ИН4С

ИН4С портал

Руси спремни да помогну Црној Гори у борби против пожара

1 min read

Директор Руско-српског хуманитарног центра (РСХЦ) из Ниша Виктор Сафјанов, казао је да су особље и средства овог Центра „апсолутно приправни да се одазову позиву из Црне Горе“, у случају да тамошње власти оцијене да им треба помоћ у борби против ватрених стихија.  Ово је речено приликом прве посјете новинара из Црне Горе овом центру за ванредне ситуације, међу којима је био и извјештач портала ИН4С.

Humanitarni-Centar Nis 20

Безусловно би се одазвали таквом позиву, јер је наша мисија регионална“, казао је Сафјанов додајући да још увијек нема потписаног меморандума о сарадњи између Руско-српског хуманитарног центра и државе Црне Горе, али да би ангажовање било могуће кроз постојеће билатералне међувладине споразуме између Србије и Црне Горе, односно између Руске Федерације и Црне Горе. Он је подсјетио да је Центар већ учествовао у пружању физичке и материјалне помоћи широм региона.

Вјерујемо да власти у Црној Гори владају ситуацијом. Када су у питању мањи пожари није потребно увијек проглашавати ванредну ситуацију и алармирати међународне снаге. Као човјек који се дуго бави овим сматрам да свака држава мора имати службу оспособљену да самостално управља тим ситуацијама“, казао је он одговарајући на наше питање зашто овај Центар није до сада помогао Црној Гори у заштити од пожара, којих је само у јулу било преко 700.

Humanitarni-Centar Nis 8

Приликом овог излагања Сафјанова, на видео биму у сали за конференције појавила се и мапа  Подгорице са околином, са најновијим сателитским извјештајем о пожарима који су тог јутра горели око Главног града Црне Горе, што нас је увјерило да РСХЦ веома ажурно прати ситуацију у региону, када су у питању пожари и друге природне стихије.

Хуманитарна или војна база

Руско-српски хуманитарни центар организовао је обилазак просторија Центра и показао са чиме располаже у свом дјеловању. Директор РСХЦ Виктор Сафјанов је предочио мисију Центра и позвао новинаре да се сами увјере колико има истине у спекулацијама да се ради о руској „војној бази“.

Humanitarni-Centar Nis 12

„Људи вјерују у оно што желе да вјерују“, казао је Сафјанов уз осмјех. „Приликом посјете хрватских новинара, било је евидентно да су они дошли са предубјеђењем да овај центар служи некој другој намјени од оне праве. Један од њих је, вјероватно разочаран што је видио све супротно од војне базе, устврдио како би РСХЦ лако „могао постати војна база“, чиме је само потврдио да многима чињенице стоје у сенци спекулација.  Дакле, не обазиремо се на нагађања,  посвећени смо својој мисији и зато вас позивам да се сами увјерите да у потпуности оправдавамо назив који носимо“.

Humanitarni-Centar Nis 15

РСХЦ је смјештен у просторном комплексу чија опремљеност пружа широке могућности – од хитне хуманитарне помоћи, гашења пожара, спасавања људи, до обуке стручњака, тестирања и демонстрација савремених средстава и технологија.

Humanitarni-Centar Nis 18

У саставу Центра налазе се руско-српска дирекција за одлучивање и руковођење операцијама (мјешовит руско – српски колектив од 35 запослених), авијацијска група, ватрогасно-спасилачке јединице, одред хуманитарног разминирања који је до сада уклонио око 13 хиљада различитих експлозивних направа, магацин са резервама материјално-техничких залиха: шаторима, креветима, ћебадима, мобилним агрегатима, пумпама, чамцима…

Humanitarni-Centar Nis 13

Дан прије наше посјете, у центру су боравили министар рада и социјалног старања у влади Србије Александар Вулин и командант Жандармерије Горан Драговић, са молбом за помоћ око збрињавања миграната, на шта се РСХЦ одмах одазвао дојељујући основне комплете са шаторима , прибором за храну, ћебадима, лежајевима и другим неопходним средствима који се налазе у пуним магацинима овог центра.

Поплаве показале оправданост постојања РСХЦ 

За допремање хуманитарне помоћи, спасилачких тимова, претрагу, гашење пожара задужена је тзв. „авијациона група“ коју чине авиони и хеликоптери српског МУП-а и Министарства ванредних ситуација Русије.

Humanitarni-Centar Nis 16

Руски ваздухоплови имали су значајну улогу током 2012. године. Пожари у околини Пирота, Чачка, Чиготе, Прокупља и Ужица гашени су помоћу једне руске летелица Ил-76, двије Амфибије Бе-200 и једног вишенамјенског хеликоптера КА 32.

Упркос великој помоћи која је у истом периоду пружена сусједима приликом гашења пожара у околини Мостара, а као највећи допринос овог Центра до сада може се сматрати помоћ пружена током мајских поплава у Србији прошле године.

Humanitarni-Centar Nis

Подсјетимо када је вода преплавила Обреновац, Шабац и друга угрожена подручја, одмах после захтјева премијера Александра Вучића за хитну помоћ 15. маја, већ после 24 часа обучено особље Центра се нашло на терену. Из Москве је авионима, прије свих других, транспортовано на тоне и тоне  различите помоћи: од шатора, покривача, агрегата и чамаца, до брашна и шећера, дјечје хране и хигијенских потрепштина. Са њима је стигла и испомоћ у стотињак обучених особа за поступање у кризним ситуацијама, међу којима и рониоци.

Тешка криза у поплављеним подручјима и пропорционална хитрост у поступању РСХЦ, не само да је оправдала постојање овог Центра, већ је превазишла најоптимистичкија очекивања.

Стални мониторинг ситуације у региону

Наш домаћин директор РСХЦ Виктор Сафјанов је истакао да се највише средстава тренутно улаже у обуку стручњака за сателитски мониторинг, односно исправно тумачење података на основу којих је могуће предвидјети размјере будућих пожара.

„На тај начин идемо проблему у сусрет, прије него се он развије. Много је боље спријечити пожаре и санирати их на вријеме. Ако до пожара великих размјера дође, можемо да гледамо као да до тада неко није одрадио свој посао. У том случају Центар располаже малом, средњом и великом авијацијом, а њихова употреба зависи од карактера пожара“, објаснио је он.

За превенцију пожара великих размјера користи се основна снага Центра – ватрогасно-спасилачка јединица. У њеном саставу се, између осталог, налази и робот за подручја који су тешко доступна човеку.

Humanitarni-Centar Nis 1

Тренутна стратегија Центра подразумијева и додатне обуке за стручњаке – спасиоце, ватрогасце и деминере са државних факултета из Ниша, Београда и са Криминалистичко-полицијске академије Србије. Обуку је током прошле године прошло 40 специјалиста.

За нас је занимљиво да су представници РСХЦ, учествовали на Конференцији у Бару са припадницима локалне управе и универзитета из Сан Петерсбурга. Том приликом извршна је демонстрација и обука у подводним спасилачким активностима.

Помоћ за цио Балкан

Одмах по оснивању Руско-српског хуманитарног центра 2012. године, саопштено је да ће се његови ресурси користити и за ванредне ситуације у другим балканским земљама.

Центар је у протекле три године помогао у гашењу пожара у околини Мостара, Бања Луци је током поплава донирано 38 тона хуманитарне помоћи, а Сарајеву 40 тона. Словенији је након струјног колапса због прошлогодишњих ледених киша испоручено четири мобилна генератора појединачне снаге 120 кW. Агрегати велике снаге донирани су у више земаља региона приликом ванредних ситуација, а један је допремљен и у Косовску Митровицу на позив тамошњих локалних власти.

У случају да нека од балканских земаља упути позив за помоћ, Центар би могао да реагује једино уз сагласност Владе Републике Србије на основу билатералних споразума које Србија има са сусједима. Владино одобрење се чека и за реаговање на територији Србије, што је још један показатељ колико су сторије о „руској војној бази“ злонамјерно тумачење једне а приори, високо хумане руске мисије на Балкану.

Рад овог центра је извјестан до 2017.године, када истиче постојећи уговор између руске и српске владе.

По свему што смо видјели и могли чути од наших домаћина, не можемо се сјетити када је Србији и другим земљама региона неко пружио овакву могућност сарадње и помоћи, без икаквих услова и захтјева. Пожари који ових дана бијесне Хрватском, показатељ су недостатка солидарности Запада према земљама насталим распадом бивше Југославије. 

То влади у Подгорици очигледно није за анализу, као што неће бити ни ово отворено стављање на располагање центра за ванредне ситуације из Ниша. Само захваљујући надљудским напорима ватрогасних служби, више стотина љетњих пожара у Црној Гори, нису узели већи данак. Међутим питање је како ћемо се носити са овом стихијом,  узевши у обзир очекивани продужетак жеге и  недостатак два авиона за гашење пожара који су недавно имали хаварије.

На жалост, очекивано понашање Владе РЦГ би у том случају био наставак позиције таоца НАТО интеграција и не треба очекивати да би се из тог разлога опредјељивала за корист сопствене државе и грађана.

 

Споменик Русима страдалим код Ниша 1944.

Представници Удружења новинара Црне Горе и Удружења новинара Србије, заједно са представницима РСХЦ положили су цвијеће на споменик руским војницима погинулим код Ниша 1944. године.

Humanitarni-Centar Nis 6

Споменик је посвећен 23-јици совјетских војника, погинулим 7. новембра 1944. у нападу „савезничке“ авијације. 

Тог дана је на колону руске војске дејствовала ваздушна формација од 23 авиона САД-а. Руска борбена авијација је узлетјела са нишког аеродрома, гдје су били стационирани пошто су претходно учествовали у ослобођењу Ниша 14. октобра и приморала „савезнике“ на одлазак из подручја. Овај необичан и мало познат инцидент никада до краја није разјашњен, као ни беспотребно разарање наших градова приликом  многобројних бомбардовања авијације „савезника“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Руси спремни да помогну Црној Гори у борби против пожара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *