ИН4С

ИН4С портал

Превлака спојила Кривокапића, Лекића и Лукшића

1 min read

prevlaka

Предсједник Скупштине Црне Горе Ранко Кривокапић, министар спољних послова и европских интеграција Игор Лукшић и лидер Демократског фронта Миодраг Лекић састали су се прије десетак дана како би разговарали о проблему Превлаке, сазнају “Вијести”.

То је први пут да се за истим столом нађу лидер ДФ-а и Лукшић.

Посредан повод за састанак била је расправа у парламенту од прије више од 20 дана о измјенама Споразума о стабилизацији и придруживању између ЕУ и Црне Горе због приступања Хрватске Унији.

Дио посланика ДФ-а тада је оштро оптуживао Лукшића да је у спору са Хрватском око Превлаке радио на штету интереса Црне Горе, док је министар изложио шта је урађено када је у питању спор о полуострву у Јадрану.

Кривокапић је на тој сједници казао да је „Превлака црногорска територија која је под спором„, што је у ДФ-у дочекано са одобравањем јер је, како су тумачили, таква оцјена први пут дошла од представника власти.

Након те сједнице, на иницијативу Кривокапића, Лекић и Лукшић су се након почетне резервисаности састали у кабинету шефа парламента. Према једном извору, Лекић, бивши шеф црногорске дипломатије, саговорницима је пренио своје виђење и искуства о питању Превлаке.

Влада је прошле седмице измијенила Одлуку о истраживању угљоводоника у подручју Превлаке тако што је, како је саопштено, прецизно, у складу са Протоколом из 2002, из подручја истраживања изузела зоне које су под спором, док Хрватска чека могуће инвеститоре да се јаве на тендер за истраживање нафте на том подручју.

Премијер Хрватске Зоран Милановић је након одлуке Владе у Подгорици, казао да је Црна Гора маркирала нека подручја за истраживања која су, како је навео, хрватска.

Спор око истраживање нафте почео је у марту ове године, када је Хрватска расписала тендер и објавила мапе у којима је и морски акваториј Превлаке, који је споран, укључен за истраживање.

Из Владе Црне Горе су тада уложили приговор указујући на обавезујући Протокол о привременом режиму из 2002, чија је кључна одредба да је то само привремено рјешење и да не прејудицира рјешење граница, као и да Протокол важи до дефинитивног утврђивања државне границе између Црне Горе и Хрватске.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *