаја могао би да буде спречен ако би људи у већој мери бринули о здрављу мозга, показало је истраживање објављено у медицинском часопису Лансет (The Lancet).

Међу кључним факторима ризика за настанак деменције су недостатак образовања, губитак слуха, конзумирање дувана и физичка неактивност, наведено је у чланку.

Процењује се да сада 47 милиона људи у свету има деменцију. Истраживање је представљено на конференцији Међународног удружења „Алцхајмер“ у Лондону,преноси Би-Би-Си.

Извештај је сачинило 24 светских стручњака који наводе да начин живота појединца може да има велику улогу у повећању или смањењу ризика за настанак деменције.

„Мада се деменција дијагностикује касније у животу, промене углавном почињу да се развијају годинама пре тога“, рекао је професор Лондонског универзитетског колеџа Гил Ливинстоун.

Истраживање је показало да су особе које нису у могућности да заврше средњу школу у већем ризику од деменције, а аутори чланка саветују наставак учења током целог живота како би се повећале когнитивне резерве.

Још један велики ризик је губитак слуха у средњем добу, што може довести, како наводе истраживачи, до друштвене изолације и депресије, који су међу могућим факторима ризика за деменцију.

Стручњаци су навели још једну кључну поруку оно што је добро за срце, добро је и за мозак.

Живот без без пушења, уз физичку активност, одржавање здраве телесне тежине, лечење високог крвног притиска и дијабетеса могу да смање ризик од деменције, као и кардиоваскуларних болести и рака, пише у извештају.

Истраживачи су додали да нису имали довољно података који укључују утицај исхране или алкохола, за које сматрају да су такође значајни за појаву деменције.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *