ИН4С

ИН4С портал

НАСА ће гајити биљке на Месецу

1 min read

mesec_zemlja_9g5НАСА планира да 2015.на Месецу засеје прво семе земаљских биљака, које ће тамо допутовати комерцијалном свемирском летелицом ”Мун експрес”. Тим “Лунарног хабитата за узгој биљака” ће семе засадити у специјално констуисанима канистрима, опремљеним свиме што му је потребно да би расло, укључујући и воду, а циљ подухвата је да се види да ли би људи једног дана могли да живе на Земљином сателиту.

Група научника, студената и добровољаца – позната као тим “Лунарног хабитата за узгој биљака” тренутно ради на констукцији једне мање јединице овог типа, у којој ће моћи да проучава клијање и раст биљака када су изложене гравитацији и зрачењу какви владају на Месецу.

Према досадашњим сазнањима којима НАСА располаже, семе биљака може на услове окружења бити осетљиво једнако као и људи, па и више, а утицаји као што је зрачење могу да му оштете генетски материјал. Стога ће семе које ће у малим контејнерима бити “посађено” на папир натопљен хранљивим материјама које су му потребне “тестирати окружење за нас, као што су канаринци у рудницима коришћени да тестирају квалитет ваздуха. Ако на месецу могу да живе и успевају биљке, вероватно могу и људи”, стоји на Насином вебсајту.

Биљкама које расту за живот су потребни исти састојци као и људима – вода, ваздух и рана – а сем тога, присуство биљака чини да се људи психолошки добро осећају, што доказује и популарност стаклених башти на Антарктику и на Међународној свемирској станици.

Стога НАСА планира да комерцијалном летелицом “Мун Експрес”, која учествује у надметању за “Гуглову” Лунарну X награду 2015. на Месец пошаље око килограм семена босиљка, репе и коровске биљке арабидопсис, који ће бити први своје врсте на другом небеском телу и “важан корак у коришћењу биљака за подршку животу људи”.

Семе ће бити заливено у модулу након слетања, а његов раст ће 10 дана бити праћен и поређен са растом контролних биљака на Земљи, док ће се наредни експерименти наставити у модулу за узгајање.

Опстанак током 14 дана показао би да биљке могу да расту у радијацији која је присутна на Месецу, опстанак до 60 дана би доказао да у је у Месечевом окружењу могуће њихово полно размножавање, док би опстанак до 180 дана показао дејство радијације на доминантне и рецесивне генетске карактеристике.

До сада је већ било доста истраживања раста биљака у условима микрогравитације, на спејс шатловима и МСС, али површина Месеца је једино место где истовремено могу да се проучавају ефекти лунарне гравитације и лунарне радијације.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *