ИН4С

ИН4С портал

Прекорачена норма: Војводић предаје 12, а Мићуновић пет предмета

Према подацима са сајта Факултета драмских умјетности, ректорка Универзитета Црне Горе Радмила Војводић предаје 12 предмета на основним и специјалистичким студијима у тој установи. У распореду ангажованих предавача за студијску 2014/2015. годину наведено је да она држи 15 часова седмично, иако је норма факултетских професора четири за тај временски период.

Radmila-Vojvodic-u+g

Војводићева предаје позоришну режију 1,2,5 и 6, социологију позоришта 1 и 2, позоришну режију редитељски пројекат, редитељске поетике, режију баштине 1 и 2, позоришну режију прегледне пробе, позоришну режију специјалистички рад.

Њен асистент, доцент умјетничких предмета Петар Пејаковић, према подацима са сајта, ангажован је на осам предмета, пише Дан

Супруг Радмиле Војводић, амбасадор Црне Горе у Србији Бранислав Мићуновић, на Факултету драмских умјетности предаје пет предмета. По распореду са сајта установе, он седмично држи 5,58 часова.

Професори са Филозофског факултета којима је Војводићева пријетила да ће бити отпуштени због тога што су имали или имају дупле ангажмане на другим универзитетима сматрају да је због њених одлука угрожено постојање неколико катедри у Никшићу.

Они питају ректорку како је могуће да предаје толико научних дисциплина на једном факултету, а даје отказе стручњацима који предају по један предмет на другим универзитетима.

Према подацима професора који су се обратили Дану, ректорка Војводић је у љетњем семестру ове године ријетко држала предавања и поред тога што на сајту факултета пише да има скоро четири пута већи фонд часова од норме.

Професори су питали и да ли путовања њеног супруга од Београда до Цетиња падају на терет државног универзитета или амбасаде у Београду.

Због отпуштања професора који по закону имају право да предају, као и због тога што су неподобни за руководство УЦГ, велики број професора је забринут за будућност Филозофског факултета. Тако је професор Славица Перовић са Института за стране језике, којој је недостајало не неколико мјесеци за пензију, добила отказ због тога што предаје на другом универзитету. Најугроженија је Катедра за филозофију, тако да се лако може десити да од септембра Филозофски факултет буде без најважније теоријске дисциплине. На другој страни, ректорка Војводић остварују четвороструке норме на Факултету драмских умјетности, као да ради на четири факултета истовремено„, истичу професори.

Они кажу да је поражавајуће што њихове колеге добијају отказе, а ректорка тог универзитета има 12 предмета, а не држи предавања.

У овом семестру није одржала скоро ниједно предавање, што је невјероватна норма. Војводићева по листи евиденције оптерећења наставника, која је на сајту Универзитета доступна, држи недјељно 15,22 часа. Недјељна норма професора је четири часа и то се сматра оптималним, а све преко тога до 30 одсто је оптерећење које се тешко може квалитетно урадити. За тај ангажман добија и више него дупло што било који професор који држи предавања ван Црне Горе може добити. Поређења само, за ангажман од четири часа на Универзитету у Источном Сарајеву професор може добити нешто преко 150 евра, док Војводићева за предавања која не држи добија десет пућа више новца„, објашњавају професори.

Професор Богољуб Шијаковић са Филозофског факултета један је од професора који се обратио ректорки након што је упозорен да ће добити отказ због тога што предаје на Богословском факултету у Београду. Он је од Војводићеве тражио да му омогући да ради свој посао, јер према Закону о раду има право да предаје на два универзитета.

Вијеће Филозофског факултета упутило је прошле недјеље протестно писмо ректорки Војводић и Управи УЦГ да заустави хајку против професора. Они су Војводићевој поручили да ће код надлежног суда покренути преиспитивање законитости аката на које се позива.

Према информацијама Дана, професори су најавили протест, уколико се настави, како кажу, хајка на њихове колеге. Професори Срђан Вукадиновић и Никола Пејаковић, који су први добили отказе због дуплих“ангажовања, тужили су УЦГ због незаконитих одлука.

Од ректорке Радмиле Војводић Дан није добио одговоре на питања поводом њеног рада на Цетињском факултету.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *