ИН4С

ИН4С портал

Масовно исељавање са КиМ не престаје

1 min read

Масовни одласци са КиМ не престају, а путем миграције у неке од земаља ЕУ кренуло је на хиљаде породица, чија деца су оставила и школе, преносе приштински медији, позивајући се на тамошње министарство образовања.

kim

Британска агенција Ројтерс данас јавља да Европска унија бележи нагли пораст броја грађана КиМ који нелегалним путем улазе у земље овог блока, а највише у Мађарску, где је у јануару ове године чак 10.000 њих поднело захтев за азил, у поређењу са 6.000 колико их је у тој земљи тражило азил током читаве 2013. године.

То је уследило након што су ублажени путни прописи којима се грађанима Косова омогућује да дођу до граница ЕУ преко Србије, у тренутку када се на Космету усред политичког метежа одржавају улични протести, услед сиромаштва, високе незапосленост и корупције која слаби економију, наводи британска агенција.

Високи комесаријат УН за избеглице је саопштио да је на стотине косовских грађана ушло у Мађарску и поднело захтев за азил у првих осам месеци прошле године, а тај број је нагло порастао на 21.000 од септембра до децембра.

„Обишли смо неколико пријемних центара у протекле две недеље и већина грађана КиМ са којима смо разговарали кажу да су дошли због крајњег сиромаштва и потпуног одсуства перспективе„, рекао је Ерно Симон, портпарол агенције УН за избеглице у Будимпешти.

У протеклих неколико дана је виђено како се велики број људи ноћу укрцава у аутобусе из Приштине за Београд, на путу ка Мађарској, наводи Ројтерс.

Министарство образовања КиМ је синоћ саопштило алармантне статистичке податаке према којима је током протеклих месеци школе напустило 5.200 ученика да би се уписало у школе у неким од западних земаља, преносе медији.

Саветник министра образовања Азем Гури је изјавио да број ученика који су оставили школе током последњих месеци изузетно забрињава.

„Према последњим статистичким подацима које поседује Министарство образовања, веома је алармантан број уценика који напуштају школу. Већ је 5.200 ученика са Космета емигрирало“, рекао је Гури.

Он је нагласио да и ова цифра није дефинитивна, јер број оних који свакодневно напуштају Космет расте.
„Ова цифра од 5.200 може бити још већа. У овој статистици углавном су ученици из петог и шестог разреда основне сколе“, изјавио је он.

Према подацима, по броју одлазака ученика предњаче Приштина, Урошевац, Подујево, затим Вучитрн, Србица, Обилић, Качаник, Исток, Стимље, Ђаковица и Гњилане.

Не заостају много ни опстине Драгаш, Косово Поље, Глоговац, Ђенерал Јанковиц, Каменица, Клина, Липљан, Малисево, Митровица, Ново Брдо, Пец, Ораховац, Стрпце, Сува Реека и Витина, преносе медији у Приштини.

Са аутобуских станица у Приштини, Гњилану и Урошевцу, како се наводи, сваке ноћи полази од 10 аутобуса крцатих становницима Косова који због екстремног сиромаштва крећу ка земљама ЕУ (углавном Немацка, Француска и Аустрија) са надом да ће наћи посао и бољи зивот за породице.

Како су рекли из Аутобуске станице у Приштини, до 10. фебруара су резервисана сва места у свим аутобусима који становнике Космета возе на разне дестинације у иностранству.

Месечно са КиМ на пут ка западној Европи крене око 20.000 људи, објавио је недавно „Коха диторе.“

Становници Космета постали су највећа група подносилаца молби за добијање азила у Аустрији у јануару, а министарка унутрашњих послова Аустрије Јохана Микл-Лајтнер, средином прошлог месеца, затражила је промену процедуре одлучивања о молби за добијање азила.

Она је нагласила да жели да се уведе брзи поступак решавања захтева грађана који долазе из такозваних „безбедних земаља“, у које спада и Космет, како се они не би задржавали у земљи.

Микл-Лајтнер је оценила актуелне бројке, пре свега везано за грађане са КиМ, „великом емиграцијом“ јер се људима дају лажна обећања.

„Морамо под хитно да уведемо брже поступке одлучивања о молбама за добијање азила. У супротном би емигранти блокирали систем за лица која беже од рата“, казала је она.

Грађани са Косова су лане поднели 8.923 захтева за азил у Немачкој, што је за 101 одсто више него у 2013. години, показују последњи подаци немачког Савезног завода за миграције и избеглице.

Ројтерс наводи да око 700.000 до 800.000 грађана КиМ већ живе и раде у западној Европи, углавном у Швајцарској и Немачкој.

Министар унутрашњих послова Скендер Хисени рекао је да би влада била на губитку када би зауставила емигрантски талас, како преноси Ројтерс.

„Могли бисмо да зауставимо тај процес тако што бисмо једноставно блокирали путеве на граничним прелазима, али би влада онда била оптужена за кршење фундаменталног људског права“, рекао је Хисени, закључује британска агенција.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *