ИН4С

ИН4С портал

Сјећање на непревазиђени професорски узор: „Пуцајте, ја и сада држим час!” (ФОТО)

1 min read

Реченица из наслова изговорена је прије 75 година на данашњи дан, када се за вријеме Другог светског рата у Крагујевцу одвијала Крвава бајка.

Изговорио ју је Милоје Павловић, директор Крагујевачке гимназије, а иако је аутентичност ове информације касније оспоравана, реченица је остала симбол отпора нацистичком терору.

У савременом добу којем свједочимо ова реченица дјелује као хипербола из епске народне поезије, но уједно је зато ваља понављати и дозволити да дјелује „васпитно“ на данашње професоре. Разлог томе је више него очигледна деградација професорске струке, која у вријеме политичких притисака доживљава потпуни крах, губећи достојанство које јој цивилизацијски развој недвојбено приписује.

Крагујевачки масакр

Крагујевачки октобар или Крагујевачки масакр представља масакр којег су над цивилним становништвом Крагујевца и околних села починиле јединице нацистичке Њемачке 19, 20. и 21. октобра 1941. године. У овом злочину је страдало око 3.000 становника Крагујевца и околних мјеста, а међу њима је било и 300 крагујевачких ученика и петнаесторо дјеце старости између 8 и 15 година. Стријељање је извршено као одмазда за 10 убијених и 26 рањених њемачких војника након сукоба са партизанима и четницима на пола пута између Бара и Љуљака.

krvava-bajka-7

Њемачки командант Франц Беме 10. октобра је издао наредбу да се за једног убијеног њемачког војника стријеља 100 људи, а за једног рањеног педесет.[1] По тој рачуници као одмазду требало је убити 2.300 људи. Наредбу је донео командант 749. пука чије је седиште било у Краљеву мајор Ото Деш, а наредбу је проследио команданту 724. пука у Крагујевцу мајору Паулу Кенигу. Злочин су извршиле јединице Првог батаљона 724. пешадијског пука и Трећег батаљона 749. пешадијског пука.

„Велики школски час“

Манифестацијом „Велики школски час“, која је започела у 10.55 часова у спомен-парку 21. октобар у Шумарицама, у Крагујевцу биће обиљежена 75. годишњица Крваве бајке у Крагујевцу (21. октобра 1941) и 72. годишњица Дана ослобођења Крагујевца у Другом светском рату (21. октобра 1944).

Присутни у спомен-парку могу видјети опоруке сртијељаних ђака.

krvava-bajka

krvava-bajka-5

krvava-bajka-4

krvava-bajka-3

krvava-bajka-2

Тесла: У читавој историји света нема тако величанственог примера

Никола Тесла се поносио жртвама крагујевачког масакра 1941. У тајном писму изнио је следеће:

krvava-bajka-6

Наш народ показује толику моралну снагу да нам светла образ пред светом. Оно што чине наша браћа у Старом Завичају достојно је духа који прожима нашу народну пјесму. Колику душевну снагу, чврсту одлуку, непрестрашеност и јунаштво имали су они наши још неразвијени дечаци кад су пред немачким пушкама радосно клицали: ‘Ми смо српска деца. Пуцајте!‘. Како се ми сви можемо поносити знајући да у читавој историји света нема тако величанственог примера. Ови дивни мученици живити ће векове у нашој успомени одушевљавајући нас на бесмртна дела.

Њујорк, април 1942, ваш брат Никола Тесла.

Њујорк тајмс: Директор гимназије пао на кољена молећи да поштеде ђаке

Детаље о погрому у Крагујевцу и околним мјестима у октобру 1941. изнио је и угледни Њујорк тајмс, који је поред осталог написао:

krvava-bajka-kragujevac

„… Изведен је масакр над 4.000 Југословена, укључујући и 100 ученика са књигама у рукама, од стране њемачких војника у близини града Крагујевца, 21. октобра. Цивили су били погубљени у знак одмазде због убиства десеторо њемачких војника. Ниједан од настрадалих цивила није био умијешан у убиство њемачких војника, и умрли су не знајући зашто. Вођени су у смрт у групама од по четрдесеторо. Дјечаци старости 15 год., судије, свештеници, дућанџије и радници убијени су. Стријељање је трајало читав дан… Директор школе, Павловић, пао је на кољена и молио Њемце да поштеде дјечаке, и када је његова молба одбијена затражио је да буде и он убијен са њима. Та молба му је била услишена.
Родбини није било дозвољено да упуте ни последњи поглед својим настрадалима. Њемци су издали саопштење описујући масакр као ‘убиство 2.300 комунистичких бандита‘…“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “Сјећање на непревазиђени професорски узор: „Пуцајте, ја и сада држим час!” (ФОТО)

  1. Хвала уредништву ИН4С што нас подсјети на овај гнусни злочин њемачких фашиста који су више пута кроз историју убијали и убијали на овим просторима. Овај њихов злочин над ученицима у Кргујевцу нема премца.
    Нека наше сузе овеселе невине дјечје душе што их у најљепшем добу крвници отргоше од тјелесног живота.
    Смрт фашистима и њиховим слугама.

  2. Pa upravo to smeće od Nikolaidisa bi, kad bi neko stojao iza njegovog debelog ……, ubijao djecu, samo da mu može biti!

  3. А нијесам брате заборавио, но не могу име да им спомињем, то нијесу Црногорци , то су неке авети, чуј Николаидис и Балша… хехе … смијурија жива…Може бити док је вијека само : Вук Караџић, Његош,Марко Миљанов, Васко Попа, Десанка, Бранко Радичевић, Петар Бојић, Бранко Миљковић, Лаза Костић… Срце ми је пуно на ове људе, од дјетињства кроз живот их се сјећамо заувијек…поззз за Српску браћу једину !

  4. Rašo brate pomenuo si onoga Nikolaidisa izostavio onoga Balšu. i da mi neko daruje knjige koje su oni platili i odštampali to bi za mene bila uvreda

  5. Вјечита једна једина , наша , нас Подгоричана и Будвана , и свих Његошевих Црногораца , наша Десанка Максимовић !!!!!!!!!! П.с. А не неки Николаидис и остали пајаци , пи аветиње !

  6. Neki koji se oglašavaju na ovom portalu bi ubijali neke današnje đake jednakom bezdušnošću i mržnjom kao i Nijemci 1941. godine u Kragujevcu! To je ono što treba da nas zabrine!

  7. слава јунацима ….уместо да нам култура, баштина и историја буду основни стуб европског стандарда, ми све то багателишемо, стидимо се и бацамо под ноге окупатору и срозавамо себе испод нивоа како нас желе

  8. А данас Вучић каже : „Немци су наши највећи пријатељи!“.
    Видимо ко су нам пријатељи, треба Вучић да се захвали и извине немачким злочинцима за убиство 7000 српских родољуба 21.10.1941. године!
    „Било је то у некој земљи сељака
    на брдовитом Балкану,
    умрла је мученичком смрћу
    чета ђака
    у једном дану.

    Исте су године
    сви били рођени,
    исто су им текли школски дани,
    на исте свечаности
    заједно су вођени,
    од истих болести сви пелцовани
    и сви умрли у истом дану.

    Било је то у некој земљи сељака
    на брдовитом Балкану
    умрла је јуначком смрћу
    чета ђака
    у истом дану.

    А педесет и пет минута
    пре смртног трена
    седела је у ђачкој клупи
    чета малена
    и исте задатке тешке
    решавала: колико може
    путник ако иде пешке…
    и тако редом.

    Мисли су им биле пуне
    и по свескама у школској торби
    бесмислених лежало је безброј
    петица и двојки.
    Прегршт истих снова
    и истих тајни
    родољубивих и љубавних
    стискали су у дну џепова.
    И чинило се сваком
    да ће дуго
    да ће врло дуго
    трчати испод свода плава
    док све задатке на свету
    не посвршава.

    Било је то у некој земљи сељака
    на брдовитом Балкану
    умрла је јуначком смрћу
    чета ђака
    у истом дану.

    Дечака редови цели
    узели се за руке
    и са школског задњег часа
    на стрељање пошли мирно
    као да смрт није ништа.
    Другова редови цели
    истог часа се узнели
    до вечног боравишта.“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *