ИН4С

ИН4С портал

Омбудсман Шућко Баковић тражи законску заштиту ћирилице

sucko-bakovic

Државни омбудсман Шућко Баковић одлучио је да у парламенту стане у одбрану ћирилице. Он је у Скупштини Црне Горе поднио иницијативу за доношење закона о употреби службеног језика и писма, као и језика који су у службеној употреби.

Како преноси „Политика“, Баковић је за своју иницијативу упориште нашао у Уставу у којем пише да су у равноправној употреби оба писма, ћирилица и латиница. Тако је прецизирано у највишем правном акту, али је у стварности ћирилица протјерана из црногорских основних и средњих школа, са факултета, државних институција, посебно владе и парламента, уклоњена са скоро свих билборда, саобраћајних знакова, реклама, назива фирми и компанија…

„Да би се отклонила свака дилема, законом треба уредити шта се сматра употребом службеног језика и писма, и језика и писма у службеној употреби, и то дефинисати, као и њихову употребу у комуникацији државних органа, органа локалне самоуправе, јавних служби и других носилаца јавних овлашћења са грађанима, као и странкама у поступцима који се воде пред тим органима”, саопштио је заштитник људских права и слобода.

Баковић наглашава да се мора прецизно регулисати и исписивање назива фирми и других јавних натписа, исписивање саобраћајних знакова и путних праваца (магистралних и међународних), назива мјеста и других географских назива.

„Доношење овог закона било би веома важно и са аспекта испуњавања обавеза Црне Горе у процесу приступања Европској унији. Ми за разлику од неких држава региона немамо закон који уређује на цјеловит начин ову област, па смо због тога покренули иницијативу”, казао је он, додавши да је на скупштини је да то питање ријеши јединственим законом.

Употреба оба писма у свакодневном животу грађана Црне Горе може се обезбједити само законом па због тога Баковић поручује да је иницијатива усмерена ка равноправности.

„Уставом су ћирилица и латиница у равноправној употреби. Да ли се то поштује? Да ли називи фирми, државних установа и институција треба да буду исписани на оба писма или на једном, и то оном који одреди неки субјект? То једино може ’помирити’ квалитетан закон који ће бити у складу са државним уставом и међународним документима”, рекао је Баковић.

Забраном српског језика и православља мијењају идентитет

Професор др Будимир Алексић, који подржава иницијативу омбудсмана, казао је да је у Црној Гори већ дуже присутно потискивање ћириличног писма и српског језика.

„Преименовање српског у такозвани црногорски језик представља отклон режима од православља и Русије. Тај посао дио је црногорског идеолошког пројекта који се своди на негирање и елиминисање ћирилице, упркос чињеници да су највећа државна, вјерска, културна и историјска документа Црне Горе написана на ћириличном писму. Довољно је само да узмемо период од Светог Јована Владимира па до краља Николе Петровића, па ћемо видјети које писмо је било у употреби. И житије које је сачувано у љетопису попа Дукљанина је створено на ћирилици”, каже за „Политику” Алексић.

Он упозорава да не треба вјеровати представницима власти да Европа не жели ћирилицу.

Имамо Бугарску, земљу чланицу Европске уније, као и Македонију која намјерава то да постане. И једна и друга земља имају државно писмо ћирилицу. То Бриселу не смета”, наводи Алексић.

„У Црној Гори је друга прича. Режим чини све да се промијени идентитет преко забране српског језика и православља. Пре једног вијека овде је православна вјера била државна, и то тада никоме није сметало. Данас су дошла нека друга времена“, закључио је Алексић.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Омбудсман Шућко Баковић тражи законску заштиту ћирилице

  1. Пре једног вијека овде је православна вјера била државна, и то тада никоме није сметало. Данас су дошла нека друга времена“,

    Колико ми је познато Црква није збрањена, да се на Њу насрће то није никаква новост.Питање је само како је одбранити да је не руше.
    Начина има више,а наједноставнији је ићи у Њу и ради себе и својих ближњих,било живих или преминулих,и држати вјеру својих предака.
    Борити се у институцијама система треба ,али само то није довољно јер без вјере нема Цркве.
    Зато господо мало више вјере , за оно засшто се јавно залажемо сачувајмо у себи,истински, а који ће обуцман или параграф то забранити или дозвлити је важно колико и Дарвинова теорија за удар неког метеорита на Јупитеру!

    1. Ne znam kako da zastitimo crkvu ako se naše vladike uzdaju u Mila i Filipa, koji stoje iza svakog napada na crkvu. I da, još im se udjeljuje ordenje

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *