ИН4С

ИН4С портал

Школа у Новом није безбједна: Траже мјесто за 700 ђака

1 min read

Настава се од 1. септембра неће одвијати у објекту Основне школе „Милан Вуковић“ зато што није безбједан за коришћење наведено је у информацији коју је на сједници у четвртак усвојила Влада.

У документу који је припремило ресорно министарство наводи се како то, између осталог, значи даје неопходно више од 700 ученика распоредити у друге основне школе у општини Херцег Нови и обезбиједити превоз ученицима, као и запосленима.

Објекат школе ОШ „Милан Вуковић“ на Савини изграђен је 1980. године. На њему је видљиво слијегање унутрашњих подова и спољашњег терена, као и пукотине различитих ширина на конструктивним и неконструктивним елементима. У извјештају који су урадили проф. др Мићко Радуловић, дипл. инж. геол. и проф. др Раденко Пејовић, дипл. инж. грађ. са Грађевинског факултета, на захтјев Министарства просвјете, истиче се да објекат није безбједан.

„Објекат се налази на терену који није стабилан, претрпио је одређена оштећења, па према томе није безбједан за коришћење. Стање се може знатно погоршати, или доћи до његовог рушења при обимнијим падавинама или јачим земљотресима или комбинацији ових утицаја. Због тога је неопходно што хитније приступити истражним радовима, изради пројекта санације и извођењу санационих мјера“, препоручили су Пејовић и Радуловић.

Процијењена вриједност израде и ревизије техничке документације која укључује и неопходна геомеханичка истраживања је 80.000 евра. Приједлог мјера, динамика њихове реализације, као и средства потребна за санацију клизишта и школског објекта биће дефинисан након завршетка израде техничке документације.

У непосредној близини школе налази се вртић „Наша радост“, изграђен 1982. године. Крајем априла Министарство је обуставило рад у тој предшколској установи зато што је дошло до урушавања конструкције. До затварања у њему је боравило 362 дјеце. Након урушавања, Министарство просвјете ангажовало је проф, др Звонка Томановића, дипл. инж. грађ. да уради елаборат о стању конструкције објекта вртића и оцијени исплативост његове санације.

„Објекат није безбједан закоришћење због угрожене носивости конструкције објекта, не само при дејству земљотреса или активирању клизишта, већ и при дејству гравитационог оптерећења. Да би био безбједан, неопходно је извести озбиљне санационе радова, што економски није оправдано или изградити нови објекат“, навео је Томановић.

Елаборат је достављен КфW банци која ће дати мишљење да ли ће се финансирати градња новог објекта или ће се реконструисати постојећи.

„Обавеза Црне Горе је да обезбиједи средства за израду пројекта и извођење радова на санацији клизишта, без обзира на то да ли ће се градити нови или реконструисати постојећи објекат вртића. Процијењена вриједност израде пројектне документације је 25.000 евра, док је процијењена вриједност радова на санацији овог клизишта око 400.000 евра“, пише у документу.

Влада је задужила Министарство одрживог развоја и туризма Дирекција јавних радова да, из уштеда на програму 821 Изградња и реконструкција објеката образовања и науке, по скраћеним процедурама спроведе поступке јавних набавки укупне вриједности 490.000 евра.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *