ИН4С

ИН4С портал

Мекејн у елементу: Путин мрачан лидер, а Црна Гора узор демократије

Амерички сенатор Џон Мекејн у ауторском тексту под називом: “Зашто би требало да вас брине руско уплитање? Немојте ићи даље од покушаја државног удара у Црној Гори” наводи да би сваки Американац требало да буде забринут због онога што се 16. октобра десило у Црној Гори.

Американци би, додаје Мекејн, требали да се диве храбрости лидера наше земље, који су се, како оцјењује, супротставили притиску Русије и успјели да уведу Црну Гору у НАТО савез.

Прошле седмице Сенат је гласао са 97 гласова за ојачавање санкције против Русије и Владимира Путина због мијешања у америчке изборе 2016. као и друго агресивно и незаконито понашање. Санкције су неопходне, јер је прошло осам мјесеци од како је обавјештајна служба САД јавно саопштила да је руска влада усмјерила овај напад ка америчкој демократији. Ипак, у посљедњих осам мјесеци, руска влада једва да је платила било какву цијену за своју агресију. Зато што је Путин научио да се агресија исплати”, пише Мекејн.

Научио је то у Грузији 2008. године, у Украјини 2014. у Сирији 2015.

Ове године, истиче амерички сенатор, Русија се покушала мијешати на изборе у Француској. Већ смо видјели покушаје да утиче на њемачко јавно мњење прије избора у септембру. И постоје сва очекивања да ће Русија исто урадити у Чешкој Републици, Италији и другим земљама на будућим изборима.

“Међутим, можда и најнеугоднији индикатор колико је Путин спреман да унаприједи његов мрачни и опасан поглед на свијет је оно што се догодило у октобру 2016. године у малој балканској земљи Црној Гори, када су руски обавјештајни оперативци, у сродству са српским националистима и другима покушали су срушити демократски изабрану владу Црне Горе и убити премијера на дан избора. Зашто би Владимир Путин ишао тако далеко?”, пита се Мекејн.

Да бисмо одговорили на ово, каже Мекејн, морамо схватити зашто је Русија толико заинтересована за исход црногорских избора. Русија се противи ширењу демократије, људских права и владавине права широм Европе, која је напредовала захваљујући Европској унији и заштити НАТО савеза.

Наравно, позив НАТО Црној Гори да се придружи овом савезу у децембру 2015. Москва сматра увредом и пријетњом. На крају крајева, Црна Гора је некада била дио традиционалног руског савезника Србије. Црна Гора је одавно омиљена дестинација за руске туристе. Руски политичари и олигархи посједују чак 40 одсто некретнина у земљи, примјећује сенатор.

Прије неколико година, када се плашила губитка поморске базе у Сирији због грађанског рата, Русија је наводно тражила поморску базу у Црној Гори, али је одбијена. Сада, кад се Црна Гора придружила НАТО, цијело Јадранско море би потпало под НАТО границе.

Приступање Црне Горе НАТО такође је било сигнал да је чланство у НАТО стварна могућност за друге нације западног Балкана: Македонију, Босну и Херцеговину, Косово и према неким оптимистичним гласовима у региону, можда чак и Србију.

Зато црногорски избори 16. октобра нису били обични. У очима Русије, то је била посљедња прилика да заустави Црну Гору да се прикључи НАТО, и да се спријечи тежња Црне Горе ка евроатлантској будуц́ности и поново потврди утицај Русије у југоисточној Европи. Због тога није било никакве сумње да ће Русија прије избора вршити велики притисак на Црну Гору. Русија је већ била оптужена за подстрекивање антивладиних демонстрација и финансирање опозиционих партија. Ипак, мало ко би погодио колико је Русија спремна далеко да иде. Али сада знамо”, наводи Мекејн.

Он истиче и да се у априлу, у склопу посјете Црној Гори упознао са истрагом о покушају државног удара. Подсјећа и да је 14. априла СДТ подигло је оптужницу против двојице Руса и 12 других особа због умијешаности у државни удар. Прошле седмице црногорски суд је прихватио оптужнице. Као резултат тога, докази пред судом су сада јавни.

Зато је, додаје, Путин напао америчке изборе 2016. године.

“Због тога је Путин покушао срушити владу Црне Горе. Зато је покушао да утиче на изборе у Француској и покушаће то у Њемачкој и у другим дијеловима Европе. Због тога вјероватно неће проћи дуго прије него што Путин покуша са неким казненим радњама у Црној Гори да покаже другим земљама на западном Балкану шта се догађа када покушате да пркосите Русији”, закључује он у својој колумни.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “Мекејн у елементу: Путин мрачан лидер, а Црна Гора узор демократије

  1. Мекејн у елементу: Путин мрачан лидер, а Црна Гора узор демократије“ a on uzeo milion dva da bleji ovo

  2. Жалосно је како људи оболели од пострауматског (тзв. „вијетнамског“) синдрома, ако се не лече, временом потпуно изгубе присебност. Мекејн је тешко запуштен психијатријски случај, њему одавно нико не може помоћи!

  3. Komlenu ne može pomoći ni sona kiselina ni kaustična soda da uništi „smrdljivi zadah“ njegove mržnje, šovinizma i ozlojeđenosti!

  4. Ovaj Komlen je ili toliko glup (ne vjerujem) ili toliko pokvaren (vjerujem) da može pisati ovoliku količinu režimskih gadosti, neistina, falsifikata, poluistina i relativizacija!

  5. А државни удар Мишка Вуковића на Москву? Ко ће за то да одговара? И још су барабе имале образа да га дегажирају назад? Непоштовање, хахахах!

  6. Nije ni cudo koliko krvoprolica Amerika cini svuda po svijetu kad ovakvi krvozednici i ludaci donose odluke. Od takvih dobiti pohvalu je ravno sramoti.

  7. Koliko smo stvari naučili u poslednje dvije godine a da niko nije bio svjestan da stvari tako stoje.
    Niko od nas nije znao kakav je Tramp privatno idiot, a danas je to svakome jasno. Jadna Melanija.
    Niko od nas nije znao koliki je primitivizam ruske spoljne politike i kakvi opskurni likovi su tamo pri vlasti i oko vlasti, a danas smo uvidjeli i osvijestili se. Ustvari svijet je to znao a mi nijesmo. Da im neko govori kako da rade sve na svoju štetu i na način da izazovu nepovoljan rezultat za sebe, ne bi pravili toliko grešaka. Valjda će vrijeme i decenije pred nama učiniti da rusi uđu u red civilizovanih i naprednih nacija i država, sada su daleko od toga.
    Ponajmanje smo znali koliko je veliki francuski narod. Nekako su nam van fokusa i interesovanja, a zaslužuju puno više. Ne samo da je ona ludača izgubila predsjedničke izbore, već posle parlamentarnih skoro da više i ne postoji. Bravo za francuze.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *