ИН4С

ИН4С портал

Режим покушао да сакрије поруку Француске

1 min read

Предсједник Француске, Франсоа Оланд је послао јасну и недвосмислену поруку да НАТО не жели у свом друштву Црну Гору и друге државе бившег комунистичког ладера чије су владе исказале спремност да се прикључе том војном савезу. То је за „Дан” казао лидер Нове српске демократије Андрија Мандић, коментаришући став француског предсједника да треба одбити све захтјеве за даље ширење НАТО савеза.

Ne u NATO 02

Та вијест је у Црној Гори објављена са даном закашњења и режим је то желио да представи као обичну дезинформацију и „новинарску патку”, Додатно се то читало, анализирало, призивале су се у помоћ и раније одлуке из Кардифа. На крају се само могло констатовати да је то истина и није била никаква патка, али је након тога већина црногорских НАТО промотера и заступника личила на политичке ћуране“, поручио је Мандић.

Посебно су, како је додао, у понижавајући положај доведене „дежурне свезналице”, које су нашу јавност годинама убјеђивале-да се чак и смјена власти у Црној Гори не може десити све док Нова српска демократија и друге странке, које не виде Црну Гору у НАТО-у, не промијене програме и престану да се опиру „историјским процесима”.

Одлука предсједника Француске је дјеловала веома охрабрујуће за све оне који желе да успију напори европских држава у тражењу мирног рјешења кризе у Украјини. Та изјава је посебно важна за нас у Црној Гори јер смо претходних дана обавијештени од америчких званичника да се у већ започетом украјинском конфликту налазимо на линији ватре НАТО Русија“, нагласио је нредсједник Нове.

Сматра да се оба свјетска рата која су избила на нашем континенту можда не би десила да су тадашње дипломатије великих сила довољно јасно саопштиле каква ће бити њихова реакција ако Њемачка почне са агресијом на своје сусједе. Да су биле јасно повучене црвене линије, каже Мандић, можда се њемачки цар у Првом, а Хитлер у Другом свјетском рату не би опредијелили за пут без повратка.

У случају кризе у Украјини црвене линије су јасно повучене, а највећа нуклеарна сила на планети је јавно саопштила да даље ширење НАТО-а према властитим границама доживљава као чин непријатељства. У јавности су се обновиле тезе о недјељивости мира, а припадност НАТО-у није више довољна гаранција за појединачну безбједност држава. У неким нежељеним ситуацијама сукоба то може представљати чак и велики проблем. Спас за мале државе мора се ноново тражити у систему колективне безбједности коју су до напада на СРЈ и отимања Косова гарантовале Уједињене нације и међународно право“, истакао је предсједник Нове.

Како је додао, Нова српска демократија је политику начела уградила у темеље свог јавног дјеловања, на су зато идеју војне неутралности одабрали и грађанима препоручили као најприкладнију за будућност Црне Горе.

“ У случају црногорског режима, жеља за неограниченом влашћу очигледно им је затворила очи и замугила разум пред стварношћу, па и даље истрајавају на суицидпој политици приступања Црне Горе НАТО-у, супрогпо већинској вољи грађана. Упорно су се хватали за илузије, а огромним количинама опљачканог новца пунили су џепове разних лобиста-мешетара који су им обећавали брзо и безусловно учлањење“, упозорио је Мандић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *