ИН4С

ИН4С портал

Нови преокрет: Главаш излази на слободу

Вананрасправно вијеће загребачког Жупанијског суда укинуло је данас истражни затвор Бранимиру Главашу, оптуженом за ратни злочин над српским цивилима у Осијеку, уваживши предлог његове обране.

USTAVNI SUD GLAVASU UKINUO PRESUDU ZA RATNE ZLOCINE

Главаш, који је у болници за особе лишене слободе и у коју је пребачен јер му се погоршало здравствено стање због штрајка глађу, већ током дана би требало да буде пуштен на слободу.

Како је рекла његов адвокат Вишња Дреншки Ласан, Веће је уважило аргументацију обране да је веза између пресуде Врховног суда и накнадно одређеног истражног затвора толико слаба да је једва видљива, па је прихватило нови аргумент обране да би Главаш, да је 18. марта 2015. још био на издржавању казне у БиХ, у међувременуи био пуштен на условни отпуст.

Дренски Ласан је потврдила да се Главаш и даље налази у затворској болници у Светошимунској улици и да би данас, највјероватније, требао бити најпре одведен до затвора у Реметницу како би се раздужио, наводи агенција Хина.

На одлуку о Главашевом пуштању на слободу тужилаштво има право жалбе о којој би требао да одлучује Врховни суд.

Тужилац Силвио Сушац објаснио је да се Ванрасправно вијеће, укидајући Главашу истражни затвор, првенствено водило ранијим ставовима Уставног суда, али је додао да се Државно тужилаштво не слаже с таквом одлуком и најавио да ће након што прими писано рјешење поднијети жалбу.

Главаш је у истражном затвору од 5. марта када је почео штрајк глађу, а због нарушеног здравља у недељу је поново превезен у затворску болницу.

Истражни затвор му је одређен јер је Врховни суд почетком марта закључио да је, по Закону о кривичном поступку, таква мјера обавезна за све окривљене којима је изречена казна већа од пет година.

Након што је Уставни суд у јануарау укинуо правоснажну пресуду Врховног суда у случајевима „гаража“ и „селотејп“ од осам година затвора, на основу које је Главаш у Мостару служио затворску казну, на снази је остала пресуда загребачког Жупанијског суда којом је због ратног злочина над српским цивилима у Осијеку 1991. године неправоснажно осуђен на десет година затвора.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *