ИН4С

ИН4С портал

Москва: Избор Федерике Могерини и Доналда Туск израз баланса и према Русији

1 min read

Не треба бити експерт да би се видело да је и у односу према Русији изабран баланс, вероватно не случајно, каже Владимир Чижов
federika-mogerini-i-donald-tusk-foto-reuters-1409495874-560249
Стални представник Русије при ЕУ Владимир Чижов оценио је данас да су лидери Уније при избору Доналда Туска на функцију председника Европског савета и Федерике Могерини за шефицу дипломатије гласали и за балансираност у односима према Русији.

„То што су и такву равнотежу направили – не треба бити ескперт да би се видело да су и у односу према Русији такође изабрали баланс, вероватно није случајно“, рекао је Чижов, додајући да у том избору „нема нарочитих изненађења“.

„Из другог покушаја је као на апотекарској ваги пронађен баланс свих фактора узетих у обзир. То је баланс између старих и нових чланица, између великих и малих земаља, левих и десних, севера и југа, запада и истока и, на крају, што у последње време није неважно, у половима“, рекао је руски дипломата.

Подсећајући да је Москва сарађивала са Туском као са премијером Пољске, а са Могеринијевом као министарком спољних послова Италије, Чижов је рекао да је Русија спремна да сарађује са њима и на новим функцијама, очекујући да ће „иако свако од њих има нијансе у политичким приступима“, они „испољавати колективну позицију ЕУ“, пренела је агенција РИА Новости.

У изјавама тој руској агенцији експерти су оценили да је избор Могеринијеве сасвим позитиван за Русију.

Професорка на катедри за дипломатију Московског државног факултета за међународне односе (МГИМО) и чланица Руског савета за спољнополитичка питања (РСМД) Татјана Зонова оценила је да је избор Могеринијеве „веома добар за Русију“, а Туска „такође не најгора варијанта“. Према њеним речима, шефица италијанске дипломатије је добро припремљен професионалац у области међународних односа, а из њених изјава о догађајима у Украјини види се да је њена позиција прилично умерена.

„Наравно, она ће спроводити неку заједничку европску политику, али константно понавља да питање не може да се решава санкцијама, већ преговорима, тако да мислим да је на том плану она за Русију сасвим прихватљива личност“, рекла је Зонова, додајући да „нису случајно против њеног именовања биле Пољска, Летонија, Естонија и Литванија, оптужујући је за проруске позиције“.

Слично оцењује и директорка Центра за политичке интеграције ЕУ Института Европе Руске академије наука и експерт РСМД, Људмила Бабињина, сматрајући да је Могеринијева прилично неутрално-добронамерна према Русији.
Доналд Туск је давао оштре изјаве, али одлуке у ЕУ доносе се заједнички, кажу стручњаци, Фото Реутерс Доналд Туск је давао оштре изјаве, али одлуке у ЕУ доносе се заједнички, кажу стручњаци.

Истичући да је у дипломатији важно „не само шта, већ и како говорите“, Бабињина је, притом, указала да у целини гледано лична позиција политичара не игра одлучујућу улогу у спољној политици ЕУ.

Она је подсетила да су поједине оштре изјаве Туска на рачун Русије биле дате док је био пољски премијер.

„Човек који заузима неку функцију, наравно, уноси личну позицију у политику Међутим, ипак се одлуке у ЕУ доносе заједнички. И зато се не може рећи – ево дошао је политичар неутрално добронамеран према Русији, значи биће добри односи, или дошао је политичар који није лојалан Русији, па ће бити лоши односи. У стварности је процес израде заједничке позиције (…) много сложенији“, рекла је Бабињина, а преноси РИА Новости.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *