ИН4С

ИН4С портал

САД намјеравају преселити у Румунију 3.000 терориста

1 min read

-teroristi

Захваљујући залагању Вашингтона на Румунској територији може доћи до немира који би могли представљати опасност за читав регион. Наиме, уз подршку УН, САД хоће да пребаци из Ирака у Румунију више хиљада представника Организације муџахедина Иранског народа (Моџахедин-е Халк). Званични Ирак и Иран ову организацију сматрају терористичком.

Средином шездесетих година прошлог вијека историја људи који се нису слагали са режимом у Ирану, започета идејом оснивања бескласног социјалистичког друштва, убрзо се изродила у масовне терористичке актове и диверзије. Међутим, отпор Иранских власти приморао је организацију „Моџахедин-е Халк“ да се премјести у Ирак са чије територије активно учествује у терористичким нападима на Иран за вријеме иранско-ирачког рата. Поменути напади су настављени и касније али под руководством Сједињених Држава.

Међутим, све то није сметало ЕУ, нити САД-у да недавно ову организацију избришу са списка терористичких, јер су западни стратези, који су и сами ову организацију сматрали терористима, промијенили мишљење након што су им терористи постали потребни. ,,Непријатељ мог непријатеља је мој пријатељ“ – то је мото западних стратега.

Оријенталиста Борис Долгов сматра да су намјере Вашингтона да терористе смјести у Румунију у најмању руку неадекватне.

Намјере САД-а се косе са тенденцијом побољшања односа између Вашингтона и Техерана, а и ситуација у региону ће се заоштрити у случају да се у њему појаве терористи. Због свега тога Румунско руководство би требало да се супротстави оваквом захтјеву.

Свима је добро познато да Вашингтон пружа покровитељство Румунији, као и да због тога даје себи за право да је сматра објектом својих геополитичких интереса. Међутим, када САД тражи нешто за узврат, судећи по овом случају, чини се да је цијена превисока.

Ипак, питање о пресељењу муџахедина је разматрано на децембарском састанку државног секретара САД Џона Керија и министра иностраних послова Румуније Титуса Корлацеана у Бриселу.

Годину дана раније Њемачка и Албанија изразиле су спремност да приме дио ових терориста, међутим руководство организације је инсистирало на компактном смештају све три хиљаде истомишљеника који се налазе у америчкој бази у Ираку, што разумије се, албанске и њемачке власти нипошто себи не могу да дозволе: превише је опасно. Због тога су се лидери терориста нашли у незгодној позицији: нико не жели да их прими а у самом Ираку су мета напада непознатих лица.

Ови борци имају специфично психолошко – ментално устројство: оријентисани су на рат против ,,невјерних“ и ништа друго не знају да раде. Зато би њихов долазак у Румунију могао веома заоштрити ситуацију са исламским радикализмом. Европа свакако тешко излази на крај са дјеловањима Ал каиде.

С обзиром на то да се у Румунији планира изградња америчке базе, није тешко одгонетнути да би се терористи ту могли сасвим лијепо смјестити за прво вријеме.

Иако на питање смјештања чланова ове терористичке организације која се може смјестити у исти кош са „Талибаном“ и „Ал Каидом“, једино може дати одговор национална Влада Румуније, ипак и власти сусједне Украјине имају доста разлога да се замисле јер одлично обучени терористи у великој мери могу добро доћи у насилном смјењивању власти или бар за „распиривање“ ионако нестабилне ситуације. Јер, они нису навикли да сједе беспослени.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *