ИН4С

ИН4С портал

Документарни филм „Косово – отета светиња“ (ВИДЕО)

1 min read
Документарни филм News Front — Србија и уреднице српске редакције Оксане Сазонове је посвећен покрајини Косово и Метохија, територији због које је пре тачно 18 година НАТО извршено стравично бомбардовање Југославије.

Документарни филм News Front — Србија и уреднице српске редакције Оксане Сазонове је посвећен покрајини Косово и Метохија, територији због које је пре тачно 18 година НАТО извршено стравично бомбардовање Југославије.

Филм комбинује историјске чињенице и реалност, као и анализу настанка пројекта „Косово“ у новијој историји. Овим филмом је приказана реалност овог региона, живот људи и све оно са чиме се суочавају након рата и доласка свих врста миротвораца.

„Овај мали комад земље као да штити цео свет. Чини се да би он требао да буде најсигурније место на планети. Али, током целог нашег путовања, видели смо сасвим супротно“, каже ауторка филма Оксана Сазонова.

О Космету говоре Срби који живе на северу и у различитим енклавама. Они се суочавају са сложеним политичким процесима, уништавањем српске православне културне баштине и вредности, улогом међународне заједнице која је утицала да се створи тренутна ситуација.

„Косово и Метохија је окупирана територија од 1999 године, када је НАТО извршио агресију на Југославију. Србију су бомбардовали да би јој отели Косово“, каже један од саговорника Звонко Михајловић.

„Ми једноставно сведочимо да смо били овде и да смо још увек овде“, описује своју истинску опасну мисију свештеник на Косову и Метохији отац Небојша, додајући да су Срби верници окупљени око цркве на територији чије се име преводи као „Манастирска земља“.

„Многи манастири су у средњем веку спаљени. Већина манастира је уништена“, каже историчар и културолог Срђан Младеновић.

Немогуће је не приметити како су топло Срби дочекали новинаре из Русије и са каквом надом су говорили о њој, што се види у нашем филму.

spaljeni-manastir-kosovo

Сазонова: Коначно смо успели да направимо филм

„Ово је коначно наш филм о Косову, „забрањени за снимање“. Прошле године били смо ухапшени у Ораховцу после снимања у Призрену. Али од онога што смо успели да снимимо (и да сачувамо) направили смо овај филм и чини ми се да стварно није лош. Посвећено осамнаестој годишњици НАТО агресије против СР Југославије“, написала је Сазонова на свом Фејсбук профилу.

Извор: News Front – Србија

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Документарни филм „Косово – отета светиња“ (ВИДЕО)

  1. Коретну капу за Косовом, први је осмислио и на главу ставио Петар II Петровић Његош.
    Црни обод је означавао жал за Косовом, црвена чоја крв косовских јунака, пет полукругова пет векова под Турцима. Унутар полукругова су убацивани 4 оцила, звијезда шестокрака, капела, иницијали, а касније иницијали краља Николе.
    Арсеније Чарнојевић је био са Цетиња и потомак Црнојевића и због шиптарских зулума је покренуо српски народ, познат као Сеоба Срба, према Аустроугарској, даље ка данашњим Украјини, Белорусији и Русији, које су тада биле јединствена Русија. Иначе Шиптари су први пут дошли у српске крајеве са византијским војсковођом, Ђорђем Манијаком, док смо ми Срби на овим просторима били претходно више вјекова.
    Под окриљем Турака, шиптарски терор је био константан. У току II свјетског рата са Косова и Метохије је протерано око 300.000 Срба и убијено више од 20.000. Онда друг Тито уз помоћ својих слугу доноси злогласну Резолуцију о забрани повратка Србима и дозвољава да ујави више од 300.000 Албанаца из Албаније.
    Ту је онда устав из 1974.године, гдје је главну улогу имао Мијат Шуковић.
    Док се не открије ко је био аустроугарски каплар Тито и исти не прогласи за ратног и мирнодопских злочинца, нема напретка.
    А што се тиче коретне капе, не могу да схватим зашто је дукљани више стављају на усташке главе, када су признали лажи државу и спријатељили се са трговцима људских органа, главосјечама и ратним злочинцима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *