ИН4С

ИН4С портал

Обиљежава се годишњица освећења Саборног храма Св. Јована Владимира у Бару

1 min read
Прослава годишњице освећења Саборног храма Св. Јована Владимира у Бару Православна митрополија црногорско-приморска и Црквена општина Бар организују прославу годишњице освећења Саборнох храма Св. Јована Владимира у Бару.
hram sv. Jovana Vladimira

Храм св. Јована Владимира

Православна митрополија црногорско-приморска и Црквена општина Бар организују прославу годишњице освећења Саборнох храма Св. Јована Владимира у Бару.

Дани прославе су субота, 23. септембра и недеља, 24. септембра.

Данас, с почетком у 20.00 часова, ће на платоу испред храма бити одржана духовна академија у спомен владарске лозе Војислављевића. Бесједе: митрополит црногорско-приморски Амфилохије и проф.др Васиљ Јововић.

У недељу, с почетком у 9.00 часова, митрополит Амфилохије са свештенством ће служити Свету архијерејску литургију.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “Обиљежава се годишњица освећења Саборног храма Св. Јована Владимира у Бару

  1. Ovaju hram liči na džamiju. Nema niti jednog elementa gradnje sličnih objekata u okruženju. Ne mogu da shvatim da je neko ko potencira tradiciju i istoriju propuštio da prouči arhitekturu sakralnih i pravoslavnih vjerskih objekata ovih prostora. Trebalo je, po mome, obratiti pažnju na manastir Moraču, Pivu, Praskvicu, Ruskovo… Sve su to dvobrode crkve od kojih ovaj novosagrađeni vjerski objekat odudara po svim rješenjima. Ne znam čija arhitektura je uzeta za primjer prilikom izgradnje ovog hrama. Hram je monumentalan ali nije lijep. Ne mogu se oteti utisku ali imam osjećaj kao da ga je prijektovao neki musliman i nama poturio. Pogledajte samo. Dovoljno je umjesto ona dva zika sagraditi minarete i stvar je gotova. Od pravoslavno hrišćanskog monumenta postade džamija.

    1. Darko drugarski savet, kad nešto neznaš nemoj nagadjati. Arhitekta je Pedja Ristić. Pa se malo raspitaj sledeći put, kad budeš hteo da budeš vickast.
      Sokrat je rekao da je najmudriji jer ne priča o stvarima koje ne zna.

      1. Dragi Jovane, ne bih želio da se neko ovdje ljuti na mene zbog utiska koji je na mene ostavio ovaj hram. To što ga je radio gospodin Ristić ne znači ništa. Pa, gopodin Ristić nije Bog da ne može pogriješiti. Skrenuo sam vam pažnju na pravoslavne crkve i hramove u okruženju ovog hrama. Sve su, do jedne, dvobrode crkve. Ja tu nijesam ništa izmislio niti sam nešto htio da podmentnem. Ovakav se hram, vjerovatno, može naći u Grčkoj, Bugarskoj ili nekoj drugoj pravoslavnoj državi. Tamo gdje se nađe takav hram naći će se i razlog zašto je baš takav. Vjerovatno bi razlog bio taj što je ta arhitektura nastavak tradicionalnih arhitektonskih rješenja iz njihove pravoslavne prošlosti. To nije slučaj u CG. Kod nas su hramovi građeni na drugi način i njihova arhitektura ne korespondira sa arhitekronskim rješenjima ovog hrama. O tome se prilikom izgradnje ovog hrama nije vodilo računa. Imam osjećaj da se njegovom izgradnjom, ovakav kakav je, htjelo nešto sasvim drugo. Ne bih želio da me pogrešno razumijete ali prilikom izgradnje jednog ovakvog monumenta, koji bi trebalo da obilježi jednu epohu, mora se voditi računa o mnogo čemu. Tradicija izgradnje pravoslavnih bogomolja je jedna od njih. S poštovanjem Darko.

        1. Дарко се културно и имам утисак искрено обраћа и то треба поштовати. Не слажем се са свим његовим констатацијама, пошто је у питању храм, а не манастир. Најбоње би било да се замоли господин Ристић, или неко ко је подробно упознат са пројектантском идејом да да прави одговор. Можда једном колумном на порталу. Најбоље је прво да сазнамо, па после да просуђујемо.

        2. Nisam ni ja Darko hteo da uvredim. Gospodin Ristić je sigurno veći stručnjak i od mene i od vas. On je radio i hram u Podgorici,Ostrogu, Prebilovcima,Prištini, Valjevu i mnoge druge, gradio i renovirao. Nebi bilo neskromno ako bih rekao da je jedna od najstručnijih osoba u svetu. A naravno da postoje pravoslavni hramovi sa dva zvonika istina nisu česti. Moje subjektivno mišljenje je da je to jedan od najlepših objekata SPC. Pozdrav

          1. Još nešto Darko, ne cenim vašu stručnos ne delim ni vaš ukus ali moram priznati da izuzetno cenim vaš pomirljiv ton. Za svaku pohvalu. Kao primer svima,pa i meni.

  2. Најљепши православни храм у Србству је баш у приморској Србији (Сарбанији), у Бару гдје је и католички примас Србије.

    1. Још када би се неко побринуо за плави плексиглас,стакло или већ шта ли, који нарушава естетику цјелине Храма и ружи га профаношћу,не би било наодмет.

      1. Ако мислиш на куполу изнад припрате, што је плаве боје, мени је то предивно.

        1. Nije pravoslavni Hram isto sto i Atlas Kapitol Centar pa da se „vjencava“ sa pleksiglasom plave boje.Stoji da je resenje jeftino.Al stoji i da je ljepota u oku posmatraca…

    2. У праву си Станиславе.За најјужнији Српски град и пристоји оваква љепотица!!!

      1. Далеко од тога да је то најјужнији србски град,али да ако гледмо на изјашњавање људи! Берат се звао Београд, Превеза у Хелади од превоз,је јужбније као и град Сервиа у Грчкој.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *