ИН4С

ИН4С портал

Србија показује зубе: Крај ароганције Turkish Airlinesa?

1 min read

turkish-640x355Турским авиокомпанијама Turkish Airlines и Pegasus Airlines издате су привремене дозволе за обављање редовног саобраћаја између Београда и Истанбула са роком важења до 30. јуна. Разлог за овакву одлуку Директората цивилног ваздухопловства Србије (ДЦВ) је спор између националног авиопревозника Србије и аеродрома Ататурк у Истанбулу.

Уз посредовање Директората цивилног ваздухопловства данас ће се у Београду одржати састанак представника српске и турске авиокомпаније Аир Сербије и Turkish Airlinesa и од исхода тих разговора зависиће укупан обим редовног авиосаобраћаја између Србије и Турске током љетње сезоне летења. Састанку ће, како је најављено, присуствовати и надлежни из Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије. Држава после дужег времена стаје у активну заштиту интереса свог националног превозника.

Међудржавни споразум Србије и Турске предвиђа одвијање саобраћаја између двије земље на бази реципроцитета, који према тренутном стању ствари није испоштован. Наиме, турске компаније из Београда ка Истанбулу обављају 21 лет недељно, од чега Turkish Airlines 17 ка аеродрому Ататурк и Пегасус Airlines 4 ка аеродрому Сабиха Гукчен до којег саобраћа и Аир Сербиа са свега седам недељних фреквенција.

Аир Сербиа је изгубила своје слотове на главном истанбулшком аеродрому након што је одбијен захтјев за новим временима слијетања и полијетања и на тај начин била је принуђена да своје операције премјести на секундарни аеродром, у азијском дијелу града. У поређењу са својим претходником, Jat Airwaysom, ред летења Аир Сербије је у потпуности ревидиран и сачињен тако да су омогућена бројна пресједања из земаља региона ка евро-медитеранским дестинацијама.

Опораваком националног авиопревозника Србије, који је у значајној мјери утицао на промјену климе на домаћем тржишту, највише би могле да буду погођене компаније из Star Alliance тj. Austrian, Lufthansa и Turkish Airlines.

Напредак Аир Сербије у многим аспектима пословања је евидентан. За разлику од већине традиционалних компанија у окружењу, Аир Сербиа се издваја по значајно бољем производу и услузи коју пружа, бржим и једноставнијим трансфером кроз матични аеродром у Београду и веома конкурентним цијенама. Упркос чињеници да је српски превозник мањи од турског, уз адекватан ред летења и наведене предности, он представља потенцијалну велику опасност од преузимања поинт то поинт али и путника којима је Истанбул полазна тачка на путу ка западној и сјеверној Европи.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *