ИН4С

ИН4С портал

Радуловић: Како ефикасно валоризовати електро-енергетски потенцијал и изградити одрживе и еколошке термоелектране

1 min read
Члан предсједништва ДФ-а и замјеник предсједника ПзП-а проф. др Бранко Радуловић изложио је своје ставове и основне одреднице будућности електро-енергетског сектора на глобалном и регионалном плану чији садржај преносимо у цјелини.

Члан предсједништва ДФ-а и замјеник предсједника ПзП-а проф. др Бранко Радуловић изложио је своје ставове и основне одреднице будућности електро-енергетског сектора на глобалном и регионалном плану чији садржај преносимо у цјелини.

• Државне самосталности нема без енергетске самодовољности.
• Тражња за електричном енергијом ће бити све већа.
• Производња електриче енергије ће морати да запази високе стандарде сигурности и екологије.
• Термоелектране ће бити са нултом емисијом гасова, остале ће бити угашене или ће плаћати велике пенале.
• Цијена електричне енергије на тржишту ће временом расти, како због раста тражње тако и због екологије, те ће премашити цијену струје из алтернативних извора.
• Енергетска ефикасност ће све више добијати на значају.

Власт у Црној Гори озбиљно не схвата одлуке и упозорења међународних институција и институција у ЕУ у области енергетике и екологије. Наставља са нечињењем или погрешњим чињењем, што може имати велике и трајне негативне економске и еколошке последице у овом најзначајнијем сектору.
У циљу ефикасне и дугорочно одрживе валоризације електро-енергетског потенцијала у Црној Гори, неопходно је, прије свега:

• Иновирати Стратегију развоја енергетике Црне Горе до 2030. године и Акционог плана до 2020. године, посебно у дијелу приоритета изградње великих хидроелектрана на водотоку Пиве и техничких услова изградње термоелектрана.
• Валоризација водотока Пиве мора бити потпуна и ефикасна. Нове ХЕ“Комарница“, ХЕ “ПиваII “ и ХЕ “Крушево“, са ревитализованом ХЕ “Пива“, треба да чине јединствен систем, да раде у такту и реверзибилно, да посједују компезационе базене. Технички, економски и социолошки индикатори указују на супериорност изградње ових великих хидроелектрана.
• Економски индикатори, било да је у питању висина уложених средстава према добијеној снази или производњи, показују да су ХЕ “Комарница“, ХЕ “Пива II“и ХЕ “Крушево“ веома високо профитабилани пројекти. Са уложених  360 милиона €, имали би нових  700 МW снаге и годишњу производњу  1.000 ГWх, што са ХЕ “Пива“ би износило  1.100 МW снаге и  1.900 ГWх производње. И то вршне енергије чија цијена је минимум 40% већа од текуће. Кредит, са грејс периодом од 5 година, уз ЕКС од 10%, којим се могу изградити хидроелектране, би се вратио за 10 година и то само од дијела профита. Златни рудници, дугорочно све вреднији.
• Неопходно је усагласити дугорочно одржив интерес валоризације заједничких водотока и стајаћих вода са сусједима. Приоритетно мислим са Републиком Српском око Билећког језера, затим водотока Пиве и водотока Таре. Наиме, трећина Билећког језера је наше и оно се користи без икакве надокнаде, затим ХЕ“Крушево-доње“, чија снага је много већа од ХЕ “Крушево-горње“, се у лијевом профилу незнатно налази на територији Републике Српске, док је Република Српска сама отпочела изградњу ХЕ  „Бук Бијела“ на својој територији, много мање снаге. На овај начин рафтинг на Дрини, као наставак туре на Тари, биће онемогућен. Такође, трајно ће се изгубити могућност заједничке изградње неке варијанте веома високо профитабилане ХЕ „Бук Бијела“, уз очување љепоте и атрактивности Таре.
• Неопходно је зауставити сваку даљу активност око изградње ТЕ „Пљевља II“ на овај начин и под овим условима. Тајни уговори са Шкодом Праха не обезбјеђују еколошке стандарде, посебно не „нулту емисију гасова“, нити дугорочни рад, ни позитивне финансијске ефекте, прескопа је то инвестиција и носи огромне ризике. Базира се на великим и растућим трошковима за пенале због емисије ЦО2, који би уколико се одобри рад такве термоелектране, 2040. године износили чак 60% од укупне цијене електричне енергије. Била би са индентичном технологијом као чешка ТЕ “Тушимице“, која неће испунити еколошке захтјеве из Париског споразума.
• Сачинити релевантну Студију изводљивости изградње ТЕ“Пљевља II“, ТЕ “Маоче“, ревитализације ТЕ “Пљевља I“, топлификације и еколошке санације Пљеваља и то са предлогом примјене најбољих „БАТ технологија“ које омогућавају „нулту емисију гасова“, потпуно усаглашених са закључцима, директивама, препорукама и предвиђањима Вијећа ЕУ, Паришким споразумом о климатским промјенама УН, Институтом за климатску аналитику и Међународном енергетском агенцијом.
• Енергетски сектор треба да буде у доминантном власништву државе. До тада, изградња нових великих извора електричне енергије, треба да буде реализована од стране нове енергетске компаније у 100% власништву државе.

„Наведени ставови омогућавају дугорочни одрживи развој електро-енерегетског сектора. Темеље се на мишљенима међународне и домаће стручне јавности и позитивном праксом. ДФ је кроз своје програме „505 мјера“ и „Да ради Црна Гора“, као и кроз низ конкретних иницијатива у Скупштини Црне Горе, промовисао ова рјешења, но нажалост интересна група на власти није имала слуха за то“, поручио је Бранко Радуловић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Радуловић: Како ефикасно валоризовати електро-енергетски потенцијал и изградити одрживе и еколошке термоелектране

  1. Izgleda da je majstor Jelić završio posao…..svakome što je tražio….a onda kad je nastali potpredsjednik skupstine Radulović dobio naglo m..a, pa se pod uticajem dvije sekretarke odbora okomio na službu, pa počeo objavljivati ko ima 5o eura više. E to je karakter.! Vanja ih je otpisala.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *