ИН4С

ИН4С портал

Најгори смо: У свакој држави мањој од милион становника, боље него у Црној Гори

1 min read

Сви валидни економски параметри и привредни резултати, показују да је Црна Гора, у друштву европских држава са популацијом мањом од милион становника на дну и да нас од стандарда Исланда или Луксембурга дијеле, метафорички речено, „свјетлосне године“.

Иако природно богата и геостратешки добро „распоређена“, неупитни подаци и истраживања Свјетске банке и других кредибилних организација показују да Црна Гора, у овом друштву, има убједљиво најмање плате, највећу стопу незапослености и корупције, а у самом је врху и када је у питању јавни дуг.

Подсјећамо да је недавно премијер Ђукановић истакао како је Црна Гора најразвијенија економија у региону и да је поносан на убрзане реформе међутим, очигледно је да отужна црногорска реалност демантује такве саморекламерске изјаве, а подаци које вам откривамо истовремено показују и где би Црна Гора данас могла бити.

Плата нам четири пута мања од исландске, а шест пута од луксембуршке

Тако, рецимо просјечан Исланђанин заради 2015 евра мјесечно, у Луксембургу се за исти период инкасира 3149 евра, док је у Монаку приход за тај период чак 3436 евра.

Нешто је лошија ситуација у Сан Марину, где је просјечна мјесечна плата 2390 евра, а далеко испод тог просјека је Малта са 1021 евром – чак и таква, међутим, двоструко је „дарежљивија“ према радницима од Црне Горе, где запослени на рачуну сваког првог у мјесецу затекну 499 евра у просјеку, према званичној статистици.

У нечему смо ипак лидери: незапосленост и корупција, као бренд Црне Горе

korupcija

Према подацима Свјетске банке, од 100 Исланђана, само 3 немају посао. У Луксембургу је на бироу рада 6,7 процената становништва, а на Малти 5,1 посто.

Најбоља ситуација је у Монаку, где не ради само 2%, а „најкритичнија“ међу овим државама је у Сан Марину, где се статусом запосленог не може похвалити 7 процената становништва. Подсјећамо, у Црној Гори је тај проценат 18,33.

Када је у питању индекс корупције, Луксембург је „најчистији“ и налази се на 10. месту листе држава са најмањом стопом ове друштвене девијације – у „леђа му“ гледа Исланд са 13. позиције, а сасвим је солидно котирана и Малта, на пристојном 37. месту.

Са друге стране, Црна Гора је 61. у не баш завидном друштву афричких држава које су у светским круговима стекли статус „банана република“.

По јавном дугу само Исланд у већем проблему

Што се тиче јавног дуга, поново се налазимо у самом врху – драматичније је једино у Исланду где он чини око 80 одсто БДП, док је у случају Црне Горе 67,2 процената, а сличан проблем има и Малта са 63,9 процента. У другим државама је знатно мањи: Сан Марино 25,8, Луксембург 18,4….

Ипак, ваља нагласити да чак и у таквим околностима, од ових држава, па и по овом питању проблематичног Исланда, Црна Гора има најнижи кредитни рејтинг (ББ-).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Најгори смо: У свакој држави мањој од милион становника, боље него у Црној Гори

  1. Po zadnjim istraživanjima nevladinih vladinih organizacija Crna gora više nije na dnu,ona se spustila za stepenicu niže ispod dna.

  2. nemojte da ste strogi.najbolji smo od svake Evropske zemlje 1. najviše korupcije 2. najviše švercera svega i svačega 3.najviše kredita sa i bez žiranata 4. najviše robijaša

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *