ИН4С

ИН4С портал

Промотери НАТО-а и пракса злоупотребе дјеце у политичке сврхе

1 min read

Упркос негативним реакцијама јавности, као и званичним упозорењима појединих представника надлежних институција, ДПС није повукао спорни промотивни спот у коме се појављује малољетни дјечак.

Напротив, јуче је у медијима пренешено саопштење дјечаковог дједа, Божидара Брајовића, који је казао да породици не смета појављивање дјечака на споту, као и то да је да је унапријед потписан пристанак родитеља дјечака за снимање. Дјечаков дјед је чак додатно искористио појављивање у медијима да истакне како је његовом унуку „било врло пријатно у предсједниковом крилу”.

milo

Случај је критиковао члан Савјета Агенције за електронске медије, Един Кољеновић, који је упутио иницијативу у којој је указао на сумњу да је у предизборном споту ДПС-а дошло до злоупотребе дјеце у политичке сврхе. Такође, поводом појављивања дјеце у предизборној кампањи реаговао је омбудсман Шућко Баковић који је апеловао на партије да не користе дјецу у сврху политичке промоције за изборну кампању и ван ње.

Наведени апели, као и снажна негативна реакција јавности нису резултирале повлачењем поменутог спота од стране ДПС-а, што уистину не изненађује, с обзиром на то да је Демократска партија социјалиста као најјачи заговорник НАТО-а у Црној Гори у промотивним спотовима „НАТО – сигурна будућност“ увелико користила „адут“ дјечје сигурне будућности.

Подсјетимо и на агресивну НАТО кампању „Пристајем на то“ која је укључила младе у Црној Гори, а у јавности био посебно критикован сами слоган.

pristajem-na-to-nato-2

pristajem-na-to-nato

Поводом најновијег случаја злоупотребе дјеце у политичке сврхе Савјет Агенције за електронске медије (АЕМ) је, већинском одлуком, оцијенио да у досадашњем емитованом пропагандном материјалу у електронским медијима није било елемената за покретање поступка за утврђивање одговорности емитера по основу кршења права малољетника.

Савјет Агенције сматра да је кључни разлог за те дилеме и разлике у мишљењима у чињеници да та проблематика уопште није предмет позитивне законске рагулативе у Црној Гори. Наиме, једина одредба о томе садржана је у подзаконском акту, члану 21, тачка 9 Правилника о програмским стандардима у електронским медијима, у којој пише да је забрањено „коришћење малољетника у политичке сврхе“.

Такође, напомињемо да је случајева злоупотребе дјеце у политичке сврхе и раније бивало на изборном небу ЦГ. Овом приликом наводимо примјер о којем су 2010. писале Вечерње новости, гдје је критикована злоупотреба дјеце од стране СДП-а, још једног крутог заговорника НАТО пакта. Ради се о случају када је дјечји хор „Сунцокрети“ пјевао на предизборном скупу СДП-а, а да родитељи нису ни знали гдје дјеца иду.

Скупштина Црне Горе је за вријеме мандата Ранка Кривокапића увела праксу посјете дјеце парламенту, која, према мишљењу бројних аналитичара и родитеља подсјећа на комунистичко-пионирску праксу, о чему је раније писао Радио Слободна Европа.

krivokapic-djeca

Међународним декларацијама о дјечјим правима, које је Црна Гора ратификовала, забрањено је кориштење дјеце у политичке сврхе, па и њихово појављивање у политичким спотовима и пропагандном материјалу. Редакција ИН4С апелује на надлежне институције да реагују овим и сличним поводима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *