ИН4С

ИН4С портал

Меденица дала зелено свијетло Вуксановићевом савјету

medenica

Врховни суд Црне Горе одбацио је захтјев Министарства за људска и мањинска права за ванредно преиспитивање судске одлуке везано за регуларност електорске скупштине Српског националног савјета.

Против пресуде Управног суда Црне Горе од 25. децембра 2013. године, којом је усвојена тужба тужиоца – Српског националног савјета и поништен акт Министарства за људска и мањинска права, тај владин ресор је поднио Врховном суду захтјев за ванредно преиспитивање судске одлуке.

Како преноси лист Дан, поступајући по захтјеву, Врховни суд Црне Горе донио је рјешење о одбацивању поменутог захтјева Министарства за људска и мањинска права.

Управни суд је, одлучујући по жалби Српског савјета, раније утврдио да присуство 92 електора, колико их је било на изборној скупштини, омогућава одлучивање двотрећинском већином.

По мишљењу тог суда, од 138 позваних, 92 присутна електора чине више од двије трећине. Пошто је министарство сматрало да то нијесу биле двије трећине, донијета је одлука о брисању Српског савјета, чији је предсједник Момчило Вуксановић, из регистра мањинских савјета, на коју се тај савјет жалио.

Потпредсједник Нове српске демократије Славен Радуновић, коментаришући став Врховног суда на чијем је челу Весна Меденица, казао је да је та одлука несхватљива и да отвара бројне сумње у законитост поступка.

Суштина овог случаја је математика за други или трећи разред основне школе, а не за Управни или Врховни суд. Тако да није јасно како је уопште дошло до такве пресуде. Желим да прво детаљно погледам пресуду, али је заиста потпуно несхватљива оваква одлука“, казао је Радуновић.

Он је изразио бојазан да су у све то уплетени неки други интереси и да одлука није базирана на закону и правди, већ да је везана за неке партикуларне интересе.

Посебно је шокантно да, по нашем сазнању, тужилаштво још није покренуло поступак везано за више од 60 пријава које смо предали због фалсификовања исправа приликом кандидовања за електорску скупштину. Та два податка, први везан за одлуку Врховног суда, и овај везан за нечињење државног тужилаштва, упућују на сумњу да иза свега стоје неке радње које немају везе са законом“, закључио је Радуновић.

Министарство за људска и мањинска права средином прошле године избрисало је Српски национални савјет из евиденције. Потом је Управни суд поништио акт Министарства за људска и мањинска права, којим су представници тог ресора констатовали да на изборној скупштини Српског националног савјета није било кворума и тиме утврдили нерегуларност електорске скупштине која је одржана 17. јула прошле године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *