ИН4С

ИН4С портал

Напето на граници Хрватске и Словеније

1 min read

Министарство спољних послова Хрватске упутило је амбасади Словеније „оштар протест због бодљикаве жице на територији Хрватске коју Словенија поставља“.

policija-slovenija

Словенија је позвана да у најкраћем року ограду уклони, наводи се у саопштењу министарства, преноси Хина.

„Реч је о подручју за које и сама словеначка страна у својим службеним изворима наводи како припада Републици Хрватској“, истиче се у саопштењу.

Хрватска полиција упозорила је да је ограда коју је словеначка полиција поставила ради контроле избеглица у непосредној близини граничног прелаза Хармица на хрватској територији и да ће с ње морати да буде уклоњена.

Будући да је реч о територији која је у надлежности загребачке полицијске управе, на Хармици је касно послеподне начелник Горан Буружић словеначком колеги пренео ставове хрватске стране, преноси Хина.

Након преговора с границе су повучени интревентни полицајци за које се нагађало да су тамо доведени како би уклонили ограду.

Према медијским тврдњама, ситуација је с обе стране границе током дана била врло напета, јер је и на словеначкој страни било педесетак интервентних полицајаца.

Осим тога, хрватски министар унутрашњих послова Ранко Остојић истакао је раније да су Словенци при дизању ограде код Сутле ушли у хрватску територију, па су на то подручје упућене интервентне снаге хрватске полиције.

„Само ћемо их упозорити да су ушли на хрватску територију и да помере ограду. Уколико то не учине, онда ћемо прво послати ноту, а онда и физички макнути ограду“, рекао је Остојић, пренео је загребачки Вечерњи лист.

Словеначка војска од јутрос подиже ограду од бодљикаве жице измедју хрватског граничног прелаза Буковја, у Медјумурској жупанији, и словенскога Гибина у општини Разкрижју, а до поднева су поставили око 500 метара ограде високе око метар и 80 центиметара.

Ограду поставља 50-ак војника уз подршку два камиона, тзв. лабудица и једног багера.

Војницима се жица довози у редовним интервалима и истоварује под настрешницу граничнога прелаза Гибина, који од уласка Хрватске у Европску унију служи као хрватско-словеначки гранични прелаз.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *