ИН4С

ИН4С портал

Скупштинску расправу прекинуо вербални сукоб Вучинића и посланика ДПС-а

1 min read

Посланици су данас расправљали о Приједлогу допуне Закона о извршењу и обезбјеђењу којим се обрачун плате третира као извршна исправа, у поступку принудне наплате потраживања. Расправа, међутим, није доведена до краја, због вербалног сукоба предлагача допуне Закона, Јанка Вучинића из Демократског фронта ДФ и посланика Демократске партије социјалиста ДПС.Skupstina-Crne-Gore-2Потпредсједник Скупштине, Бранко Радуловић прекинуо је расправу пред сами крај и дао паузу, након увреда које су размијенили Вучинић и посланици ДПС-а.

Паузу дајем и више се овдје нико неће нада мном иживљавати„, поручио је Радуловић након што је више пута упозоравао посланике на начин комуникације који, како је оцијенио, неће допринијети расправи, преноси Мина-бусинесс.

Посланик ДПС-а, Радивоје Никчевић је, коментаришући наводе Вучинића да је афера Снимак показала да су неки посланици ДПС-а „муцајући представљали премијеру стање у никшићкој Жељезари“, поручио да Вучинић „муца од када се родио“.

Вучинић му је одговорио да ге не познаје добро, осим из књиге Момира Булатовића, у којој се на Никчевића односи мали дио, „у складу са величином“.

Вучинић је демантовао наводе посланика ДПС-а, Зоран Јелића, да је истјерао инвеститоре из Жељезаре објашњавајући да је истјерао „мафијаше“.

Ја ћу се против ове ваше полтике пљачкање државе и њених грађана борити на сваки начин, за разлику од Вас који сте ту само да дижете руку и да гласате на начин како вам нареди главни шеф. Да је ово правна држава Ви не бисте данас сједјели ту и били дизач руке, него бисте били у затвору“, поручио је Вучинић.

Он је рекао да је прошле седмице на Цетињу, када је новоизабрани врховни државни тужилац, Ивица Станковић положио заклетву пред посланицима, Јелић био први који му је пришао.

Први који је пришао врховном државном тужиоцу, то је снимила камера, био је господин Јелић који га је онако присно цмокио. Значи, врховни државни тужилац умјесто да припријети Јелићу да ће да га хапси због онога што је урадио, они се љубе, па можемо мислити шта ће бити након тих пољубаца“, казао је Вучинић.

Јелић је питао Вучинића на основу чега треба да буде ухапшен.

„Дајте ми и један једини доказ да је Зоран Јелић злоупотријебио службени положај и државни новац. Ви сте човјек који је оптужен да је насилно избацио руководство Жељезаре из просторија фирме, а видјели смо и онај дан како се насилнички понашате“, рекао је Јелић.

Вучинић је одговорио да је Синдикат Жељезаре из просторија фабрике „истјерао мафијаше који су Црну Гору оштетили за 33 милиона еура“.

Он је подсјетио на догађања са протеста подршке радницима Металца који је 2. октобра одржан испред зграде Владе, када су радници покушали да уђу у зграду Владе.

Вучинић је казао да су на Владу кренули гандијевском методом и тражили од премијера Мила Ђукановића да прими представнике Штрајкачког одбора.

Јелић је рекао да се питање радника Металца мора рјешавати кроз институције система, а не гандијевским методама.

Он је, коментаришући Вучинићев Приједлог допуне Закона о извршењу и обезбјеђењу, оцијенио да ће то угасити мала и средња предузећа и повећати незапосленост.

Јелић је питао Вучинића да ли је предложена допуна прошла Социјални савјет, да ли постоји мишљење Влада о том правном акту и да ли је он у колизији са неким другим законом.

Јелића је занимало и да ли је Вучинић писао предложену допуну закона.

Вучинић је одговорио да је Социјални савјет претворен у институцију која не поштује социјалне партнере, а мишљење Владе је најбоље изречено на основу штрајка радника Металца.

„Мјесец су људи гладовали испред Владе, а Влада их није примјећивала. А ни Ви, Јелићу, као предсједник Одбора за здравство, рад и социјално старање, нијесте смјели од Вашег шефа да обиђете те раднике“, рекао је Вучинић.

Он је додао и да није битно ко је писао закон, већ да он може у великој мјери помоћи радничкој сиротињи објашњавајући да је суштина допуне да се обрачун неисплаћених зарада, накнада зарада и отпремнина, које је послодавац дужан да изда запосленом у складу са Законом о раду, уводи као извршна исправа у поступку принудне наплате потраживања у складу са законом.

Јелић је, коментаришући предложену допуну закона, саопштио да подршку послодавцима треба пружити кроз пословни амбијент и јефтиније банкарске кредите, а допуна закона је опасност јер се могу угасити предузећа и радна мјеста.

„Свако ко није примио плату може да покрене стечај, тиме се гаси предузеће и губимо радна мјеста“, сматра Јелић.

Посланик ДФ-а, Емило Лабудовић, рекао је да послодавци, осим што имају права, имају и неке обавезе које морају испуњавати.

Лабудовић је казао да би и он могао да послује на начин да не измирује обавезе према држави и радницима.

„Ако се нема пара макар треба да имају потврду да су то одрадили и да им се дугује 38 плата или 11 година доприноса, што је случај са појединим предузећима у Црној Гори. Ако ми наведете државу гдје то има ја ћу замолити Јанка да овога часа повуче закон“, поручио је Лабудовић.

Посланик Социјалистичке народне партије СНП, Александар Дамјановић, казао је да ће та партије подржати предложену допуну Закона.

Он сматра да предложена допуна закона не могу оштетити мала и средња предузећа.

„Јавни сектор је кључ проблема. Требало би размислити и о ретроактивној примјени овог закона“, рекао је Дамјановић.

Посланик Социјалдемократске партије СДП, Изет Бралић, саопштио је да су права радника нешто што би требало да буде основ за заједничко дјеловање и Скупштине и Владе.

Он је оцијенио да су у претходном периоду доношени селективни закони.

„Начелно подржавам иницијативу Вучинића, али не смијемо ући у фазу рјешавања парцијалних проблема него да то буде рјешење за све раднике Црне Горе“, закључио је Бралић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *