ИН4С

ИН4С портал

Нумановић: Није нас брига за мишљење Цркве о закону

Numanovic-mercedes

Министар за људска и мањинска права права Суад Нумановић изјавио је да Нацрт закона о слободи вјероисповијести неће бити повучен из процедуре, иако њиме нијесу задовољне све традиционалне вјерске заједнице у држави.

„Вјерским заједницама се не отима имовина, већ се одредбама овог закона стварају услови да држава утврди који су сакрални објекти и непокретности у њеној својини, а да притом имовина вјерских заједница која је у њиховој својини није угрожена. Предвиђени поступак регистрације не значи да тек од тренутка регистрације одређена вјерска заједница почиње да постоји. Нико не доводи у питање њихово историјско трајање“, казао је Нумановић за Дан.

Према његовим ријечима поступак регистрације значи само то да постојеће вјерске заједнице, ако желе, морају да се региструју у складу са новим законом у овој области, што је објашњено у прелазним и завршним одредбама.

На питање зашто Црква и вјерске заједнице нијесу биле укључене у програм израде закона, Нумановић каже да такву обавезу нијесу имали.

Израђивач нацрта закона о слободи вјероисповијести није имао обавезу да у радну групу за израду закона укључи представнике вјерских заједница. Највеће вјерске заједнице у Црној Гори су на вријеме упознате са информацијом да се ради на нацрту закона о слободи вјероисповијести, као и о свим релевантним темама које ће закон третирати. У том периоду вјерске заједнице су биле у непосредној комуникацији с Министарством за људска и мањинска права и имале су прилику да члановима радне групе и прије објављивања нацрта закона о слободи вјероисповијести доставе своје предлоге“, објаснио је Нумановић.

Упркос томе што због негодовања грађана нијесу одржане двије јавне расправе о Нацрту закона о слободи вјероисповијести, министар каже да ће предвиђени програм бити спроведен до краја.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Нумановић: Није нас брига за мишљење Цркве о закону

    1. Слажем се! О Ису Махмутовићу и његовом витешком поступку ће се дуго причати у Црној Гори.Али су зато нашли ,,соколића,, из цетињске ,,долине богова,, Радомана да уради тај нечастиви посао.

  1. DOBROČINSTVO ISA MAHMUTOVIĆA: ODBIO DA RUŠI NJEGOŠEVU KAPELU
    Zaborav mu ime zapretao ~I kad su mu rekli da je to zadatak i priprijetili da zbog toga može i bez posla ostati, energično je bacio kramp i kazao da nema toga ko mu može narediti da ruši bilo čiju svetinju Niko o „incidentu na Ivanovim Koritima u to vrijeme nije smio ni riječ zucnuti, a kamoli spomenuti ime prkosnog i ponosnog gorštaka, inovjerca kojeg ni novcem ni prijetnjama i ucjenama nijesu mogli navesti da digne kramp na „vlašku svetinju. Našli su se, naravno, oni koji su obavili taj grešni i nečasni posao i uklonjena je kapela na Jezerskom vrhu, a ………..
    Tako punih trideset i sedam godina. Ovog plemenitog čovjeka, odnosno njegov uzvišeni čin, neobični ovovremeni primjer čojstva i junaštva, gdjekad su spominjali samo sveštenici u molitvama svojim dok su jadikovali zbog rušenja crkvice na Lovćenu i potresanja zemnog praha vladike Rada, i rijetki drugi koji su pamtili njegovo dobročinstvo. A on otišao u život svojim putem, ćutke, kao da se ništa nije desilo, zameo tragove, čak mu i pravo ime i prezime nestalo u tmušama zaborava, baš kako je on želio – da se zna i pamti da to nije učinio ni za platu ni za hvalu i da mu, zbog toga, nije stalo ni do kakve slave i priznanja.

    PIŠE: BUDO SIMONOVIĆ

  2. Па регистрована је Суљо од 1219 на Превлаци код Тивта.Од тада као Зетска епископија а од 1346 као митрополија СПЦ.Додуше Црна Гора тада није ни постојала па је право питање ко би требао да се региструје први држава или црква.

  3. Нема што више браћо да пишемо протесте и петиције,ови су глуви на наша упозорења и апеле,урадиће што су зацртали.
    Изађимо на улице !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *