ИН4С

ИН4С портал

Старјешина Храма Христовог Васкрсења: Нико од политичара није на фрескама у Храму

1 min read

 Ktitorska-freska

Поводом посљедњих злонамјерних медијских навода о фрескопису у Храму Христовог Васкрсења старјешина Саборног Храма протопрезвитер-ставрофор Драган Митровић, са свештенсвом овог храма саопштио је да у природи Цркве није да било кога ставља у рај и пакао, већ да је она отворена за сваког човјека било ког националног, политичког и друштвеног опредељења, свједочећи Христа као вјечну Истину, Пут и Живот.

Он је казао да то свједочи Саборни храм Христовог Васкрсења, „како архитектуром и умјетничким рјешењем, тако и фрескописом“.

Митровић је одбацио да се на ктиторској фресци налази лик премијера Мила Ђукановића.

„Стога осјећамо за своју дужност да овом приликом демантујемо све наводе и изјаве по новинама. Не улазећи у одвајкада признату слободу умјетничког изражавања и сликарску симболику одговорно тврдимо да лик у ктиторској фресци приписан Милу Ђукановићу представља др Ратка Митровића, професора Универзитета, члана Грађевинског одбора Храма Христовог Васкрсења и стручњака који је дао велики допринос при градњи истог Храма“, наводи се у саопштењу старјешине Саборног Храма Христовог Васкрсења.

freska-pakao

Дневни лист „Вијести“ претходних дана објавио је серију текстова посвећених фрескопису Саборног Храма Христовог Васкрсења. Према наводима тог листа, на фресци која приказује призоре пакла наводно се налази и лик предсједника парламента Ранка Кривокапића.

„Приписивати пак Митрополиту Амфилохију да одређује ко ће бити стављен у рај или пакао, значило би приписати му да преузима на себе оно што само Богу припада и то на страшном суду Божијем, што би било потпуно неразумно“, закључио је протопрезвитер-ставрофор Драган Митровић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Старјешина Храма Христовог Васкрсења: Нико од политичара није на фрескама у Храму

  1. Црква земаљска је од створења света непрестано била на земљи и биће непрестано до завршетка свих дела Божјих, према обећању које је сам Бог дао. А ознаке су њене: унутрашња светост, која не допушта никакву примесу лажи јер у њој живи дух истине, и спољашња неизменљивост, јер је неизменљив Чувар и Глава њена- Христос.

    Све ознаке Цркве, како унутрашње тако и спољашње, може знати само она сама и они које благодат дозива да буду њени чланови. А за туђе и непозване оне су несхватљиве, јер спољашња измена обреда непозваноме изгледа као измена самога Духа који се у обреду прославља ( као нпр. при прелазу старозаветне Цркве у новозаветну, или при измени обреда и положаја црквених од времена апостолских). Црква и њени чланови знају, унутрашњим знањем вере, јединство и неизменљивост свога духа, који јесте Дух Божји. Они који су споља и непозвани виде и знају измену спољашњег обреда спољашњим знањем, не постижу оно што је унутрашње, као што им и сама неизменљивост Божија изгледа изменљивом при променама Његових створења.

    – Зато Црква није била, нити је могла бити измењена, помрачена или отпала, јер би се тада лишила духа истине. Није могло бити времена, у које би она примила лаж у своје крило, у које би се лаици, презвитери и епископи потчинили прописима и учењу који нису сагласни са учењем и духом Христовим. Не зна Цркву и туђ јој је онај, који би рекао да је у ње могла бити таква оскудица Духа Христова. А приватно устајање против лажног учења, са очувањем или усвајањем других лажних учења није, нити је могло бити дело Цркве: јер је у њој, према њеној суштини, требало да буду увек проповедници и учитељи и мученици, они који не исповедају приватну истину са примесом лажи, већ потпуну и беспримесну истину.

    – Онај који живи у Цркви не покорава се лажном учењу, не прима тајне од лажног учитеља; знајући га као лажног, не следује лажним обредима. И сама Црква се не вара, јер је истина; није лукава и није малодушна, јер је света. Тако исто Црква по својој неизменљивости не сматра за лажно, што је некада сматрала за истину; и објавивши општим сабором и општом сагласношћу могућност погрешке у учењу неке приватне личности или неког епископа или патријарха, она не може сматрати да ова приватна личност, или епископ или патријарх, његови прејемници, нису могли пасти у погрешку по учењу, и да их од заблуде чува нека нарочита благодат. Чиме би се освећивала земља, ако би Црква изгубила своју светост? И где би била истина, када би њен данашњи суд био противан јучерањем? У Цркви, тј. у њеним члановима, зачињу се лажна учења, али тада заражени чланови отпадају, сачињавајући јерес или раскол и не оскрњавајући већ собом светост црквену.

  2. Preko novčanog učešća naše vlade za izgradnju hrama i ja kao grđanin CG sam učestvovao svojim porezom. Pa valjda sam zaslužio i ja neku fresčicu, makar u paklu đe su smješteni najbolji ljudi!

    1. Трн, умјела бих те критиковати за много тога, али за ово не бих. Потпуно си у праву, ово је срамота што су урадили. И глупо је изнад свега.

  3. Па наравно да није! Треба бити достојан, и добити мјесто на фрескама овакве светиње.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *