ИН4С

ИН4С портал

Побjеда евроскептика на изборима за Европски парламент

izbori-europarlament

Партије десног центра, односно  евроскептичне и радикалне странке, забиљежиле су велику побједе на изборима за Европски парламент.

Према прелиминарним резултатима, Европска народна партија (ЕПП) која окупља умјерено десне странке освојила је укупно 216 од 751 сједишта у Европском парламенту, чиме је задржала преимућство које је имала у прошлом сазиву.

Партија европских социјалиста и демократа (ПЕС) остаје друга по величини, са 197 мјеста, што је два мање него пре избора, преноси Танјуг.

Највећи губитак забележили су либерали, који су са 84 мјеста спали на 59, док су зелени добили 49 сједишта, дванаест мање него раније.

Упркос томе што је и ЕПП изгубио део гласова, однос снага у Европском парламенту остаје у основи непромијењен, а антиевропске и екстремистичке снаге имаће значајно присуство.

Национални фронт, екстремно десна странка коју води Марин Ле Пен, и антиевропски УКИП Најџела Фаража забиљежили су добар резултат у Француској и Великој Британији, али недовољан да угрозе вођство великих партија.

Тражи се нови предсједник ЕК

За сада изгледа да је Мартин Шулц, досадашњи предсједник Европског парламента и кандидат ПЕС за новог предсједника Европске комисије изгубио шансу да добије то мјесто, док шу шансе кандидата ЕПП Жан Клод Јункера порасле.

Шефови држава и влада земаља чланица ЕУ састаће се у уторак у Бриселу на неформалној радној вечери како би почели консултације о новом предсједнику ЕК.

Актуелни предсједник ЕК Жозе Мануел Барозо позвао је проевропске групе да се уједине, пошто су евроскептичне и радикалне партије забиљежиле велике побједе на изборима за Европски парламент.

„За Европу је неопходно уједињење Европљана како би се направио глобални поредак у коме можемо да бранимо наше вриједности и интересе“, рекао је Барозо и додао да би одлучна акција за обезбјеђење раста и радних мјеста била најбољи одговор на актуелне проблеме.

Побједа левичара у Шпанији

Двије левичарске партије у Шпанији које се противе оштрим мјерама штедње оствариле су велики успјех на изборима за Европски парламент задавши ударац владајућој Народној партији и главној опозиционој странци левог центра Социјалистичкој партији.

Многи Шпанци криве социјалисте, јер је земља нашла у економској кризи, али су гневни на Народну партију због повећања пореза и укидања неких владиних програма.

У сјевероисточној регији Каталонији, двије сепаратистичке странке освојиле су највише гласова – Републиканска левица 23,67 одсто, а Коалиција за јединство 21,86 одсто, пренио је АФП.

Обје странке желе да одрже референдум о независности 9. новембра, у јеку оштрог противљења централне владе у Мадриду.

Политички земљотрес у Британији

Лидер евроскептичне Партије за независност Велике Британије Најџел Фериџ изјавио је да је његова странка на путу да изазове политички „земљотрес“ освајањем избора за Европски парламент у Великој Британији.

Његова партија, која жели да Британија изађе из Европске уније, води на изборима у Британији са 12 мјеста пошто је половина од 12 региона објавила резултате, јавиле су агенције.

Први резултати показују да су конзервативци Дејвида Камерона други са девет мјеста док главна опозициона Лабуристичка партија има осам мјеста.

На изборе за Европски парламент изашло је 43,1 одсто бирача, што је за длаку више него на изборима из 2009, када је изашло 43,0 одсто.

Излазност је драстично варирала од земље до земље, од 19 процената у Словачкој до преко 60 одсто у Белгији.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *