ИН4С

ИН4С портал

Саво Штрбац: Злочин и казна

1 min read

Недавно су медији у региону пренели вест да је сплитски Жупанијски суд неправоснажно осудио на по две године затвора Дамира Боршића (61), бившег управника војног затвора Кулине у Шибенику, и Мирослава Периша (53), некадашњег чувара у истом затвору, због ратног злочина над цивилним становништвом.

Злостављања су се догађала од 21. маја до 17. јула 1993, а два мушкарца и две жене истог имена и презимена који су били заточени, злостављани су на разне начине. Тукли су их рукама, ногама, гуменим палицама и разним другим средствима, једног мушкараца терали су да се скида го и сагиње, упаљачем су му палили браду јер се није имао чиме бријати, поливали су их хладном водом, присиљавали на међусобни орални секс, а једну од заточених жена разне су особе силовале десетак дана.

„Ноћу су долазили по мене у ћелију и водили ме у собу преко пута. Изгасили би светло, скинули ме до гола. Ћутали су и силовали ме. Морала сам лизати нечији полни орган. Ако не би то учинила, пребили би ме. Када сам то радила, спрејом би ми премазали очи да ништа не видим… Нисам могла плакати јер нисам имала суза, али сви су ме могли чути у затвору”, део је потресног сведочења (видео-линком) Марије мл. К., једине живе од четворо оштећених. Троје од њих, Душан К., Марија мл. К. и Марија ст. К. били су чобани из села Баљци код Дрниша, а четврти Душан С. припадник СВК из Ивошеваца код Книна, сви српске националности.

Свих четворо сам познавао. Први пут сам их видео на размени заробљеника између хрватске и српске стране, у јулу 1993. на граничном прелазу Марковац, између Оточца и Подума, у Лици. Тада је на нашу страну стигло десет заробљеника, међу којима и четворо поменутих.

Пошто су цивили релативно кратко били у заробљеништву, на њих, на путу до Книна, нисам ни обраћао посебну пажњу. По доласку у Книн, заробљенике смо довели у Дом војске, где их је чекала родбина и где им је послужен ручак. Једна од размењених жена, Марија мл., за ручком је скренула пажњу свих присутних кад се почела бацакати по поду, чупајући косе и урличући да су јој усташе заклале сина. Ни кћер је није могла смирити вичући: „Жив ти је син, мајко”. Несрећница је у психичком растројству завршила у книнској болници.

Тек тада нам је Марија ст. причала шта су све преживеле у шибенским Кулинама. Само део тога је изречен на суђењу у Сплиту. Поред тешких батина, понижавајућих групних силовања, лизања крви с пода, пасења траве по дворишту, групног купања шмрковима на дворишту, Марију мл. је највише, по причању Марије ст., погодило када су јој једне ноћи у ћелију донијели месо у шерпи и рекли јој да је то уво њеног сина, кога су заробили и заклали. Док су је терали да то једе, говорили су јој да ће јој ујутро донети и његову ногу. „До тада, Марија мл. је била потпуно нормална. Од тада више није била свесна ничега што јој се догађало.”

Причу о троје киднапованих цивила објавио сам у „Српском гласу” још током рата. Намерно сам избегао да пишем о групном силовању Марије мл. и сличним стварима, јер сам имао на уму колико оне, посебно у једној патријархалној средини, поред психичких траума, утичу и на породичне прилике. Текст сам завршио следећим речима:

„И та размена је завршена. Људи су дошли и отишли. Свако на своју страну, својим путем. Остала је прича о Марији, Мари и Душану, прича о људима у рату. Прича о злочину без казне”.

Марија ст. није имала прилике да се појави као сведок у поступку пред сплитским судом, јер су је убили хрватски војници у акцији „Олуја” у селу Врбнику поред Книна. Дипл. економиста Душан С. „Олују” је дочекао у родном селу, где је остао с мајком. Њу су убили, а њега поново заробили. По други пут сам га преузео од Хрвата у октобру 1996. на Бајакову. Три године касније иселио се у Америку, где је и умро 2010, не дочекавши да уживо сведочи пред сплитским судом. Душан К. је преживио „Олују” и у току истраге испричао причу из Кулина хрватском тужиоцу у избегличком дому у Шиду, али је умро пре изрицања пресуде његовим мучитељима.

Марија мл. је такође преживела „Олују” и избегла у Србију, одакле се 1999. иселила у Америку. Када је започела истрага за овај догађај, нисам веровао да ће имати храбрости да јавно проговори о свему проживљеном у Кулинама. Демантовала ме је. И хвала јој.

Али ово више није прича о злочину без казне. Сада је ово прича о злочину и казни. А висина казне иде на душу судијама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Саво Штрбац: Злочин и казна

  1. и, опет…

    +“Богу је све Данас“

    +војвода и брат наш, Марко Миљанов, Развојвода, Богом помилован

    +…“Кад је Турска војска на Куче кренула, нећу набрајат Србе који су мито из Турака примили и с Турцима на Куче војевали, за издајнике је неђе друго речено; а ођен да речем за неиздајнике.
    Турска је војска дошла у Зету, код кућа Беговића. Везир скадарски сједио је на прозор од куле, а војска напоље око куле. Међу војском били су два Ораовца неиздајника. Ђуља Јованов Подграђанин и Ивеза Вуков Кућанин. Везир ће с прозора: ”Ђуља, ево ти барјак царски да ми носиш пред војском на Дрекаловиће!”. И спусти барјак с прозора низа зид. Ђуља ће везиру: ”Честити пашо, не допушта ми част да држим твој барјак на моју браћу!”. Везир спушта конопац покрај барјака говорећи: ”Узми, Ђуља, барјак пред војском, или конопац на грло!” Ђуља: ”Помози Боже, хоћу конопац на грло, а не барјак на Куче!” Пење се на штицу, која је за вјешала начињена. Висећи, барјак окрену иза себе, а конопац на грло намаче. Везир. ”Још једном Ђуља, вељу: узми барјак царски, да ти не мичу штицу испод ногу!”. Ђуља: ”Сам ћу ја пашо, маћ штицу, да се не муче твоји Турци”. Око тога Ђуља изговори ово: ”Остављам на аманет мога свакога Дракаловићима, а ја умирем за њих весело!” Рече му издајник Пунан Дедин, Ораовац, подругљиво: ”На чију кућу врана прди, Ђуља?” Ђуља одговори: ”Данас на моју а сутра на твоју, Пунане!” Па тресну ногама у штицу, те се преврну. Послије овога, везир окрену очи на Ивезу, говорећи му: ”Али ти барјак, али конопац?”. Ивеза: И ја ћу што Ђуља, а не барјак!” Па крену к вјешалима. Но Сулејман Кут, потурчењак, Ивезин рођак, рече Али- паши Османагићу из Подгорице: ”Не да да се Ивеза објеси, ако си Турчин!” Али -паша уфати Ивезу ђе је кренуо на вјешала и гледајући оздо у прозор, ђе је сједио везир, говори му: ”Честити пашо, може ли се благо откупит, да се не објеси?” Везир: ”Не! пашо!”. ”A, да може ли мој син да се за њега објеси”. Везир: ”Не! пашо!”. ”А да могу ли га ја замијенит, да се објесим за њега”. Везир: ”Не! пашо!”. ”Аман, све ћу дат за њега: паре и сина и себе, а њега не дам!” Везир замишљен, неколико тренутака, стаде, па рече: ”Ето, поклањам ти га, Османагићу!” Сва војска честита ово великодушно поштење. За ово ће се наћ неђе друго опширно, а за ођен нека оволико.“

  2. +мир мученим душама

    приметићемо да мир Душама Мученика наших желимо сваког боговетног дана, сваког Светитеља прати ред Мученика
    тако је, Љубав и душе наших мученика нас држе

    +„….Не постоји „изгубљено“ време, као што не постоји „добијено“ време – постоје само безуспешни покушаји да се изиђе из историје и да се завети предака препусте пијанству тренутних заборава. Тако је и већина Срба помислила да ако утоне у самозаборав да ће и сви други заборавити на њих па ће их коначно „пустити да живе у миру“. Авај, у историји, зато што је она континуитет, ако нека нација и покуша да заборави свој идентитет, друге нације ће је кад-тад подсетити. Због тога је сасвим погрешно оптуживати Југославију за самозаборав – она је била само један правни оквир као и Османлијска или Аустро-угарска империја. Управо супротно – да није било потискивања заветне свести она би била изузетна прилика да се историјско искуство употпуни. Српска нација, која је некада живела просторно расута по разним државама и у три издишуће цивилизације, а сада већ истовремено и у четвртој (модерној) која је била у настанку, добила је Југославијом прилику да се спреми за изазове кобног двадесетог века. Само је требало схватити да је прокламована Југославија заправо била синоним и припрема за једну једину опасност – револуцију као антиисторијски чин и рушење континуитета нације као духовне заједнице. Прилика је пропуштена, али је неумитност историје приредила милионима Срба живот људи 25. часа…“

    https://stanjestvari.com/2015/04/11/%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%B4%D0%B0%D0%BD-%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%9B-%D0%B6%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B-%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA-25-%D1%87/

    Скупштина СР БиХ, 1991.

    https://www.youtube.com/watch?v=nIrzImkJiOw

    https://www.youtube.com/watch?v=lRDAds6b90Y

    https://www.youtube.com/watch?v=YoRTaw9dOUY&t=38s

    Стипе Месић, Марков синовац

    https://www.youtube.com/watch?v=XD65o5Q4cF4

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *