ИН4С

ИН4С портал

Mосква забринута због гомилања америчке ратне флоте на источним границама Русије!

1 min read
Москва је забринута због концентрације ударне групе америчке морнарице у Североисточној Азији, изјавила је представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.

Илустрација

Москва је забринута због концентрације ударне групе америчке морнарице у Североисточној Азији, изјавила је представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.

Посебно забрињава концентрација ударне групе америчке морнарице у региону североисточне Азије и узвратна ратоборна реторика Пјонгјанга. У томе је, заправо, суштина напетости ситуације. У садашњим околностима, важно је да се не дозволи развој кризног сценарија који је води ка отвореном оружаном сукобу,“ рекла је Захарова.

zaharova

Према њеним речима, ситуација на Корејском полуострву и даље да се погоршава.

„У основи ове тенденције је противљење супротстављених страна да одустану од конфронтационих приступа и војних метода за решавање постојећих проблема у корист дијалога и позитивног програма,“ додала је Захарова.

Како је рекла, руска страна позива све стране „да покажу уздржаност и поново трезвено процене могуће последице даље ескалације напетости“.

Захарова је нагласила да су данас, више него икада, потребни заједнички напори да се постигну заједничка војно-политичка попуштања напетости, колективно тражење решења за читав низ проблема за преговарачким столом.

„Рачунамо на конструктивну дискусију о ситуацији на Корејском полуострву током планираног, за 28. април, посебног састанка Савета безбедности УН, на којем ће учествовати заменик министра спољних послова Русије Генадиј Гатилов, додала је Захарова.

Пјонгјанг спреман за нуклеарни рат

Док Сједињене Државе најављују паралелно пооштравање економских санкција против Пјонгјанга и убрзавају монтирање одбрамбеног ракетног штита ТХААД, мисија Северне Кореје при УН објављује спремност на „тотални рат“ са Америком и то – нуклеарни!

Упркос противљењу локалног становништва домаћина, америчког савезника Јужне Кореје, Вашингтон је убрзао процедуре за монтирање ракетног штита у овој земљи, првобитно планиране да се окончају до краја године. Пошто је свих 100 чланова Сената америчког Конгреса обавештено о ситуацији на Корејском полуоству, највиши званичници САД су објавили стратегију председника Доналда Трампа у вези са Северном Корејом.

Потпредседник Мајк Пејнс је упозорио Пјонгјанг да не „тестира“ шефа Беле куће, док је пред члановима Конгреса командант америчке Пацифичке команде адмирал Хари Харис изјавио да ће ракетни штит бити оперативан у наредним данима, и „спреман да боље заштити Јужну Кореју од растућих претњи“ са севера полуострва.

Пјонгјанг је, с друге стране, уверен у „сигурну победу“ против „америчких империјалиста“. Мисија Северне Кореје при УН понавља да напори администрације председника САД Доналда Трампа да се Пјонгјанг покори слањем носача авиона у воде код Корејског полуострва никад неће моћи да их заплаше. Најжешћи контраудар као одговор на провокације САД сваке врсте и нивоа укључиваће изненадни превентивни напад укључујући копнене, поморске, подводне и ваздушне маневре, као и разне друге методе, поручује Мисија Северне Кореје.

08 AP PhotoWong Maye-E
Севернокорејска војска на Паради

Амерички антиракетни систем коме се, иначе, Кина жестоко противи, уверена да представља претњу безбедности најмногољудније земље, може да обори балистичке пројектиле кратког и средњег домета у радијусу од 200 километара, на висини од 150 километара. Слични амерички антиракетни системи већ су постављени на Гуаму и Хавајима, такође као мера обезбеђења од пројектила Северне Кореје.

Званични Вашингтон саопштава да је циљ свих мера против Пјонгјанга заустављање нуклеарног програма и развоја балистичких ракета Северне Кореје. Процењује се да Северна Кореја располаже ракетама максималног домета 3.500 километара, док развија оне чији је радијус троструко већи. Ове ракете, међутим, још нису тестиране.

 

intermagazin.rs
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *