ИН4С

ИН4С портал

Ласло Патраш: Чланство у НАТО-у може лако довести да Црна Гора постане војни циљ

1 min read

Невладина организација из Мађарске – „Мађарски круг мира“ – снажно је подржала активности Покрета за неутралност Црне Горе. Тим поводом Ласло Патраш упутио је писмо подршке које преносимо у цјелости.

petras

„Знајући прошлост Црне Горе, усуђујем се рећи да се од самог почетка ова земља истицала жељом за независношћу, несаломивим патриотизмом, чашћу и досљедношћу у инстистирању на свему овоме. Све земље свијета морају ово признати ако погледају историјске чињенице ваше домовине од 10. вијека на овамо.

У овом смислу, Мађарска није много различита од Црне Горе. Олује историје нису штедјеле ни једну ни другу. Међутим, и поред тога, ми нисмо одустали већ се стално боримо за нашу слободу, нашу независност и мир.

Наш мађарски историјски и геополитички статус данас нам не нуди могућност да будемо политички неутрални, јер је такав политички курс блокиран од стране окупације и притисака великих сила.

Међутим, неутрална Црна Гора, поред тога што може бити модел осталим балканским државама, може такође фундаментално промијенити политичку будућност земље и осигурати да се настави историјска традиција Црне Горе.

У исто вријеме, то може имати велики значај за политичко повезивање земаља Источне Европе. Наравно, све ово зависи од ваљаног политичког лидерства и
воље већине грађана (у складу са принципима демократије), као и од става различитих војних блокова и великих сила.

Сигурно је да ова идеја треба снажну међународну подршку, као и озбиљно политичко лобирање.

Била би потпуна предаја суверености промијенити политички статус Црне Горе тако да земља више нема независно право одлучивања у вези ствари које су критичне за њено постојање и просперитет!

Чланство у НАТО-у може врло лако довести до ситуације да Црна Гора постане војни циљ, као што је то већ случај са Источном и Западном Европом. Због своје геополитичке позиције, Црна Гора лако може постати војни инструмент појединих земаља Западне Европе или САД-а.

Због тога сматрамо да су задаци и рад ваше организације врло значајни и чак судбоносни за будућност Црне Горе. Дајемо вам потпуну подршку у границама наших капацитета.

Када је Совјетски Савез изгубио хладни рат против САД-а, 1990. године, Мађарска је постала слободна од пријетњи војном инвазијом.

Можда је тада било вријеме да се прогласи посебан статус. Нажалост, они који су водили земљу су имали друге намјере. Тако да је Мађарска скоро одмах присаједињена другом економском и политичком савезу.

То се тада чинило неизбјежним, имајући у виду хаотична дешавања у Источној Европи. Узимајући у обзир све промјене у задњих 25 година, „Мађарски круг мира“ упозорава све оне који се занимају за судбину Европе да је питање мира питање свих питања.

Нуклеарни рат против Русије би погодио све земље Европе, укључујући и Црну Гору. Подсјећамо да је угледни амерички часопис Форин Аферс отворено писао о могућности „превентивног нуклеарног удара“ у Европи који би довео до 25 милиона мртвих.

У случају војног сукоба, дакле, чланство Мађарске у НАТО-у би је довело до тешке ситуације из наведених разлога. Могло би бити од значаја само у оној мјери у којој би Мађарска могла да утиче на намјере неких других држава да отпочну ратна дејства.

По мишљењу „Мађарског круга мира„, међузависност промјена у свијету и у Европи је несумњива. Криза у Украјини се не стишава, као ни економска криза у Грчкој из које се не види излаз, уз велики талас миграције у Европу, те нагомилавање тешког америчког наоружања и трупа – све ово води ка закључку да је америчка намјера да отпочне рат у Европи.

Ни балтичке ни балканске земље неће нити могу остати изван тога. „Мађарски круг мира“ је невладина организација која се удружује са сродним организацијама у одбрани патриотизма и мира. Ми, мађарски грађани, желимо да живимо у складу са нашом културном традицијом и у миру и сарадњи са сусједима, ма колико се разликовали по вјери и нацији.

„Мађарски круг мира“ ће радо сарађивати са „Покретом за неутралност Црне Горе“. Ми ћемо у потпуности подржати и промовисати идеју неутралности Црне Горе како у Мађарској, тако и у нашим међународним контактима. Очекујемо пуну сарадњу са вама у пројектима који се тичу међународне безбједности и мира.

Убијеђени смо да грађани Црне Горе имају велику шансу да развију концепт неутралности заснован на миру, надајући се да ће ова идеја и циљ такође постати могућност и за Мађарску у наредном периоду“, закључује Ласзло у свом писму.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *