ИН4С

ИН4С портал

Научници открили нову дужину трајања секунде

1 min read

Дужина трајања једне секунде скоро 50 година је била дефинисана на један начин, међутим, то би ускоро могло да се промени. Нова дужина трајања секунде би се мјерила користећи атом стронцијума умјесто атома цезијума како се то још увијек ради.

Истраживачи у Немачкој верују да су открили начин да направе најтачнији сат икада створен. Они тврде да је тај сат толико тачан да уколико би мерио време од тренутка настанка Великог праска, до сада би изгубио само 100 секунди.

Иако промену у прецизности људи не би приметили, она би могла да буде важна за ГПС навигацију, далеководе и компјутеризоване финансијске мреже. Начин на који се углавном мери време је још увек заснован на принципу клатна.

Од 1967, Међународни систем јединица мере (СИ) дефинише секунду као 9.192.631,770 циклуса радијације која одговара размени између два нивоа енергије атома цезијума 133. Међутим, цезијумови атоми успоре или убрзају кретање за наносекунду сваких 30 дана.

Истраживање објављено у журналу “Optica” описује часовник који за мерење користи атом стронцијума који “откуцава” много брже него цезијумов и то чини у оптичком делу спектра, а не у микроталасном делу.

У том случају би секунда била дефинисана као 429 билиона (хиљаду милијарди) циклуса радијације која одговара размени између два нивоа енергије атома стронцијума. Овакав метод рачунања трајања секунде би смањио могућност грешке на мање од 0,2 наносекунде за 25 дана, кажу научници.

“Наша студија је прекретница у смислу практичне примене сатова”, рекао је доктор Кристиан Гребинг који је радио на овом сату.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *