ИН4С

ИН4С портал

Радоњић: Оптимистична будућност српског језика

Оснивање Факултета за црногорски језик не може, упркос снажној и систематској пропаганди, наудити будућности српског језика, који је издржао вишевјековну, не само научну, већ и сваку другу пробу, оцијенио је професор Студијског програма за српски језик, Горан Радоњић.

,,Одлука Владе о формирању новог факултета којим ће се засновати „нова дисциплина“, иначе штетна и вишеструко проблематична одлука, прије свега скреће пажњу на тешки и горући проблем нашег друштва, а он се тиче основних људских права. Српска језичка заједница, која је већинска у Црној Гори, изложена је системској дискриминацији”, рекао је Радоњић, додајући да на сваком кораку њена права се крше, у школству, у медијима, у државним институцијама.

,,Нелегално стање у основном и средњошколском образовању илуструје ту дискриминацију. Програма за предмет на коме се уче језик и књижевност нема, иако је требало да буде направљен прије двије и по године. Ђацима се намећу незаконити уџбеници”, указао је Радоњић, напомињући да треба имати у виду да језик служи комуникацији, споразумијевању међу људима, а да је стандардни језик прије свега језик културе.

,,Умјесто тога, језичком политиком, тачније политиканством и национализмом који су у основи једне наопаке идеологије, инсистира се на подјелама и дискриминацији, а некултура покушава наметнути као норма. Умјесто описмењавања и рада на усвајању знања из правописа и правоговора, покушава се незнању дати легитимитет”, сматра Радоњић.

Он је казао да студијски програм за српски језик и јужнословенске књижевности, као најстарији студијски програм на Филозофском факултету, функционише као и остали смјерови.

Упитан да прокоментарише изјаву одлазећег ректора Универзитета Црне Горе, Предрага Мирановића који је рекао да постоји тренд раста студената на Црногорском, а благи тренд опадања на Српском, Радоњић је казао да су прошле године попунили сва мјеста током уписа на прву годину, и да то очекују и овог пута.

,,Са посебним задовољством истичем да смо међу ријетким програмима на Универзитету на који се уписују и студенти из региона. Према томе, из више разлога можемо са оптимизмом говорити о будућности”, казао је он.

Радоњић је рекао да је традиција српског језика у Црној Гори толико дуга и снажна ,,и толико је у самом темељу Црне Горе да би било бесмислено и немогуће да буде другачије”.

,,Зато било какви авантуристички пројекти, као ни „нове дисциплине“, не могу, упркос снажној и систематској пропаганди, наудити нечему што је издржало вишевјековну не само научну него и сваку другу пробу”, закључио је он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “Радоњић: Оптимистична будућност српског језика

  1. E MOJ PROFESORE RADONJIĆU , OĆE OVAJ ZATO ŠTO IMA KOMPJUTER DA SA TOBOM RASPRAVLJA O JEZIKU – NAUM ANONIMNI . UMJESTO DA NEŠTO NAUČE OD TEBE ONI SVOJIM SILNIM NEZNANJEM HOĆE DA TE NAUČE JEZIKU . DA SI IM ĐE BLIŽE ONI BI TO STOBOM RASPRAVILI TOLJAGOM , JER DRUGO NIŠTA I NE ZNAJU .

  2. Još samo da napišeš ko je ovo falsifikovao i poturio kao Njegoševo! Samo vi zaslijepljeni srpstvom možete da vjerujete da je ovo stihoklepanje Njegoševo!

  3. “Ime mi je Vjeroljub,

    prezime mi Rodoljub.

    Crnu Goru, rodnu grudu,

    kamen paše odasvudu.

    Srpski pišem i zborim,

    svakom gromko govorim:

    narodnost mi srbinska

    um i duša slavjanska“.

    Petar II Petrovic Njegos,po „Naummu“ nosilac anticrnogorskog delovanja!!!

  4. i kad je bila ,,inventarizacija,, tj. POPIS , ja sam insistirala da napišu maternji jezik SRPSKI, i vjera SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE, priznajem ne priznajem POLICIJSKU crkvu, himnu, zastavu,, pečenu kokošku,, a ni jezik u kojem i ne znam i ne zanima me koliko ima ,, PADEŽOVA,,

  5. Da čovjek ne povjeruje! Ovaj čovjek živi i radi i platu prima od Crne Gore a ne može da je smisli! On odluku vlade o osnivanju studija crnogorskog jezika kvalifikuje kao višestruko problematičnom a ne kaže da je problematično finansiranje studija srpskog jezika za čijim kadrovima više skoro da neće imati potrebe!Sudeći po ovom profesoru Filozofski fakultet je leglo anticrnogorskog djelovanja i studije crnogorskog jezika na njemu su korišćene za omalovažavanje i podrivanje Crne Gore od strane crbskih elemenata koji iznutra rade protiv Crne Gore! Dakle, istina je što sam čuo da su crnogorski jezik na tom fakultetu predavali profesori srpskog jezika i na srpskom jeziku!
    Neko mora shvatit koja je ovo država i da sa Srbijom treba da imamo iste veze kao sa bilo kojom susjednom zemljom i ništa više, ako želimo mir u kući. Ako tuđina puštiš da ti se u kući ponaša kao domaćin tu nema ni kuće ni domaćina, hoću reći države!

    1. Ja ne mogu da vjerujem, Naumm-e, da ti studije srpskog jezika u Crnoj Gori vezuješ za Srbiju!!! Pa čovječe, to je jezik većine građana Crne Gore, ej! Ima li ovdje iko da govori crnogorski a da je normalan?! Šta je vama ljudi? Ova zemlja je građanska, ona ima građane, oni govore, pored drugih, i srpski jezik. I to ga govore u većinskom broju. To nije podatak protiv države Crne Gore, taj podatak može biti jedino protivnik nečijem ludilu koji hoće da ime države učita=ugura u jezička, duhovna, nacionalna osjećanja sopstvenih građana, koji, gle čuda već imaju svoj jezik, vjeru i naciju…i to im, valjda, ne treba dirati.

      1. Bićeš srećniji čovjek kad jednom shvatiš da je ovo Crna Gora a ne Srbija. Svaka čast Srbiji ali u Srbiji, Crna Gora neće nikome pa ni bratu da robuje. Hoće svoju teritoriju i svoj jezik ,pa makar se ni malo ne razlikovao od komšijskog mora se zvati crnogorski a ne komšijski! Komšija koji hoće da nam nametne sve svoje i ime, i jezik, i istoriju,i vjeru, i svog kralja a našeg da proćera, taj komšija je zao komšija i naš neprijatelj od kojeg se moramo udaljit da bi bilo manje štete po nas!
        Nemoj da se ljutiš jer moramo imat svoje a ne tvoje i branit to svoje od tebe! Imate i vi dosta da se ne otimate od ovo malo naše! Je li tako „jedan od vas“?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *