ИН4С

ИН4С портал

Руси разбили Европу, а Пољаке лишили смисла

Састанак лидера држава ЕУ, који је одржан 19. октобра, требало је да постане последња и одлучујуц́а борба против изградње гасовода "Северни ток 2“.

Илустрација

Састанак лидера држава ЕУ, који је одржан 19. октобра, требало је да постане последња и одлучујућа борба против изградње гасовода „Северни ток 2“.

Главни противник руског пројекта била је премијерка Пољске Беата Шидло која сматра да је „Гаспром“ претња енергетској безбедности Европе, пројекат је политички, а да Украјину треба жалити.

„Како би се реформе ЕУ успеле и биле ефикасне, треба решавати горуће проблеме ЕУ. На пример, миграциону кризу и питање „Северног тока 2“. То су услови пољске Владе“, изјавила је Шидлова.

Обично, политичка подршка Вашингтона је у потпуности довољна да се кроз Европску комисију прогура свака антируска одлука, али овог пута европске марионете САД нису успеле, а Жан Клод Јункер је са жаљењем изјавио да у ЕУ нема јединства.

Западни медији су пожурили да неуспех покушаја да се блокира „Северни ток 2“ припишу канцеларки Ангели Меркел, али је то сувише поједностављена интерпретација догађаја.

Добро информисани извори Ројтерса су саставили списак држава чији лидери су на самиту ЕУ критиковали „Северни ток 2“. Он је испао необично кратак: Пољска, Летонија, Литванија и Данска.

У ЕУ улази 28 држава, а испада да је Вашингтон успео да за блокирање једног од најважнијих енергетских пројеката Русије привуче на своју страну само четири, чија реализација радикално компликује улазак америчког течног гаса на европско тржиште. Ако се одсуство Велике Британије у антигаспромовој коалицији може објаснити „брегзитом“ и финансијским интересима британских компанија у пројекту, уздржаност традиционалних противника руских пројеката Естоније, Румуније и Шпаније треба тражити у економској, али и политичкој равни.

„Геополитички развод“ некада пријатељског евроатлантског пара САД–ЕУ постепено постаје видљив. Номинално, Вашингтон је јачи и опаснији, али у реалности Берлин је ближи и, за разлику од САД, није окренут унутарполитичким конфликтима и поседује полуге директног економског утицаја на државе ЕУ. Ако се томе дода спознаја европских политичара да себи наносе штету антируским санкцијама које САД немају намеру да компензују, добија се ситуација у којем су русофобски фанатици остали усамљени.

Пољској остају две варијанте да заустави „Северни ток 2“. Прва је да ЕУ усвоји одлуке о предаји права на преговоре са „Гаспромом“ Европској комисији, без обзира на закључак експерата самог Савета ЕУ. Међутим, за то је потребно 70 одсто гласова. Друга опција, како је изјавило Министарство енергетике Пољске, јесте радикална и брза промена европског законодавства на такав начин како би се „Северни ток 2“ нашао под дејством „трећег пакета“ или уопште био забрањен на законодавном нивоу.

Ако амерички лобисти не успеју да провуку кроз Европски парламент споразум о Трансатлантском инвестиционом партнерству које је потребно Вашингтону много више од саботаже енергетског пројекта, перспектива пољских законодавних иницијатива ц́е се нац́и под знаком питања.

У међувремену, немачке компаније већ деле међу собом гас који тек треба да прође кроз неизграђени гасовод, што показује да је немачки бизнис оптимистичан. „Флуксис Дојчланд“, „Газуни Дојчланд транспорт сервис“ ће учествовати заједно са „Гаскад неотранспортом“ у изградњи копненог дела „Северног тока 2“. Пољски политичари и бриселски новинари се жале да западноевроске државе не узимају у обзир интересе државе источне Европе и „посебне потребе“ оних држава које имају лоше односе са Русијом.

Ако се са тих оптужби Владимира Путина о продају европских инетереса скине реторички омот, испада да свака форма економске сарадње између Москве и старе Европе — Немачке, Франацуске и Италије — моментално лишава „младе источноевропске демократије“ саме суштине свог постојања и главног смисла њихових националних пројеката који је у томе да буду проамерички кордон између Европе и Русије, а посебно и између Европе и Азије. Ако Пољска, Украјина и њихови европски савезници више не буду могли да испуне функцију изолације остале Европе од Русије они ће постати непотребни Вашингтону и чак сами себи. Зато ц́е се русофобски режими борити до последњег даха уза свој смисао живота, али ће им „Гаспром“ и историјски процеси то одузети, пише Спутник.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Руси разбили Европу, а Пољаке лишили смисла

  1. Kad god krene priblizavanje ekonomsko Njemacke i Rusije vazda se zakuva i dodje do sukoba . Britanci najpodlija nacija na svijetu i kad ti misle dobro i kad su ti ko saveznici ostre noz iza ledja kroz istoriju dokazano

  2. Kako je ta politika zeznuta stvar,Njemačka glavni kuvar sveg otrova prema Rusiji u Evropi dobija sve a klovnovi ništa.

  3. Geostrategija je do sada koju je sprovodila USA isal na ruku do skora malim dzavicams kao Letonija Estonija i Litvanija medjutim to je bilo kratkorocno ,padom zida su postale interesante zapadnim partnerima,medjutim doslo je da se to i ispasta.
    Poljska pokusava da se predstavi kao najbolji partner USA i Britanije,jer je ona sada glavna pesnica NATO pkata u pohodu na Rusiju,vojska se nagomilava na granicama Rusije,a Poljaci su umislili da su u stanje da i Ukrainu privedu pod svoj savez,na cemu se i radi,samo sta se tu moze sve izroditi,tesko je sa sigurnoscu prognozirati.
    Nova Vlada u Berlinu jos nije iskovana,i tesko je povjerovati da ce bas ta nova vlada pokusati da i dalje radi na produbljivanju antiruske politike,sem zelenih koji su tradicionalno antiruski!
    Njemacko cudo nemoze vise da raste u ovakvim okolnostima,jer ako su sve zemlje iscrpljene i ekonomski lose stoje ,neko morada kupuje te proizvode,a sankcije nijesu najbolje sredstvo za prosirenje izvoza,ili mozda jesu za druge,kojih ima i nece dugocekati da prodaju svoje proizvode, bilo Iranu ili Rusiji i tako redom,jer ima svijeta i bez EU,a i taj svijet nesto radi,i nije svakome obaveza ili imperativ da vozi BMW
    Ako je Merkelova donijela odluku o napustanju nuklearne enrgije za proizvodnju struje,vajda su planirali kako to nadopuniti,jer vjetrenjace nijesu bas tako produktivne,iako nijesu lose!Od proizvodnje struje u termoelektranama koje rade na ugalj su se za sada odrekli,mada ne mora da znaci zauvjek,ali prioritet je dat gasu,mozda se neko stvarno dogovrio da se brodovima dovodi gas u Njemacku,samo na kraju se postavlja pitanje rentabiliteta ,i koliko ce to da kosta gradjane kao zadnje potrosace.
    Kazu da su Njemci iza Indije najzadovoljniji narod na planeti,cak 73% Njemaca je zadovoljno sa ovom Vladom Angele Merkelovom ,dok su samo Indusi zadovoljniji,cak 79%,vjerovatno sto je nova Vlada u Indiji dogovrila da svako domacinstvo ima WC sa cucavcem?
    2.bp.blogspot.com/-3gH8SvMZA-w/WejtuILKYsI/AAAAAAAAhfU/SrZkSxfObU0pTBvUqM9ut62GDhV3Fp8ZQCLcBGAs/s1600/ChartZufriedenheitDemokratie.jpg
    Ima skoro 8 godina da americka firma Sevron u Poljskoj radi na vadjenu skriljaca i proizvodnji gasa,sto je u Njemackoj zabranjeo,mozda stvarno Poljsak misli da bas oni imaju te rezerve koje Njemacka treba, da zadovolji svoje potrebe,ili ce biti da se osjecaju uskraceni sto ne mogu napalcivat prolaz gasa preko svoje teritorije,u svakom slucaju su i namagarcen, ali i sami su tome kumovali.
    Danas Poljska ili juce,zvanicno pocinje primjenu zakona o ukalnjanaj spomenika posvecenih vojnicima SSSR poginuli za slobodu i Poljske ali i svijeta,kako ce Rusija reagovati,sigurno nece graditi ekstra gasovoda za Poljsku i besplatno koriscenje istog,a Poljaci su zaboravili da bas zahavljujuci Rusiji koja je oslodobodila Poljsku i dala joj preko 30% teritorije Njemacke u vlasnistvo,kao zahvalnost tome cinu Poljaci postaju galvna poluga USA za neki novi pohod na Rusiju!
    Nijesu Poljaci od juce ,medjutim ostaju neke izreke iz proslosti kao zgonetka ,iako su pogrdne ,da li su slucajno nastale.Ako samo navedemo Bizmarka mogli bi vidjeti da iako je bruratalan u nekom smislu i ima dosta istinitog ,jer zaboravnost Poljak kad se radi o zhvalnosti je dosta brza ,slicna nekim nasim komsijama,ali zlopamtila su velika,medjutim danas nije vrijeme teskih rijeci nego brzih ekonomskih poteza i strateskih ciljeva i poteza koji do njih dovode ili udaljavaju jedan narod ili region.Da li su Poljaci ti koji rade bas sve ispravno,pokazat ce vrijeme,uvjek biti na strani jacega ne znaci biti na boljoj i pravednijoj strani!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *