ИН4С

ИН4С портал

Песник који није умео да умре

1 min read

„Никог немој да питаш шта значи нека изложба. Изложба није оно што ти је показано. Ти се показујеш њој. Дужност је изложбе да те види. Стани пред дело и захтевај да ти објасни шта ти значиш“, писао је један од највећих српских песника. Следеће године навршиће се 30 година од смрти Мирослава Антића који је написао „Ако ти јаве: умро сам – не веруј, то не умем.“

mika-antic

За Мирослава Антића је Драшко Ређеп написао да је био песник, боем, уметник речи, усмењак, певач, сликар, драматичар, сценариста, велики спавач, капетан брода, путник, пустолов, љубавник завичаја, астроном, али и астролог, паор, дечак, Банаћанин, филмаџија, бостанџија, градитељ, џудиста, мајстор свакојаких вештина, репортер, и то онај који нас буди обично петком, заљубљеник возова, нарочито експресних, који иду на север, маг…

У Зрењанину је недавно отворена јединствена, досад невиђена изложба посвећена стваралаштву Мирослава – Мике Антића. Мика је често боравио у Зрењанину, али никада у њему није излагао за живота и ово је сад први пут да Зрењанинци имају прилику да виде изложбу разноврсних радова чувеног српског песника.

Изложба под називом „Да ли сам свуда где су ми трагови?“ отворена је у Салону Народног музеја у Зрењанину који није могао одједном да прими све заинтересоване Зрењанинце. Изложба је настала као резултат сарадње зрењанинског Музеја и породице Мирослава Антића, синова Вука и Југа и супруге Љиље Антић. На изложби, први пут су обухваћени сви аспекти Антићевог рада – као новинара, уредника новинских листова, песника, сликара, режисера и сценаристе, што ову изложбу чини јединственом.

Уметничка заоставштина Мирослава Антића распоређена је у три сегмента – књижевност и новинарство, ликовно и филмско стваралаштво. Изложени су његови рукописи, публикације и ретка издања Антићевог књижевног стваралаштва, документи и фотографија. Посебно је истакнут оригинални рукопис збирке песама „Плави чуперак“, будући да се ове године обележава 50 година од првог издања ове збирке стихова за децу.

У салону зрењанинског Народног музеја изложени су и Антићеви цртежи, монотипије и иклус радова у комбинованој техници које је стварао пред сам крај живота, између осталог, и циклус „Сунцокрети“. Трећи сегмент изложбе обухвата Антићево ангажовање на филму, где се истакао као сценариста и режисер. Публика по први пут има јединствену прилику да завири у књигу режије филма „Доручак са ђаволом“, за чији сценарио је Мика добио Златну арену у Пули 1971. године.

Као засебан део изложбе представљен је његов радни амбијент, састављен од његових личних предмета, од писаће машине олимпија до телескопа. У простору изложбе посетиоци имају прилику да погледају и видео-материјал добијен из документарних архива Радио-телевизије Србије и Радио-телевизије Војводине.

Изложба, чије ауторке су библиотекар Бојана Видовић, и историчар уметности Ивана Арађан, трајаће до октобра 2015. године, а током њеног трајања планиране су промоције најновијих издања Антићевих књига, вечери посвећене овом уметнику, као и пројекција документарних филмова о њему.

– Осетио се враголасти дух Мике Антића и вечерас, овде међу нама. Заиста сјајна импресија и мислим да сам овом реченицом све рекао – рекао је Душан Милићев, песник и публициста.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *