ИН4С

ИН4С портал

Наставак суђења Шарићу: Суд неће да чита писма осуђених

Специјални суд у Београду одбио је данас приједлог одбране Дарка Шарића да се изведу као доказ писма осуђених који су закључили споразуме са тужилаштвом за организовани криминал о признању кривичних дјела, због чега је Шарићева одбрана предложила изузеће предсједника судског вијећа Синише Петровића.

DARKO SARIC

Судија Петровић претходно је потврдио да је добио неколико таквих писама као и од Шарића док је био у бјекству.

„Ја сам сва та писма завео у посебан регистар, такозвани ‘шкарт спис’ јер сам сматрао да то не треба да буде у списима предмета. Сматрам да је то кореспонденција између мене као предсједника вијећа и тих лица. Суштина тих писама јесте да осуђена лица траже да их суд позове и саслуша као свједоке“, рекао је судија. Шарићев бранилац Дејан Лазаревић рекао је да ће „до краја“ наставити да инсистира на свом предлогу.

„Ми смо дошли до тих писама у којима су вама та лица рекла да је тужилаштво извршило одређена кривична дела према њима, али пошто сте ви одбили да то прочитате ја тражим ваше изузеће“, рекао је Лазаревић.

Због тог предлога одбране суђење је прекинуто до доношења одлуке о изузећу коју ће донијети предсједник Вишег суда. Поједини браниоци претходно су се успротивили и одлуци судског вијећа да се као доказ изведе девет правоснажних пресуда донијетих на основу споразума о признању кривичног дјела између тужилаштва и девет окривљених.

Адвокат Сеад Спаховић указао је да те пресуде нису донијете на основу утврђених чињеница већ на основу уговора између тужиоца и оптуженог који је признао кривично дјело мимо суђења у замјену за мању казну.

Ту пресуду донио је судија појединац без извођења доказа, па тако нема ни утврђених чињеница. „Са тим пресудама не можете ништа друго осим да стварате атмосферу да је неко нешто признао – ту су само одређени људи пристали да иду у затвор“, указао је Спаховић.

Шарићу и осталим оптуженима суди се због оптужби да су организовали кријумчарење кокаина из Латинске Америке у Западну Европу.

Он се након вишегодишњег бјекства, 18. марта 2014. године, предао српским властима, након чега је ухапшен и од тада се налази у притвору.

Приликом првог појављивања пред судом, 24. марта, рекао је да се не осјећа кривим ни по једној оптужници, нити по једној тачки оптужбе као и да дрога која је заплијењена није његова.

У више наврата је оптуживао полицајце и контроверзне бизнисмене да су му монтирали оптужбе. Иако је по шест спојених оптужница оптужено укупно 36 чланова Шарићеве групе, на оптуженичкој клупи Специјалног суда у Београду су осим Шарића још девет оптужених, пошто је још њих 14 у бјекству, девет је признало кривицу, а тројица су добила статус свједока сарадника.

На оптуженичкој клупи су осим Шарића и Никола Димитријевић, Жељко Вујановић, Милош Цајић, Борислав Туњић,  Живко Сибински, Бобан Станојковић, Марко Дабовић и Мишић Александра.

Свједоци сарадници у овом поступку су Радан Адамовић, Небојша Јоксовић и Драшко Вуковић. Они нису изузети од оптужења иако им се на крају процеса не изриче казна, као „награда“ за сарадњу у расвјетљавању кривичних дјела.

У априлу прошле године у Специјалном суду у Београду је кренуло обједињено суђење Шарићевој групи по шест оптужница због шверца више од укупно 5,7 тона кокаина из Латинске Америке у западну Европу током 2008. и 2009. године.

У бјекству су још Родољуб Радуловић звани Миша Банана, Горан Соковић, Марко Пандрц, Ненад Новаковић, Бошко Недић, Дарко Тошић, Дарко Газдић, Милан Миловац, Бојан Станојковић, Петар Обрадовић, Марко Рачић, Владимир Рачић, Михајло Ђоковић и Небојша Сретеновић.

За њима је расписана Интерполова потјерница.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *