ИН4С

ИН4С портал

Русија, нови обрачун са корупцијом

Russia US AdoptionУ Русији је ступио на снагу закон који државним званичницима, посланицима и члановима њихових породица забрањује поседовање имовине и рачуна у иностранству. Ко се до сада није добровољно одрекао функције или имовине у иностранству, биће смењен.

Рачун у иностранству или фотеља – права је дилема за руске посланике, министре, функционере федералних органа и централне банке и друге званичнике. Имали су три месеца да се одлуче.

Популарно назван закон о национализацији елите захтева већу транспарентност имовине и зарада. Иначе, на руском Форбсовом списку најбогатијих је тридесетак чиновника, посланика, сенатора, и један министар.

Представник Руске Федерације Михаил Баршевски каже да је идеја закона да се међу званичницима и владиним службеницима спречи корупција и прање новца.

За сада је само заменик министра информисања Денис Свердлов, чија супруга има банковни рачун у иностранству, објавио да напушта владу.

Када је реч о Савету федерације, сви сенатори који нису желели да се одрекну имовине ван граница већ су напустили фотеље. Међу њима је и бивши председник парламента Чукотке, Роман Абрамович. Има и другачијих примера.

Шеф агенције Роснано Анатолиј Чубајс одлучио је да прода све акције страних компанија, а новац пребаци у руске банке, све у складу са политиком већег инвестирања у руску економију.

„Људи који се боре само за своју добробит на Западу представљају претњу за државу“, каже Кирил Кабанов из Комитета за борбу против корупције.

Највећи проблем у реализацији закона је откривање и праћење страних рачуна, а тешко је израчунати и колико је тачно функционера њим обухваћено. У Кремљу су свесни да постоје рупе у закону које ће неким чиновницима ипак омогућити да избегну одговорност, па најављују ригорозније контроле.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *