ИН4С

ИН4С портал

Радуновић: Да се ја питам НАТО не би постојао

1 min read

НАТО јесте гарант одређене стабилности, али би уласком у ту организацију Црна Гора могла бити дестабилизована, посебно због дубине подјела које постоје у држави, оцијенио је црногорски пјевач Никола Радуновић.

nikola radunovic

На питање да ли Црна Гора треба да постане чланица НАТО-а, Радуновић је казао да не воли било какве организације које су наоружане, а поготово ако имају велику моћ.

Такве организације не би постојале да се ја питам”, рекао је он за агенцију МИНА.

Радуновић сматра да би могло да се деси да, уколико Црна Гора не покаже спремност за улазак у НАТО, та организација изазове нестабилност “како би нам показао да смо погријешили”.

Иако мислим да је НАТО на неки начин гарант одређене стабилности, има доста разлога због којих би наш простор могао и да се дестабилизује уласком у НАТО, нарочито због дубине подјела које постоје у Црној Гори”, истакао је Радуновић.

Како је казао, на свијету, нажалост, постоји много деструктивних и искомплексираних група и појединаца, који “о јаду свакога забавише”, па се као одговор на њихове ненормалне пријетње и дјеловање појављују НАТО и слични савези, а онда као одговор на њих Ал Каида, ИСИЛ и тако све у круг.

Неко се стално игра са нама (не мислим на бога), и тако ће увијек и бити. У том смислу бих волио да нема држава, религија, расизма. Иако разноликости свијет чине богатијим, ми хоћемо да их истријебимо, само зато јер су другост”, навео је Радуновић.

Према његовим ријечима, неко други вуче конце, па је небитно шта он или било који грађанин мисли о чланству у НАТО, јер ће бити како неко други хоће.

На сцени је само привид да ми на нешто утичемо и доносимо неке одлуке. Вјерујем да ћемо бити чланица НАТО-а, без обзира што грађани мислили о томе”, оцијенио је Радуновић.

Како каже  Балкан и даље показује да “нијесмо предалеко отишли од дивљаштва” које је било својствено раније и развијеним демократијама, али оне, како је казао, већ дужи низ година успијевају да поштовањем закона одбране државу и друштво од деструктивних и ретроградних појединаца и организација.

Ми смо још далеко од тога због бројних специфичности мале средине. Често се питам да ли је НАТО баш тако пријатељски настројен и да ли би нас заштитио и пружио сву ону пријатељску подршку и помоћ и у случају да се не прикључимо том савезу, а да нам затреба”, казао је Радуновић.

Oн сматра да је  доста контроверзних поступака одрађено под окриљем приче о правди и заштити нејаких, а ипак су видљиви други, углавном економски и геополитички циљеви којима су биле инспирисане неке интервенције НАТО-а.

То је као нека модерна врста „рекета“ – ако желимо заштиту, дужни смо да плаћамо одређену цијену, и мислим да то треба објаснити грађанима”, рекао је Радуновић.

На питање да ли сматра да о чланству у НАТО-у треба да се одлучује на референдум, он је подсјетио да сматра да ће ту одлуку донијети они који управљају догађајима на глобалном нивоу.

Хоћемо ли питати народ потпуно је свеједно. Иако су грађани дали гласове за екипу која сједи у парламенту и овластитли их да нас воде како нас воде, ипак мислим да ће прагматични политичари пристати на референдум, да људима дају привид да се нешто питају. До тада ће наравно терен бити припремљен за одлуку каква се пројектује”, рекао је Радуновић.

Упитан какве бенефите за грађане и пословну заједницу очекује од чланства Црне Горе у ЕУ и НАТО-у, Радуновић је навео да је једино што очекује од чланства у ЕУ је да се „лишимо“ модела понашања који је данас присутан у Црној Гори.

Наше институције не функционишу, патимо од стравичне аутоцензуре и страха да о нечему одлучимо по савјести умјесто по очекивању моћника”, објаснио је он.

Велики број људи, како је рекао, гледа своје уске интересе не желећи да да допринос развоју друштва слободних појединаца, праведности и стварне демократије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *