ИН4С

ИН4С портал

Шта би требало да се деси да држава види загађење у Пљевљима?

Пљевља

Еколошки покрет Озон поново је упозорио на екстреман проблем загађења ваздуха у Пљевљима и питао надлежне шта још треба да се деси да би тај проблем постао приоритет за рјешавање.

perovic ozon

Посљедњег дана новембра у 21 х, концентрација суспендованих честица ПМ10 била је 516,8 микрограма по метру кубном, што је више од десет пута више од максимално дозвољене средње дневне вриједности, која је 50 микрограма”, каже с еу саопштењу које је потписао директор Озона Александар Перовић.

Перовић сматра да је неприхватљиво и несхватљиво ћутање институција система које су дужне да редовно и правовремено информишу грађане о питањиима које се тичу квалитета животне средине, али и да предузму потребне мјере да се проблем сведе на најмањи могући ниво, нарочито јер је угрожено и здравље људи.

pljevlja1

„Поразно је да сем пар реченица на интернет презентацији Агенције за заштиту животне средине, на којој је могуће и онлине пратити резултате аутоматских мјерних станица за праћење квалитета ваздуха у готово реалном времену, као и извршити увид у мјесечне извјештаје Центра за екотоксиколошка испитивања Црне Горе, намјењених грађанима, нема ни помена о негативном утицају индустријских постројења, конкретно у случају Пљеваља прије свих ТЕ Пљевља”, сматра Перовић.

Он је навео да, уколико само грађани употребом чврстих гориваза гријање и транспортом узрокују аерозагађење, онда је потребно то доказати и адекватним мјерењима које ће потврдити да индустријска постројења, која користе застарјеле технологије, нијесу извори загађења и јавно презентовати те податке, како се не би оставио простор за било какве манипулације.

У супротном потребно је било иницирати инспекцијски надзор и наложити контролна мјерења на свим познатим и већим потенцијалним изворима аерозагађења, која би урадила овлашћења институција и након утврђивања чињеничног стања донијети адекватне мјере и информисати јавност о томе. Имајући у виду да се у Плану квалитета ваздуха за општину Пљевља којег су урадили Министарство одрживог развоја и туризма, Агенција за заштиту животне средине и локална управа општине Пљевља, између осталог наводи: „Укупна количина угља која сагори у Пљевљима је преко 1.800.000 тона годишње, од тога 1.700.000 т сагори у ТЕ „Пљевља“, која поред угља годишње у просјеку потроши око 3.500 тона мазута и 660 тона хемикалија.“, са разлогом се поставља питање како то од индивидуалних ложишта долази већа пријетња по квалитет ваздуха”, казао је Перовић

Он је навео да се годинама замјенама теза покушава прикрити неспособност и непостојање политичке воље да се проблем аерозагађења у Пљевљима постави као приоритет и да се на озбиљан начин приступи проналажењу најбољег модела за његово рјешење, што је узроковало несагледиву и ненадокадиву штету по становништво и жиовтну средину, не само Пљеваља већ и цијеле Црне Горе.

„Да је изостала одговарајућа реакција надлежних институција потврђује и то да је закључно са 1. новембром, средња дневна вриједност суспендованих честица ПМ2.5 чак 143 пута била изнад прописане вриједности од 25 микрограма. Подсјећамо да су суспендоване честице међу најопаснијим загађујућим материјама.

Честице крупнијег промјера ПМ10 могу изазвати или погоршати астму, бронхитис и друга обољења плућа, а самим тим смањују укупну отпорност организма. Зато се и питамо шта је потребно урадити да институције система као што су Министарство здравља и Институт за јавно здравље коначно обавијесте јавност о последицама дугогодишњег аерозагађења на здравље људи, трендовима обољења која се могу директно или индиректно довести у везу са животом у загађеној животној средини и предлогом мјера како смањити ризик од погоршања здравственог стања”, казао је Перовић.

Он је подјсетио Агенцију за заштиту животне средине и Завод за хидрометеорологију и сеизмологију Црне Горе на обавезу правовременог и адекватног информисања јавности о израженим трендовима аерозагађења јер је то од суштинског значаја за реално праћење ситуације која је не само по нама давно требала да алармира цјелокупни систем.

„Грађани Пљеваља не смију бити препуштени неконтролисаном аерозагађењу и сами себи, већ је цијели систем у обавези да се активно укључи у рјешавање овог горућег вишедеценијског проблема а уколико поново изостане одговарајућа реакција институција које плаћамо да штите јавни интерес, на грађанима Црне Горе је да преузму одговорност и заштите право на живот и рад у здравој животној средини које гарантује Устав Црне Горе”, казао је Перовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *