ИН4С

ИН4С портал

Раичевић у Бриселу: НАТО је терористичка организација и окупатор

1 min read

Делегација из Црне Горе коју чине невладине организације, представници политичких партија, као и Српске православне цркве сусрели су се јуче у  сједишту НАТО-а са бројним званичницима ове организације.

Улазак у НАТО без референдума је окупација

Током разговора са званичником задуженим за НАТО интеграције на Балкану Игор Дамјановић из Мировног покрета ”Не у рат – не у НАТО” је казао да народу у Црној Гори неће преостати ништа друго него да, истакао је он, ”одбранимо наша људска права као наши преци 27. марта 1941. године, када смо устали против пакта који је тадашња Краљевина Југославија потписала са Хитлером”, а након тога је подсјетио званичника на одредбу Повеље о независности САД из 1776. године, цитирајући исту.

“Да ли је НАТО свјестан нестабилности коју може узроковати ако се одлука о учлањењу Црне Горе донесе у парламенту?’, питао је Дамјановић НАТО званичника.

Конкретан одговор није добио, али је зато НАТО званичник истакао да они неће промијенити свој став и да су само двије државе одлучиле о уласку у тај савез референдумом.

Владимир Јокић из Демократа упитао је НАТО званичника да ли ова организација гледа на Црну Гору као развијену демократију имајући у виду изборе и несмјењивост власти у Црној Гори. „Да ли сматрате да је НАТО допринио слици и да ли мислите да је добро да се одлука донесе на референдуму ради стабилности?“; упитао је Јокић.

НАТО званичник је одговорио да они виде да је од независности наовамо Црна Гора напредовала и да се алијанси свиђа начин на који је напредовала. Међутим, нагласио је он, „на вама је да одлучите како“, рекавши да се НАТО не мијеша у домаћа питања држава чланица.

Предсједник Мировног покрета ”Не у рат – не у НАТО” Гојко Раичевић је упитао, како може да се објасни чињеница да је НАТО упутио Црној Гори позив ако ”имате у виду чињеницу да је Мило Ђукановић најкорумпиранији политичар, да је његов најближи сарадник у затвору због корупције, и да су њихови други сарадници такође или у затвору или се припремају оптужнице”, те да ли НАТО-у треба та тачка на Медитерану, којом политичка елита у Црној Гори себи купује слободу и да ли зна да ће грађани уласком у НАТО без референдума сматрати да је Црна Гора окупирана.

delegacija”Инсистирање НАТО-вих званичника да НАТО неће одлучивати да ли ће Црна Гора ући у овај савез значи да се НАТО понаша опортунистички и да ће у уз подршку колаборациониста из Црне Горе ”усисати” Црну Гору у НАТО савез, што значи да ће Црна Гора бити окупирана”, истако је Раичевић.

Са друге стране званичник НАТО-а је казао да је позив упућен држави а не појединцима, и да је са његове тачке гледишта Црна Гора учинила довољно да би добила позив.

НАТО преузима ризик, јер у случају да воља грађана не буде питана на референдуму сам НАТО ће се суочити са великим отпором”, упозорио је Раичевић.

НАТО одлучан у намјери да окупира нову територију

Предлог, односно захтјев Веска Пејака из Алтернативе да се преговори о приступању суспендују док не дође до квалитетних промјена у Црној Гори, одбијен је од стране званичника уз одговор да ”НАТО неће одлагати своје одлуке и да ће се потписати уговор о приступању”.

Русија већа претња од тероризма

Такође са делегацијом из Црне Горе разговарао је и НАТО-в планер одбране који је говорећи о одбрани и обезбеђењу дао списак приоритета те алијансе ставивши великим словима на прво мјесто Русију, затим развој безбједног окружења, међународни тероризам и регионалну стабилност (Сјеверна Африка, Блиски исток).

”Зашто је Русија стављена на прво мјесто а међународни тероризам тек на трећем?”, интересовало је новинарку портала ИН4С Миру Поповић. „Да ли то значи да НАТО Русију види као већу пријетњу свијету и свјетској безбједности од тероризма?”

На питање Поповићеве, тај НАТО званичник је казао да је презентација стара те да се ситуација, како је истакао, ”мало промијенила” па би сада и међународни тероризам написао великим словима, образлажући:

”Русија није учинила ништа слично као ДАЕШ и она не представља пријетњу НАТО-у већ само Украјини, стога нема правог разлога да се стави на прво мјесто осим што је у питању стари слајд”, изјавио је он.

За представника САД у НАТО-у тероризам није приоритет

У неформалном разговору између Поповићеве и представника САД-а у НАТО-у, у паузи након брифинга, на њено питање да ли НАТО осјећа терористички напад у Бриселу, дакле у самом центру НАТО алијансе, као поруку терориста да им може бити што год хоће јер су овим нападом доказали да могу да баце бомбу испред њиховог носа а да је НАТО немоћан да било што спријечи, званичник САД-а је одговорио да тероризам није приоритет, да је то само белгијски а не НАТО-в проблем, и да је то питање њихове полиције.

”Значи не мислите да је терористички напад била провокација терориста НАТО-у?”, упитала је Поповићева. ”Не мислим”, изјавио је званичник, додајући да тероризам њима није приоритет.

zastave brisel

Таквом изјавом тај званичник је заправо потврдио ријечи његовог претходника да НАТО види Русију као највећу пријетњу.

НАТО зна за тензију између СПЦ и државе али не мари

Јелена Гутовић, представница Будимљанско-никшићке епархије, упитала је високог НАТО-вог званичника како је одлучено да напад на СРЈ који је требао да траје неколико дана буде продужен на 78 дана?

Званичник је одговорио да се не сјећа да је операција била ограничена: „Није био никаквог тајног рата, нисмо хтјели да имамо објаву рата већ само неке ситне интервенције“, казао је он.

Гутовић је такође упитала званичника, надовезујући се на његово оправдање да је Југославија бомбардована да би се спријечио босански сценарио, како онда објашњава агресију Турске на Кипар и нереаговање НАТО-а на то. Званичник је одговорио да сврха НАТО-а није да спријечи сукоб између чланица. Кад је исто питање поставила следећем званичнику који је планер одбране за НАТО, овај је одговорио да Кипар јесте члан НАТО савеза, али да „свијет није савршено мјесто“.

На питање Гутовић како након његових ријечи неко може да се помири са двоструким аршинима, он је одговорио: „Ја се слажем са Вама. Саме савезнице доносе одлуке за себе – НАТО не постоји сам по себи. Ја читам новине, видим шта се дешава, ја саосјећам са Вама, не слажем се са свиме али прихватам консензус НАТО држава“.

Гутовић је поставила питање и званичнику НАТО-а задуженом за Балкан и интерграцију Црне Горе у овај војни савез.

„Како смо у току дана чули од званичника ваше организације свака земља чланица мора да усагласи и имплементира своје законе са европским и свјетским. Како онда коментаришете спорни Нацрт закона о слободи вјероисповјести који се сада актуелан у Црној Гори?“, упитала је она.

НАТО званичник је одговорио да није упућен у закон који је поменула. „Знам да постоји тензија између СПЦ и државе. НАТО не жели да се упушта у религиозна питања и НАТО нема гледишта о ономе што причате“, одговорио је представници СПЦ.

Гутовић је напоменула овом НАТО званичнику да је битно је да се он упозна са проблематиком јер је преко 70 % грађана Црне Горе православне вјериоисповијести и припадници су Српске православне цркве, стога је то проблем који се тиче 70 % грађана стога: „како да се уђе у НАТО када НАТО прихвата да основна људска права нису ријешена као што је право на слободу вјероисповијести и убјеђења?“, нагласила је.

Интервенције НАТО-а пуне контроверзности

Надаље кроз дискусију, НАТО званичник задужен за операције алијансе објаснио је у свом уводном брифингу гдје је све НАТО војно присутан, поновивши као и сви који су говорили прије њега, да НАТО увијек заједнички дјелује јер представља савез 28 држава и да никада ништа не чини на своју руку.

Испред Епархије будимљанско-никшићке обратио се Марко Ковачевић ријечима: ”прилично сте самоувјерено рекли да НАТО не дјелује на своју руку међутим, 1999. године НАТО је дјеловао без сагласности Савјета безбједности”.

Званичник му је одговорио да је случај Југославије 1999. године био другачији од свих других НАТО ”интервенција” јер су државе-савезнице донијеле одлуку без дозволе УН. Према његовом тумачењу, оне су то урадиле јер су мислиле да постоји довољно правних доказа да се може оправдати војна интервенција.

На његов одговор Ковачевић је прокоментарисао: ”Ипак је НАТО дјеловао на своју руку” – са чим се НАТО званичник сложио.

Када је Ковачевић навео примјере бројних афера у којима су у току 20 вијека САД складиштиле атомско оружје у европским земљама без знања њихових Влада и јавности, посебно се осврћући на аферу са Данском, која се противила атомском наоружању, познату под називом ,“Тулагејт“ НАТО званичник је одговорио да су САД имале право на билатералне договоре.

”Нису у питању билатерални договори, већ једнострани потези САД-а“, реаговао је Ковачевић. „Како чланице НАТО пакта да знају да ли САД на њиховој територији складишти атомско оружје?”, упитао је он, не добивши потом одговор.

grdelicka klisura-voz-nato bombardovanje-01

Што се тиче 1999. године, Југославија је била суверена држава и имала проблем са тероризмом и њој није помогнуто, већ смо као крајњи производ добили стварање Исламске државе на простору КиМ, нарушен је суверенитет једне државе, потом је услиједио погром 2004. године, прогањање Хришћана православне вјероисповијести, уништење културне баштине – дакле, етичко чишћење: која је страна заиста страдала – сада се види, ево последица НАТО интервенције”, нагласио је Ковачевић истичући да начин на који је сукоб ријешен био је на штету само једне стране.

НАТО званичник је одговорио да би можда био зачуђен његовим личним ставом и да је та интервениција НАТО-а контроверзна.

”Последице можда нису биле предвиђене како је требало, али наглашавам да је присуство НАТО-а на ”Косову” под консензусом земаља чланица”, казао је званичник.

Надаље у расправи, Дамјановић се осврнуо и на Либију и Афричку Унију.

Оснивач те уније је био покојни пуковник Моамер ел Гадафи, Афричку унију је финансирала Либија у не мањој мјери него што САД данас финансирају НАТО”, казао је он питајући да ли се званичници стиде свог учешћа у уништењу једне проспертитне и мирољубиве земље и грижу савјести због 100.000 жртава либијског грађанског рата. Бомбардовањем Либије, додао је Дамјановић, уништено је друштво јединствених социјалних бенефиција, а створена анархија, смрт, уништење и преко 45.000 политичких затовреника.

”Питање Либије је контроверзно због ситуације данас, и да се ради о слабом политичком просуђивању”, кратко је одговорио НАТО званичник.

Минут ћутања, НАТО признао злочин

Данас смо имали заједничку молитву или прецизније минуту ћутања у згради гдје је донијета одлука да се покрене рат против Југославије, што цијеним као мали напредак. Да ли видите да Јенс Столтенберг, генерални секретар НАТО- а, заједно са Милом Ђукановић клекне испред споменика у Мурину, затраже опрост и упути извињење?, упитао је Раичевић НАТО званичника, али одговор је изостао.

Murino-NATO bombardovanje

О уранијуму нико нема појма

На крају састанка, делегација из Црне Горе срела и са три НАТО представника својих земаља и то Мађарске, Италије и САД. Њима се обратио Игор Дамјановић, којег је интересовало да ли они уопште имају сазнања о утицају уранијума.

”Да ли имате сазнања о истраживању које су италијанске власти спровеле о утицају уранијума на војни контигент Италијана који је стациониран на КиМ, о поступању у областима гдје је дјеловано муницијом са осиромашеним уранијумом?“, питао је он, а одговор је изостао с обзиром да о италијанским војнцима нико од званичника није имао информације.

nato-nacizam-nacisti

НАТО је окупатор

”За мене из овога што сам чуо данас, увјерио сам се да је НАТО терористичка организација састављена од разних народа и различитих људи. НАТО није наш избор и тамо нисте добродошли. Окупација је то што планирате”, поручио је Раичевић на крају састанка НАТО званичницима додајући да није тачно да Црна Гора нема избора.

”Алтернатива је да заједно са вашим партнером из Партнерства за мир Русијом гарантујете неутралност Црној Гори”, нагласио је он.

Позитивна се „умиљава“ од Мила до Столтенберга

На став Раичевића, који се није либио да пренесе домаћинима, односно НАТО званичницима, мишљење већине грађана Црне Горе о том савезу, реаговао је Александар Ражнатовић из Позитивне Црне Горе, који је по свему судећи осјетио потребу да ”обрани” домаћина од ставова како гостију тако и већине грађана Црне Горе.  

“Овдје је предочен страх од неких да се НАТО чува од Црне Горе јер ће бити покварен од Црне Горе, што је заиста апсурдно. Такође извињавам се ако је било увреда, јер поједине колеге из делегације Црне Горе не знају за културу дијалога“, казао је Ражнатовић и наставио да се умиљава НАТО званичницима.

nato dps

“Желим да подијелим ваше ставове, које сте овдје изрекли о бенефитима за Црну Гору чланством у НАТО. У Црној Гори још није ријешено да ли ће бити референдума о уласку у НАТО, али за шест мјесеци ће бити избори и након тога ће се знати каква је већина у парламенту; а ми већ расправљамо о томе шта ће бити након тога”, рекао је Ражнатовић.

Раичевић објаснио бонтон Ражнатовићу

Ражнатовићево обраћање захтијевало је реакцију Раичевића, који је објаснио да он није говорио из бијеса када је постављао питања НАТО званичницима и протестовао.

Налазим да је упутно НАТО назвати истим именом у Црној Гори и у Бриселу, ако је НАТО терористичка организација, како вас зовем ван Брисела, онда ћу то радити и овдје.

Такође, Раичевић је предочио Ражнатовићу и представницима НАТО-а да не воли, како је истакао, ”да се било ко извињава у моје име и колега; ко било шта уради лоше и непримјерено извиниће се сам.”

NATO danas

На крају се делегација срела са црногорском мисијом при НАТО-у, са којима је разговарано о просецу прикључења. На питање Веска Пејака упућеном нашем војном представнику да ли би одобрио употребу уранијума, он је одговорио да не би. На питање Раичевића какво је расположење Војске Црне Горе за улазак у НАТО наш је представник је одговорио да су војници дужни да слиједе политику, и да то није ствар расположења већ професионалног односа.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

17 thoughts on “Раичевић у Бриселу: НАТО је терористичка организација и окупатор

  1. Одакле лова?
    Ко је платио пут, на чији се позив ишло?
    Толики питања, нигде одговора…

  2. Svaka cast shampioni. Borite se protiv ovih zlotvora fasistickih a ove sluge i izdajnici zavrsice kao i svi prije njih.

    1. Млади пријатељу Дејане,

      не знам вас, али претпостављам да сте јако млади и да сте васпитавани и одгајани као и сви протеклих година, а потпуно супротно од васпитавања наших генерација. Ви и Ваши не знате ко су били наши хероји, Ви, претпостављам, нисте читали стрипове, нисте читали оно што и ми, нисте никада чули, рецимо, „Ђон“ Миладина Шобића, не знате ко су били Ђура Јакшић, Жак Превер, Михаил Булгаков или Албер Ками? Одрасли сте уз стандардне тантре и мантре о људским правима, уз „Фарму“ и „Парове“, рекли су Вам да је то врх људског сазнања и Ви у то што су Вам рекли заиста верујете (зар има на Земљином Шару нечег вишег, бољег и исправнијег од принципа либерализма, питате се?)!За Вас бити – Човек и говорити само – Истину, бити истински – Слободан – све је то глупост – то је исто што и бити, по Вама – јуне? Верујем да су за Вас сердар Јоле Пилетић, Љубо Чупић, Лексо Саичић, или Гаврило Принцип – били јунад? Дигли се за тамо неку идеју и изгубили главу, а могли су „подвити реп“ и остати живи и здрави, а уз то би им дали да се наједу? Тројица наше браће који су пошли у Брисел, су ипак, из неке потпуно друге приче од Ваше! Једноставно, Ви њих не разумете, али треба да знате да и њима и нама свима, свеједно је шта Ви о нама мислите! Не брините, Ваши идоли у Бриселу праве јасну разлику између Нас и Вас, шта год Ми урадимо, они неће за то кривити Вас, а и што би кад сте ви тотално њихови?

      За нас, све је боље, него бити свиња:

      ОРАО И СВИЊА

      Једном свиња из пуна корита
      пред вратима имућнога дома,
      и ка умије, по свињски локаше.

      Орај гордо на крутој литици
      величава крила одмараше
      и оштраше смртоносне канџе
      бацајући пламене погледе
      на све стране у прољетње јутро,
      к побједи се новој готовећи.

      Него свиња, како се налока,
      поиздиже турин обрљани
      и угледа на литицу орла.
      Грокну крупно, па говори орлу:

      „Шта ту чучиш на голој литици,
      несретниче и гладни ајдуче,
      изгнаниче под општим проклетством?
      Што је твоја жалосна судбина?

      Празна слава и грабеж крвави,
      па и с крвљу ручак без вечере.
      Помири се и предај људима,
      виђи ка се живи обилато:

      мени на дан три корита дају,
      све пуније једно од другога;
      па цио дан у глиб до ушију,
      превраћам се, на свијет уживам;
      ни што мислим, ни главу разбијам,
      но иза сна на пуно корито.“

      Орај тресну, па прикупи крила,
      с презренијем одговара свињи:
      „Мож се хвалит ка поштено живиш
      пред свињама, али не пред нама,
      јербо наше племе поносито
      таквога се гнушава живота.

      Него ти се чудити и није:
      свињски мислиш, а свињски говориш
      То ти сада дају и госте те,
      ал’ не зато рашта ти помишљаш,
      но док мало накупиш сланине,
      па ће одмах маљугом по цику.

      То погађаш, ми смо грабитељи,
      под вселенским живимо процесом
      опасности и крвопролића;
      то су наше игре и пирови.

      Но ликови наши поносити
      јесу симбол земног величанства,
      на крунама царскијем блистају;
      јошт се круне диче и поносе
      што су лика нашега достојне.“

      То изрече, па хитро полети,
      ка крилата из лука стријела,
      у својему над облаком царству.

      Оста свиња у гадном брлогу
      чекајући у чело сјекиру.

      Петар Петровић Његош, Пјесме, књига I, 208

  3. ima li goreg sljama od ove pozitivne, sta je ovo, boze mili? oni da se izvinjavaju u necije ime, e avetinje izadjite na Trg i javno se izvinite onim ljudima koje ste prevarili predstavljajući se kao navodna opozicija, stid vas bilo. Ostalim učesnicima svaka čast na svakoj izgovorenoj reči tako treba – dušmaninu skresati sve u lice!

  4. Svaka cas gojko tebe i tim hrabrim ljudima .Dolje prevaranti lekic danilovic rakcevic becic i podmukli milic koji cas ovamo cas tamo.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *