ИН4С

ИН4С портал

Шта треба знати о хигијени и припреми хране после поплавног таласа

hranaaa
Институт за јавно здравље Србије ,,Др Милан Јовановић Батут„, објавио је како се треба понашати са храном након поплавног таласа.

Поред непосредне опасности од поплаве, угрожени су и здравље и безбједност после поплавног таласа. Следеће мјере опреза треба строго примењивати.

Темељно опрати руке после сваког чишћења, и увек прије јела или пре припреме хране.

Након контакта са загађеном водом или земљиштем, окупати се или истуширати, и, очистити евентуалне ране, одјећу и личне ствари.

Уколико постоје залихе пијаће воде не употребљавати док се вода предходно не прокува у трајању од 15 минута или хлорисати на адекватан начин уз стручну подршку.

Уколико се водоснабдевање врши из индивидуалних водних објеката (бунари, локални водоводи, школе са индивидуалним водоснабдевањем), гдје је присутно замућење воде такву воду не употребљавати за пиће и припрему намирница до санирања и потврде да је вода хигијенски исправна.

За санирање индививидуалног водног објекта затражити стручну помоћ у институтима и заводима за јавно здравље.

Уколико се водоснабдевање врши из индивидуалних водних објеката (бунари, локални водоводи, школе са индивидуалним водоснабдевањем) где нису присутне видљиве промене воде (боја, укус и мирис) препорука је да се вода дезинфикује уз стручну помоћ или савет института и завода за јавно здравље.

Све намирнице које су биле у контакту са водом из поплавног таласа (поплављени фрижидери, замрзивачи, оставе) ни у ком случају не користити за исхрану.

Предузети додатне мјере предострожности при припреми намирница што подразумева темељну термичку обраду хранљивих намирница животињског порекла (месо, јаја, млијеко), а воће и поврће које се користи у сировом облику опрати у млакој води, очистити, поново опрати и термичи обрадити.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *