ИН4С

ИН4С портал

Перић: Таблет рачунари неће поправити знање ђака у Црној Гори

Srdjan-Peric

Након најављивања Министарства просвјете да ће пробати пилот програм, да у четри одјељења основаца, ученика првих разреда основне школе, уведу  коришћење таблет рачунара умјесто стандардних свесака, реаговао је Срђан Перић, из Позитивне Црне Горе.

Изјаву перића достављену редакцији портала ИН4С преносимо у цјелости

Посљедња медијска маркетинг објава Министарства просвјете да ће од септембра 2014. године започети реализацију пилот пројекта којим је планирано да ученици четири одјељења првог разреда основне школе умјесто свесака користе таблет рачунаре представља врхунац неозбиљности и недоговорности.

Очигледно је да челни људи Министарства мисле да ће таблет уређаји, попут чаробног штапића, ријешити све образовне проблеме, али се то, нажалост, неће догодити. Насупрот томе, сасвим је извјесно да би такав процес вођен на овакав начин, могао имати за резултат додатни пад квалитета образовања. Упитно је И то колико је за развој дјетета штетно да се бави „листањем“ таблета више сати на дан и да ли се на тај начин у најранијој фази ствара зависност од ИТ уређаја. Било би занимљиво чути и на које се упоредно педагошко искуство позивају креатори ове идеје, да ли се у неравноправан положај доводе ученици који нису имали прилике да користе таблет уређаје, на који начин се може спријечити да непримјерени садржаји у електронској форми дођу до ученика, на који начин се софтверски могу заштити ти ИТ уређаји и читав низ одговора на бројна друга питања. Такође је битно да знамо ко ће преузети одговорност ако квалитет образовања те дјеце буде значајно или чак драматично нижи од очекиваног.

Умјесто свега тога ми добијамо информацију да ће бити формирана комисија и тим за дидактички софтвер и да ће се од родитеља, у наредним фазама, наплаћивати ИТ уређаји за дјецу. Било би већ сада добро чути по којој цијени, јер ако владајућа и добростојећа класа то не зна, грађани Црне Горе живе веома тешко и сваки додатни намет би био велико оптерећење. Ово добија нову димензију ако се присјетимо да су се челни људи Министарства грчевито борили против залагања Позитивне Црне Горе о додјели бесплатних уџбеника за све основце.

Да би се кренуло у иновирање наставе на овај начин Позитивна Црна Гора предлаже да се прво направи процјена на којем узрасту је то најбоље учинити, а потом и пажљиво испланира сваки корак који би прво био тестиран кроз факултативе облике наставе. Тако би се свака неправилност могла уочити и евентуална штета била би занемарљиво мала. То је једини поуздан начин осавремењивања наставе са ИТ уређајима, а не напречац читаву редовну наставу конципирати на тако нечему.

Очигледно да се челни човјек нашег школства присјетио да не би било лоше да се мало бави маркетингом, попут свог колеге из ресора пољопривреде. Но ипак, требало би да буде свјестан да се једна неродна година у појопривреди може премостити, али да се квалитет образовања урушава једним погрешним потезом, а настала педагошко и, уопште узев, образовна штета исправља деценијама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *