ИН4С

ИН4С портал

Правда спора, али достижна: Црква на Крушевцу враћена Митрополији

1 min read

Црква Светог Димитрија на Крушевцу, поред Дворца краља Николе, припада Митрополији црногорско-приморској одлучио је бјелопољски Виши суд, тиме укидајући пресуду Основног суда у Подгорици, који је досудио да је она власништво државе.

Координатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске, протојереј-ставрофор Велибор Џомић саопштио је за „Дан“ да та црква никада није била у својини краља Николе и династије Петровића.

У поступку за утврђивање права власништва над црквом, држава Црна Гора и Центар савремене умјетности поднијели су тужбу против МЦП ради предаје непокретности и утврђења права својине, након чега је Митрополија поднијела противтужбу.

– Противтужбени захтјев се усваја па се утврђује да је тужени противтужилац власник непокретности (Цркве Светог Димитрија), што су тужиоци противтужени (држава и Центар) дужни признати и трпјети промјену уписа права својине у катастру непокрености на основу ове пресуде, наводи се у пресуди трочланог вијећа бјелопољског суда.

Џомић је казао да је пресуда Вишег суда у Бијелом Пољу потврдила да су православне цркве – црквене, а не државне, без обзира што се налазе на територији неке државе.

Исти је случај и са римокатоличким црквама и исламским џамијама. Од вајкада, а посебно у модерној државности Црне Горе или, прецизније, од доношења Општег имовинског законика 1888. године, па све до данас и данас, вјерски објекти са осталим непокретним и покретним стварима које им припадају – без обзира да ли је ријеч о православним манастирима и црквама, римокатоличким црквама и самостанима или исламским џамијама и вакуфима представљају својину конкретне цркве или вјерске заједнице која има свој духовни и правни субјективитет. Ово није прва пресуда или прва правоснажно пресуђена ствар такве врсте у Црној Гори којом је Цркви православној Митрополији црногорско-приморској признато право својине над православним светињама као вјерским објектима. Сваком правнику је то јасно ако хоће да буде правник. Шта би, уосталом, једна секуларна држава радила са вјерским, сакралним објектом, питао је он.

Подсјећа да је овај судски поступак трајао пет година.

Судија Основног суда у Подгорици Данило Јегдић је за пет година донио три пресуде и све три су поништене као незаконите по жалбама Митрополије.

Жалосно је, али истинито да један судија попут Данила Јегдића у овом случају пет година незаконито поступа, игнорише доказе, искључује здрав разум из поступка, пренебрегава укидне налоге другостепеног суда, доноси незаконите пресуде и навијачки се понаша, а све са циљем да својим атаком на Цркву остварује или своје амбиције или да служи некоме. Такво поступање нема везе са судом и судницом, законом и законитим поступањем. То је једна, метафорично казано, „трула даска“ у црногорском судству. Нимало се не чудим што није изабран за судију Вишег суда, јер са незаконитим пресудама не може да напредује. Прошла су стара времена. Све три Јегдићеве пресуде су на Вишем суду пале као гњиле крушке са дрвета. Мислим да се у овом случају треба испитати и његова судијска одговорност. Неодговорни покретачи поступка, али и судија Јегдић са три незаконите пресуде су коштали државни буџет скоро осам хиљада евра, истакао је Џомић.

Џомић истиче да су „ђавољи адвокати“ у овом поступку били рашчињени бивши православни свештеник Мираш Дедеић „и неки чланови његове организације који су се више пута оглашавали да је ‘црква на Крушевцу у својини државе Црне Горе’.

Нијесу то радили без разлога- паклени план је био да се ова светиња отме од Митрополије и да се преда на коришћење Дедеићу и лицима која уопште нијесу православни свештеници. Ипак, суд је пресудио друкчије, истакао је Џомић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “Правда спора, али достижна: Црква на Крушевцу враћена Митрополији

  1. otac Mladjan mu bio sudija, on ga i postavio, a voljeli su da ukradu blok,crijep i sl.sitne stvari po budvi, pitanje je bilo kad ce zloupotrijebiti polozaj

  2. Lopovi da vrate crkve i manastire.
    Uzeli su ih na vrhovima bajoneta a vratice ih shodno kanonima pravoslavnim i zemaljskim Zakonima.
    Ovo je nasa zemlja, mala al ipak dovoljno velika za sve ljude dobre volje. Osobama koje joj se pak rugaju, pokazacemo put vanka!
    Neki od njih vec znaju koji papiri su potrebni za sut-kartu.

  3. Тако то раде добро разрађени системи за манипулисање људима и за исцрпљивање обезглављеног народа. Поставиш дилему, проблем, тамо гдје нема основа за то. Поставиш питање да ли је црно, можда, бијело, и онда се покрене око тога спор и троши се силна енергија у доказивању очигледнога.

  4. I što su samo pravoslavni objekti u vlasništvu države?! Je li to pravoslavlje neka državna religija, a država pravoslavni kalifat? Šta piše u Ustavu duduče…

  5. Svi pravoslavni objekti na teritoriji nase Drzave su u vlasnistvu Crne Gore.
    Vi pope tvrdite da je moja grobljanska crkva na Gorevicu u vlasnistvu srpske crkve, ulica Kralja Petra 5, Beograd, Srbija ali ta vam ‘istina’ moze proci samo kod ‘odnarodjenih Crnogoraca’ kojima je blizi Vracar od Cipura…

    1. I šta vi treba da radite sa tom vašom grobljanskom crkvom kad ona nije crkvena?! Zovnete nekoga iz Opštine da održi opijelo? Ako država ima u vlasništvu crkvene-sakralne objekte onda treba i da zaposli „službenika“ da drži službu… U poremećenim glavama sve može…

    2. Žao mi je što se nervirate jer nemate gdje zatvoriti Koze kao u komunističko vrijeme, ali svaka crkva koju su pravaili i moji i tvoji preci kad se napravi predaje se Crkvi u vlasništvo i upravljanje. Vi bi da dajete i vraćate kako vam kad politički odgovara. Ne može, imovina je imovina, stečena kupovinom ili poklonom ili gradnjom, svejedno. Crkvi crkveno, bogu božije, Državi Porez, Sekti od šake do lakta….

  6. Danilo Jegdic, školovan je i završio prava. Zaista ne znam nista o njemu kao sudiji, rekao bih sto mislim da znam. Svi iz našeg kvarta znaju za njega da je homoseksualac, ali je pristojan. Fino se javi, hoće da prebaci.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *