ИН4С

ИН4С портал

Открио суштину „шаховске партије“ САД-Русија: Немачка доле, Русија још ниже

1 min read

Познати амерички политиколог Џорџ Фридман, шеф обавештајно-аналитичке агенције СТРАТФОР, истиче да је највећа опасност за САД потенцијални савез Русије и Немачке.

obama putin merkel

Немачко-руски савез био би убитачан за Америку, напомиње Фридман

,,То би био савез немачких технологија и капитала са руским природним и људским ресурсима“, објашњава Фридман и напомиње да су САД увек настојале да спрече било коју земљу да постане доминантна у Европи.

,,Вашингтон је све учинио да спречи Немачку да ојача мимо контроле, а онда и СССР“, објашњава политиколог.

Фридман оцењује да власти Руске Федерације не могу да допусте ситуацију у којој ће се западне оружане снаге налазити на стотинак километара од Курска или Вороњежа. Према његовим речима, америчка и западна реторика против мењања граница је – глупост.

,,Југославија је била први случај промене граница. Косово је само кулминација тог процеса, а САД су директно умешане у те догађаје“, напомиње Фридман.

Он процењује да је стратешки императив Русије да има што дубљу „тампон-зону“ на својим западним границама. Због тога Русија има посебан однос према Белорусији, Украјини, балтичким земљама и другим земљама источне Европе.

,,Русија не жели да потпуно контролише Украјину нити да је окупира. Довољно је да Украјина не уђе у НАТО и ЕУ„, сматра Фридман.

Он указује да су Американци у последње време почели озбиљно да се брину због потенцијала Русије и њених намера. Русија је почела да прелази са одбрамбене стратегије на поновно успостављање некадашње сфере утицаја.

Фридман у интервјуу за лист „Комерсант“ оцењује да Русија неће правити уступке када је у питању Крим.

,,САД није толико важно да оне контролишу Украјину. Њима је важно да је не контролише Русија, а за Москву је присуство западних војника на територији Украјине прави кошмар“, наводи амерички аналитичар.

Фридман сматра да је циљ санкција Русији да се, „уз минималне губитке САД и нешто веће губитке ЕУ, нанесе бол Русији и тако изазове капитулација Москве, то јест прихватање америчких захтева“.

Он не верује да је циљ смена режима у Русији, већ је намера Вашингтона да руским властима ограничи простор за маневар, а ту су улогу одиграли и пад руске економије и цене нафте.

Фридман наводи да било који амерички председник не може „да седи скрштених руку“ ако Русија постаје све утицајнија. Понашање Москве на Блиском Истоку и у случају давања азила Едварду Сноудену САД су доживеле као кораке усмерене против америчких интереса, закључује Фридман.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *