ИН4С

ИН4С портал

Раковић: Формирање савеза православних предуслов будућности Балкана

1 min read

Историчар Александар Раковић сматра да се православни хришћани на овом простору могу одбранити и одржати ако буду у перспективи формирали савез унутар кога ће бити Србија, Република Српска, Црна Гора и Македонија.

Он је у изјави за Срну оцијенио је да је Запад због својих политичких, финансијских, војних и геополитичких интереса исконструисао све сукобе на Балкану, али и на Блиском истоку.

Након одлуке Црне Горе да уђе у НАТО, без обзира на противљење већине њених грађана који припадају православном корпусу, Раковић је рекао да је пропао план руске политике и дипломатије у формату Б4, који значи савез неутралних држава, и нема сврхе сада га сводити на Б3 /Македонија, Србија, Република Српска/ или Б2 /Србија и Република Српска/.

То не значи, рекао је он, да ове државе и њихови народи не треба и даље да теже савезу држава који би се простирао на пола територије бивше Југославије.

Раковић каже да је јасно да савез држава не може да настане преко ноћи, јер је предсједник САД Доналд Трамп потпуно изневјерио обећања која је давао, посебно она о интервенционизму и зато што Русија није успјела да помогне колико је могла, јер је Балкан ипак тек пети прстен њеног интересовања иза Украјине, Арктика, Кавказа и Сирије.

„Окупимо своје снаге уз свест да ће Русија бити уз нас увек када затреба, али сами морамо да се саберемо и кренемо даље и видимо каквим снагама располажемо“, рекао је Раковић.

Он је нагласио да нас историја учи да су велики преокрети могући.

„Видите, 1908. године је анексирана БиХ, а 1915. године је окупирана Србија. Већ 1918. године није било Аустроугарске, а српска војска је била на 200 километара од Беча. Никада се не зна шта ће се догодити у неком историјском контексту“, рекао је он.

Раковић је указао да је Балкан најмањи простор гдје се додирују православна, римокатоличка и исламска цивилизација и да је Запад тај који креира балканску стварност, док Русија треба да извуче поуку на грешкама које је учинила у Црној Гори.

„Мислила је /Русија/ да огромним инвестицијама приволи режим Мила Ђукановића да буде на њеној страни. То значи да у Москви нису довољно проучили његов карактер и дозволили су да их насамари човјек који је насамарио сваког кога је могао“, рекао је Раковић.

Он је поновио да се не смије одустати од савеза већински православних земаља, без обзира што је план Б4 пропао, јер Црна Гора у наредних 20 година чак иако суспендује учешће у НАТО неће бити неутрална од Алијансе.

„Има шансе. Потребно је утврдити циљеве и не дозволити да нас води стихија и вашингтонске и бриселске бирократе. Има шансе ако будемо радили на томе. Од 1804. до 1918. године, дакле више од 100 година стварали смо државу. Нека нам то буде на наук. Потребно је ићи корак по корак, па ако ова генерација у том не успе, пренеће идеју следећој генерацији“, увјерен је Раковић.

У осврту на актуална дешавања у Македонији он процјењује да ће бити настављена превирања и бурни догађаји и упозорио да ВМРО-ДПМНЕ не смије да пристане на пуч власти и да Албанци и Зоран Заев /СДСМ/ формирају власт по „Тиранској платформи“ јер би то значило распад Македоније и корак ближе „Великој Албанији“.

„Са обзиром на то да су вашингтонске и бриселске бирократе признале Талат Џаферија као председника Собрања, ВМРО-ДПМНЕ мора да се бори, а на нама Србима је да их подржимо у очувању државе“, поручио је Раковић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Раковић: Формирање савеза православних предуслов будућности Балкана

  1. Наравно, само раскорак између жеља и реалности је сувише велики.

    Поред Србије, Црне Горе, Републике Српске и Македоније у којој су на власти крипто-комунисти и ДБ-инсталанти, ту су још и Румунија, Грчка, Бугарска… свака са својим марионетским владама.

    Веома велики јаз између колективног несвесног тих народа и друштвене вертикале постоји. Никад већи у историји православних народа, заправо.

    Кад би постојао такав савез и однос према Русији би био природнији и више уравнотежен.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *