ИН4С

ИН4С портал

Раичевић: Партије које се противе чланству у НАТО нијесу довољно активне

1 min read

Gojko-Raicevic(1)

Партије, које се противе чланству Црне Горе у НАТО нијесу довољно активне на том пољу, оцијенио је предсједник Мировног покрета Не у рат не у НАТО, Гојко Раичевић.

Он сматра да партије нијесу довољно активне због тога што до сада није било нарочите потребе јер, како је рекао, сва истраживања, укључујући и режимска показују да је проценат грађана који су против НАТО-а огроман.

Раичевић је казао да је одлука Главног одбора Демократске партије социјалиста; да њено Предсједништво направи акциони план учешћа те партије у процесу јачања подршке грађана НАТО интеграцијима Црне Горе, доживљен као мобилизација за преокретање статистике.

Он вјерује да ће се политички субјекти сада ангажованије посветити анти-нато кампањи и да ових дана треба очекивати њихово изјашњење о начину и плану активности.

„Треба се плашити увјежбаности ове партије у начину бројања и статистичким маневрима, уколико Мило Ђукановић озбиљно мисли да крене у извршење овог задатка, што би делегирао и основни задатак политичких партија да планираном кампањом максимално осујете очекиване преваре и злоупотребе“, рекао је Раичевић агенцији МИНА.

ДПС машинерија у служби НАТО

Према његовим ријечима, није изненађујућа одлука ДПС-а да се комплетна партијска инфраструктура најјаче и најорганизованије партије у Црној Гори стави у функцију промовисања НАТО интеграција, и да се ради о предвидивом маркетиншком трику те партије за спољно-политичку употребу.

„Њиме режим жели да анестезира забринутост западних амбасада, којима је сасвим јасно да НАТО у Црној Гори никада не може бити доминантно опредјељење наших грађана. Пошто већина јавности у Црној Гори ово препознаје, нико се не узбуђује превише због ове НАТО мобилизације у Црној Гори“, казао је Раичевић.

Према његовим ријечима, ДПС не жели ни у НАТО ни у Европску унију јер мора да прилагоди понашање стандардима Уније.

„С обзиром на то да не желе да се прилагоде стандардима ЕУ, а то не смију признати евро партнерима који их држе на власти, ДПС прави заокрет ка новом медијском приоритету – НАТО интеграцијама. Нормално, ако процијене да ће остати дуже на власти направиће још који заокрет“, рекао је Раичевић.

Како је казао, најзначајнији савезник Мировног покрета по питању неуласка у НАТО је већинска Црна Гора, »чији су грађани сопственим искуством спознали шта је то пакт и тешко да ико може да им наметне другачије, идиличне представе о овом савезу«.

Раичевић је објаснио да у мировном покрету рачунају на акцију Нове српске демократије, функционера Демократског фронта, Милана Кнежевића, али и Социјалистичку народну партију, Срђана Милића, чије чланство, како тврди, чине принципијелни антинатовци.

“Озбиљну подршку можемо очекивати од ванпарламентарних партија као што су Демократска српска странка Ранка Кадића, која нам је била партнер у једној од прошлих кампања“, навео је Раичевић, додавши да ће подршка доћи и од Народне странке Јована Маркуша која је својевремено сама водила озбиљну анти-нато кампању.

„Рачунамо и да ће нам се прикључити и политички и невладини субјекти исламског становништва, које је огорчено акцијама НАТО-а по мирним исламским земљама и њихово преобраћање у непрестана; крвава попришта. Против НАТО пакта су и истински црногорски либерали и надам се да ће организовано кренути у антинато кампању„, рекао је Раичевић.

Он је казао да је мировни покрет у контакту и са дијелом ДПС-овог чланства, „међу којима има и оних који су носили оружје 1999. године и нијесу промијенили свој однос према бивишим непријатељима“.

Позив за Позитивну Црну Гору

Раичевић сматра да су оне странке које су за улазак у НАТО, уз обавезу одржавања фер референдума, обавезне да јасно и гласно организују скупове и трибине на којима ће тражити народно изјашњавање о том важном питању.

У противном, рекао је, народ ће препознати у њима само савезнике власти који игноришу вољу народа и помажу режиму да то питање ријеши „на мала врата“, у Скупштини Црне Горе.

„Наш Мировни покрет овим путем позива и Позитивну Црну Гору да покаже демократски капацитет и заложи се за референдум, чиме би потврдила да не пристаје на коалицију са ратно-хушкачки опредијељеним ДПС-ом око НАТО-а и одлучивања у Скупштини“, апеловао је Раичевић.

Како је оцијенио, главни адут је народ који у великој већини не жели ни да чује за евентуално приступање Црне Горе НАТО-у.

Он је рекао да ће мировни покрет одговорити адекватно.

„Одговорићемо адекватно, увјерени да радимо добро и за своје потомство, али и за потомство наших суграђана који из неког разлога желе да наша држава буде окупирана од стране војне силе, чиме би се на дуги период озваничио колонијални положај Црне Горе“, појаснио је Раичевић.

Раичевић не сумња да ће цјелодневни медијски „разглас ДПС-ове мобилизације“, натјерати у антинато акцију још много институција, НВО, појединаца; „а сигуран сам и много оних који су тренутно у владајућим странкама“.

„Ангажовање у промоцији мира очекује се не само од чланица Мировног покрета већ и од политичких партија које се залажу за војну неутралност Црне Горе”, рекао је Раичевић.

Он је најавио да ће се у овој, као и предходних година, традиционално окупити на помену страдања жртава бомбардовања.

„Планирамо више научних скупова и трибина, преко портала ИН4С водићемо континуирану кампању „Не у рат- не у НАТО“, уз низ других активности којима ћемо показати вриједности војне неутралности и њихову супериорност у односу на савез са војном силом која је стално у рату«, најавио је Раичевић.

Како је рекао, НАТО своје агресорско безумље демонстрира по цијелом свијету.

„Само они који су узели енорман новац и планирају бјекство из Црне Горе могу рећи да су присталице уласка Црне Горе у НАТО, у алијансу која убија, руши, уништава, загађује“, оцијенио је Раичевић

Зато, додао је, ако Црна Гора и добије позив да одлучи хоће ли у НАТО, државни службеници који желе добро својим породицама и народу, сигурно ће рећи не на референдуму који се мора одржати.

„Тих људи је у државном апарату ипак пуно, они нам се обраћају, подржавају нас, многи јавно долазе на наше скупове, и то је такође потврда опрааданости наше анти-НАТО кампање коју спроводимо у континуитету већ скоро четири године“, закључио је Раичевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Раичевић: Партије које се противе чланству у НАТО нијесу довољно активне

  1. Bitno je da se napravi što veći front – Mirovni pokret „Ne u rat, ne u NATO“, NOVA, SNP, Grupacija Milana Kneževića, vanparlamentarne stranke, ekološka udruženja i druge NVO. Jedinstvenom strategijom i jasnim program treba približiti građanima sve razloge zašto NE U NATO.

    Političari neka pričaju o međunarodnom pravu i agresiji na SRJ, ekolozi o ekološkim razlozima…

  2. GOJKO brate moj, što ti bi da pozivaš,, POZITIVNU,, kad je ona negativna, zovi narod iz jedne ulice PG više će ih doć da kažu NIKAD NATO

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *